Site Loader
kurzajki na stopach

Leczenie kurzajek na stopach

Kurzajki, zwane też brodawkami, to uporczywa dolegliwość, powodowana przez wirusa. Bardzo łatwo można się nimi zarazić. Szczególnie niebezpieczne pod tym względem jest na przykład branie prysznica bez odpowiednich zabezpieczeń stóp – zwłaszcza na basenie. Jak skutecznie leczyć kurzajki na stopach? Kurzajki na stopach zazwyczaj są niewielkimi wypukłościami, zwykle o innym kolorze niż skóra obok. Często mogą powodować dolegliwości bólowe podczas chodzenia, dlatego dobrze jest szybko je rozpoznać i wyleczyć. Wiele osób nie potrafi samodzielnie rozpoznać, czy dana zmiana jest kurzajką, czy innym schorzeniem. Tymczasem im dłuższy czas mija od rozpoznania i rozpoczęcia leczenia, tym bardziej prawdopodobne staje się, że kurzajka wrośnie głęboko, a to oznacza konieczność zastosowania mocniejszych środków w czasie kuracji. Dlatego w razie wątpliwości lub braku efektów przy zastosowaniu odpowiedniego środka leczniczego, samodzielnie należy zwrócić się do lekarza specjalisty.

Indywidualne leczenie kurzajek

Samodzielne leczenie kurzajek na stopach jest możliwe, zwłaszcza gdy zmiany pojawiły się niedawno. Istnieje wiele środków farmakologicznych dostępnych w aptece bez recepty, zwykle na bazie kwasu salicylowego. Kluczem do sukcesu w usuwaniu kurzajek jest cierpliwość i systematyczność. Jeśli przerwie się codzienne smarowanie brodawki zbyt wcześnie, wówczas bardzo szybko ona odrośnie. Miłośnicy naturalnych form kuracji mogą smarować kurzajkę sokiem z jaskółczego ziela. Należy zachować ostrożność i nakładać sok tylko na brodawkę, a nie na zdrową skórę. Trzeba pamiętać, że ziołowa kuracja trwa zwykle dłużej, niż środkiem kupionym w aptece. Kurzajkę można również spróbować samodzielnie wymrozić, oczywiście kupując odpowiedni preparat.

Leczenie dużych kurzajek na stopach

Jak się leczy kurzajki na stopach jeśli są one stare lub jest ich bardzo dużo? Zazwyczaj w takim przypadku mogą nie wystarczyć jedynie środki z apteki. Konieczna jest wizyta u specjalisty, który zwykle doradza usuwanie kurzajek laserem. Czasami może być konieczna więcej niż jedna wizyta, szczególnie w przypadku, gdy brodawek jest dużo. Nadal jednak uważa się laseroterapię za najlepszą w takim przypadku. Należy pamiętać, że bez względu na sposób usuwania nigdy nie ma gwarancji, iż kurzajka nie powróci. Wirus nadal krąży w organizmie. Dlatego oprócz leczenia zewnętrznego warto działać także wewnętrznie. Uważa się, że kurzajki pojawiają się, gdy odporność organizmu spadnie. Warto więc poprawić jej działanie, na przykład poprzez zmianę diety na bardziej wartościową, a także przyjmowanie odpowiednich suplementów diety. Jeśli kurzajki nie chcą zniknąć, mimo wypróbowania wszelkich metod leczenia, nie należy od razu się załamywać – bywa, że brodawki znikają same tak nagle, jak się pojawiły. W czasie trwania zmian chorobowych warto korzystać z obuwia ochronnego wszędzie tam, gdzie jest to konieczne, by nie zarażać innych osób. Także po wyleczeniu zmian należy wdrożyć działania profilaktyczne – tym bardziej, iż kurzajki to nie jedyna zaraźliwa choroba stóp, która roznosi się bardzo szybko.

Leczenie kurzajek na stopach
5 (100%) 5 vote[s]

Post Author:

One Reply to “Leczenie kurzajek na stopach”

  1. Wszystko fajnie, tylko, że nikt nie powiedział, że zamrażanie kurzajek to nie jest jednorazowa wizyta, a trzeba iść do dermatologa kilka razy i wtedy dopiero ma się święty spokój z kurzajkami na nogach. Zwłaszcza jak są one duże, to na 2-3 wizytach u dermatologa się nie skończy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

46 − 40 =