
Leki i kosmetyki, które poradzą sobie z łupieżem pstrym!
Łupież pstry – leki i specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji chorobowo zmienionej skóry to jedyna metoda na wyleczenie tej dolegliwości. Niestety pozbycie się tej choroby nie jest łatwe, ale długie i konsekwentne leczenie daje naprawdę zadowalające efekty. Cała terapia polega na stosowaniu leków miejscowo na skórę oraz doustnie przeciwgrzybiczo. Ważnym elementem w całym procesie jest profilaktyka, stosowanie odpowiednich leków na łupież pstry po kuracji, aby zapobiec lubiącym się pojawiać nawrotom.
Łupież pstry – leki bez recepty i ich skład
Leki bez recepty na łupież pstry są szeroko dostępnymi produktami, które możemy stosować również profilaktycznie bez zalecenia lekarza. Jednakże skuteczność tego rodzaju medykamentów zależy w znacznej mierze od składu, który zawiera. Leczenie łagodnej postaci łupieżu pstrego rozpoczyna się stosowaniem leków miejscowych – miejscowych jedynie z nazwy. Zalecane jest bowiem stosowanie maści na całą skórę a nie jedynie na pojedyncze plamy, a jest to motywowane grzybiczym charakterem schorzenia, jakim jest łupież pstry. Leki przez nas stosowane powinny zaliczać się do grupy preparatów imidazolowych. Ich skuteczność oparta jest o zawarty w nich cyklopirox, pirytionian cynku oraz siarczek selenu. Szczególnie ważnym i skutecznym sprzymierzeńcem w tej walce okaże się pirytionian cynku, substancja czynna przeciwgrzybicza i bakteriobójcza w łupieżu pstrym. Leki i kosmetyki na łupież pstry zawierające ten składnik, swoją skutecznością złagodzą również objawy towarzyszące takie jak zaczerwienienie i uporczywe swędzenie. Leki na łupież pstry zawierające pirytionian cynku wpływa na zachamowanie podziału komórek, a ma to istotny wpływ na brak późniejszych nawrotów choroby. Jest to najbardziej skuteczna substancja czynna w leczeniu, zarówno łupieżu suchego, jak i mokrego. Jest to substancja lipofilna, która powoli rozpuszczana w warstwie łojowej na skórze głowy, chroni i leczy skórę nawet w przerwach pomiędzy stosowaniem leku.
Leki na łupież pstry bez recepty – kiedy i jak stosować
Leki na łupież pstry bez recepty to preparaty w różnej formie:
- Szampony stosowane na skórę głowy, najczęściej obejmowaną w pierwszej kolejności przez chorobę. Wspomniany pirytionian cynku obecny w lekach na łupież pstry, o właściwościach rozpuszczalnych w sebum skóry, wykazuje działanie przeciwgrzybiczne również po umyciu głowy. Wskazane jest jego częste stosowanie.
- Mydła stosowane zarówno w profilaktyce, jak i podczas leczenia choroby grzybiczej, jaką jest łupież pstry. Leki w formie mydła powinny zawierać siarczek selenu i z pewnością nie powinniśmy zapominać o ich stosowaniu już poustąpieniu pierwszych objawów.
- Maści przeznaczone dla osób z tą dolegliwością są szczególnie zalecane przy łagodnej postaci łupieżu pstrego. Leki pod postacią kremów stosowanych miejscowo, nie tylko wykazują właściwości przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze, ale także pomagają zregenerować uszkodzony naskórek.
Leki na łupież pstry – kiedy objawy ustąpią
Leki na łupież pstry regularnie i sumiennie stosowane są w stanie w niedługim czasie przynieść pożądane efekty. Dobierając odpowiedni kosmetyk z czasem pozbędziemy się żółtobrunatnych bądź różowych zmian na skórze, jednak nie powinniśmy zapominać, że to dopiero początek naszej walki o zdrową skórę. Sumiennie stosowane leki na łupież pstry pozwolą nam zapobiec nieprzyjemnym nawrotom, które niestety nie są rzadkością w przypadku tej dolegliwości. Po wyleczeniu powinniśmy pamiętać o profilaktyce dermokosmetykami i przestrzeganiu zasad higieny w obiektach publicznych, takich jak baseny czy salony kosmetyczne.