Site Loader
grzybica pochwy

Grzybica pochwy to niezwykle popularna choroba, dotykająca ogromną liczbę
kobiet, zwłaszcza aktywnych płciowo i młodych. Przez to, że jest to choroba tak często spotykana, leczenie grzybicy pochwy jest owiane wieloma mitami, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Często na przykład panie uważają, że chorobę tę można leczyć na własną rękę i stosują domowe sposoby, nierzadko dziwne, które nie tylko nie skutkują, ale mogą nawet zaszkodzić. Jeśli więc chodzi o to, jak leczyć grzybicę pochwy, najważniejsza jest zasada, by robić to pod okiem lekarza, nigdy samodzielnie i z zastosowaniem polecanych przez niego, specjalistycznych środków. To, jak się leczy grzybicę pochwy, zależne jest przede wszystkim od tego, jaki grzyb zaatakował organizm, gdyż chorobę tę może wywoływać wiele ich rodzajów. Już samo to potwierdza, że leczenie musi ustalić i kontrolować lekarz, gdyż samodzielnie nie można zweryfikować, z którymi grzybami ma się do czynienia. Nawet jeśli jakimś cudem uda się opanować objawy, można mieć pewność, że choroba została jedynie zaleczona, a nie całkowicie wyleczona i prawdopodobnie prędzej czy później wróci, gdyż jest to schorzenie bardzo oporne na leczenie, niechętnie poddające się nawet specjalistycznym kuracjom i „lubiące” nawracać, na przykład wtedy, gdy organizm jest osłabiony na skutek infekcji, albo stosowania leków.

Jak leczyć grzybicę pochwy

Podczas leczenia grzybicy pochwy stosuje się środki, mające na celu złagodzenie dokuczliwych objawów, takich jak swędzenie, upławy, często o nieprzyjemnym zapachu, a także zaczerwienienie. Środki takie stosuje się dopochwowo i doustnie, podając je od razu. Dopiero po wykonaniu szczegółowych badań mających na celu wykrycie rodzaju grzyba, z którym ma się do czynienia, wdraża się kurację mającą na celu stricte zniszczenie go w organizmie. Zwykle stosuje się jednocześnie maść łagodzącą objawy i globulki dopochwowe, w cięższych przypadkach zaś zażywa się preparaty doustne. Co istotne, jeśli pacjentka prowadzi aktywne życie seksualne, maści, której używa, powinien używać również jej partner, nawet jeśli nie ma żadnych objawów grzybicy, gdyż najprawdopodobniej również jest nią zarażony, a objawy mogą pojawić się po jakimś czasie. Niezwykle ważne jest to, by postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i przepisane środki brać do końca. Nie można przerywać kuracji, ponieważ nawet jeśli choroba została zaleczona, grzyb dalej może się rozmnażać i szybko ponownie da o sobie znać. Po zakończeniu leczenia, które zwykle trwa tydzień lub dwa, wykonuje się badania, mające na celu sprawdzenie, czy terapia odniosła pożądany skutek.

Ważna profilaktyka

Zarówno u kobiet zdrowych, jak i takich, które przeszły grzybicę pochwy, bardzo ważna jest profilaktyka. W miejscach, w których można się zarazić, wskazana jest duża ostrożność – np. w saunach czy toaletach publicznych. Zlecana jest rozsądna higiena, systematyczna, ale niezbyt częsta, gdyż to również wpływa negatywnie na stan flory bakteryjnej.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

54 − = 49