Site Loader
krem do leczenia ostudy

Ostuda (zwana także melanodermią), to jeden z najczęściej występujących problemów dermatologicznych w formie przebarwień skórnych, atakujących głównie kobiety znajdujące się w okresie rozrodczym. Choć przypadki ostudy u mężczyzn należą zwykle do rzadkości, to także się zdarzają. Przebarwienia związane z ostudą pojawiają się głównie w formie plam występujących na czole, policzkach, nosie, podbródku czy górnej wardze, a niekiedy również na szyi i na ramionach. Cechą charakterystyczną przebarwień wywołanych przez ostudę jest to, że często są one rozłożone symetrycznie po obu stronach twarzy i ciała. Dokładne przyczyny ostudy nie są znane, ale istnieje szereg czynników, które mogą wpływać na pojawianie się związanych z nią przebarwień. Należą do nich ciąża, stosowanie terapii hormonalnej, przyjmowanie niektórych środków antykoncepcyjnych czy też leków, związanych ze zwiększaniem podatności skóry na promienie UV (jak np. leki przeciwpadaczkowe) oraz nadmierna ekspozycja na słońce. Ostuda stosunkowo często występuje także u osób, które miały podobne przypadki tego schorzenia w rodzinie. Jest więc ona uwarunkowana genetycznie. Gdy pojawią się jej pierwsze objawy, można zastosować jedną z form leczenia. W zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania, może ona rozwikłać problem plam na skórze w całości lub częściowo.

Leczenie ostudy

Jak leczyć ostudę? Najczęściej leczenie ostudy obejmuje stosowanie specjalnych kremów i maści zawierających hydrochinon (rozjaśniający plamy), kwasy azaleinowe (które blokują syntezę melaniny) oraz retinoidy, które pobudzają wzrost komórek nabłonkowych. Takie leki i kremy należy stosować dwa razy dziennie. Jeśli krem, bądź maść nie pomogą, można także zdecydować się na jeden z zabiegów na skórę, jak peeling chemiczny (w którym wykorzystuje się kwas glikolowy) oraz dermabrazja, bądź mikrodermabrazja, polegające na mechanicznym ścieraniu zewnętrznej warstwy skóry. Tego typu zabiegi – dla osiągnięcia odpowiedniego efektu – powinny być wykonywane przez dermatologa. Istnieje oprócz tego szereg domowych sposobów, które mogą wspomóc usuwanie plam na skórze. Jeśli chodzi o domowe sposoby leczenia ostudy, doskonale sprawdzą się umieszczane na objęte ostudą miejsca maski ze zmiksowanego banana, plasterków cukinii lub startej i wymieszanej z odrobiną octu cebuli. Takie maseczki należy nakładać na około kwadrans, a po ich zdjęciu opłukiwać dokładnie skórę z wykorzystaniem ciepłej wody. Kuracja za pomocą maseczek stosowanych 3-4 razy w tygodniu może wspomóc leczenie ostudy z wykorzystaniem kremów i maści, przyczyniając się do szybszego zniknięcia plam na skórze. Pomimo tego, że istnieje szereg sposobów na to jak się leczy ostudę, jej objawy mogą się utrzymywać przez wiele lat, a nawet przez całe życie. Zdarzają się także przypadki, że ostuda znika samoistnie bez leczenia po ustąpieniu wywołującego ją czynnika. Z taką sytuacją mamy często do czynienia u kobiet w ciąży lub też u osób, które stosują środki antykoncepcyjne lub leki hormonalne.

Post Author:

2 Replies to “Leczenie ostudy”

  1. U mnie pierwsze maście na ostudę nie od razu pomogły. Dopiero po zmianie leków ostudę udało się wyleczyć, ale nie było tak, że od razu były efekty. Wcześniej miałem chwile zwątpienia. Już myślałam, że nic się nie zmieni i nie uda mi się wygrać, ale najważniejsze to nie poddawać się w żadnej sytuacji i zawsze walczyć do końca o swoje zdrowie.

  2. Leki na ostudę można sobie włożyć tam gdzie słońce nie dochodzi i taki sam efekt będzie. Idźcie do w miarę młodego i obcykanego w nowinkach dermatologa, a zobaczycie, że najlepsze na ostudę wcale nie są żadne maści czy tabletki. Od razu trzeba rozjaśnić plamy ostudowe za pomocą lasera i będzie po kłopocie. Z kilku centymetrów będzie tylko widać różnicę w cerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 1 =