Site Loader

Objawy pokrzywki

Pokrzywką nazywa się swędzącą wysypkę skórną, która pojawia się w odpowiedzi na alergen lub towarzyszy różnym schorzeniom zakaźnym, autoimmunologicznym, a czasem nawet onkologicznym. Jeśli u kogoś wystąpiły objawy pokrzywki, powinien on najpierw przeanalizować, czy przypadkiem nie używał nowego kosmetyku lub nie zjadł czegoś alergizującego.

Symptomy pokrzywki można zauważyć wzrokowo. Pacjenci z pokrzywką zauważają u siebie wykwity skórne w postaci zaczerwienienia skóry i drobnych pęcherzyków. Niektórzy porównują je do oparzeń, wywołanych kwasem mrówkowym w liściach pokrzywy i stąd też nazwa schorzenia.

Jak rozpoznać pokrzywkę

Wykwity pokrzywki mogą zajmować jeden, określony obszar lub pojawić się na całym ciele. W niektórych, bardzo niebezpiecznych przypadkach, pokrzywka poprzedza zagrażający życiu wstrząs uczuleniowy, podczas którego reakcja alergiczna może doprowadzić nawet do śmierci. Najczęściej jednak lekarze mają do czynienia z łagodną postacią pokrzywki, która może trwać długo, ale jej nasilenie jest czasem wysokie na tyle, aby powodować ogromny dyskomfort. Wykwity skórne w pokrzywce są charakterystyczne i trudno pomylić je z czymś innym. Gdy pacjent ma wątpliwości, jak rozpoznać pokrzywkę, a odczuwa jednocześnie swędzenie skóry w miejscu zmian, z dużym prawdopodobieństwem jego domysły są jednak trafne, ponieważ świąd skóry to kolejny z objawów pokrzywki.

Niektóre osoby mogą zaobserwować u siebie obrzęk w miejscu wystąpienia wykwitów skórnych, nazywane obrzękami naczynio-ruchowymi. W reakcji anafilaktycznej obrzęki te mogą wystąpić w okolicach szyi i krtani, prowadząc do nagłych duszności i zamknięcia światła dróg oddechowych, dlatego nie wolno lekceważyć symptomów pokrzywki. Pokrzywce mogą towarzyszyć też inne objawy dodatkowe ze strony układu krążenia, m.in. uczucie kołatania serca i obniżone ciśnienie krwi, co w efekcie prowadzi do zawrotów głowy, osłabienia i nudności. Jeśli występują, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy medycznej. Osoby, które przeżyły wstrząs anafilaktyczny wspominają, że właśnie takie objawy u nich wystąpiły przy okazji pokrzywki.

Rozpoznawanie pokrzywki

Rozpoznawanie pokrzywki opiera się przede wszystkim na badaniu zmian. Najczęściej pęcherzyki w pokrzywce są drobne, ale zdarza się, że osiągają duże rozmiary, co nie rokuje zbyt dobrze. Czasem pokrzywka wywołana jest ciągłym podrażnianiem i uciskaniem danego obszaru ciała. Zdarza się, że symptomy pokrzywki pojawiają się po przebywaniu na słońcu. Choć główne objawy pokrzywki to swędzenie i wysyp pęcherzyków na zaczerwienionej skórze, u różnych osób, w zależności od przyczyny, wykwity mogą się subtelnie różnić.

Bardzo niepokojącym objawem są krwawe wybroczyny, wysoka temperatura i bóle stawowe. Lekarz rozważa wtedy badania w kierunku pokrzywkowego zapalenia naczyń. W tym przypadku pokrzywka informuje nas, że coś zakłóca pracę naszego organizmu.

Wykwity skórne przy pokrzywce ulegają zmianom. Mogą zanikać i pojawiać się ponownie. Co gorsza, czasem wysypka utrzymuje się z różnym natężeniem przez wiele tygodni, szczególnie gdy szybko nie zostanie odkryta jej przyczyna.

Objawy pokrzywki
5 (100%) 2 votes

Post Author:

2 Replies to “Objawy pokrzywki”

  1. I bardzo dobrze, że pojawia się pokrzywka, bo u mnie zawsze jest ona przedwiośniem objawów alergii. A wstrząs anafilaktyczny miałam już raz i na szczęście nie skończyło się tragicznie, ale wszyscy wiedzą jak to się może skończyć.

  2. Pokrzywkę bardzo łatwo pomylić z trądzikiem czy innymi objawami dermatologicznymi. Często bowiem pokrzywka nie jest jednoznaczna i bez lekarza można się srogo pomylić, a lepiej tego uniknąć, żeby potem nie mieć kłopotów z leczeniem niewłaściwymi lekami. Objawy pokrzywki nie są bowiem takie jednoznaczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *