Site Loader
Leczenie wszawicy łonowej

Leczenie wszawicy łonowej

Pierwsze objawy wszawicy łonowej jakie możemy zauważyć to zmiany skórne, które wywołują stawonogi – wszy. Istnieje kilka odmian wszawicy – może ona dotyczyć skóry głowy, być przenoszona przez ubranie. Jednak tą najbardziej wstydliwą wydaje się być wszawica łonowa. Zazwyczaj jest ona przenoszona drogą płciową, ale zdarza się również zarażenie poprzez noszenie odzieży osoby chorej.

Objawy wszawicy łonowej

Główne jej objawy to silne swędzenie wzgórka łonowego oraz tak zwane „plamy błękitne” – szarawe lub sino-fiołkowe plamy w miejscach ukłucia przez wesz (powstają one wskutek hemolizy erytrocytów). Jak się leczy wszawicę łonową? Przede wszystkim, kiedy zauważymy u siebie objawy charakterystyczne dla tej choroby, musimy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty – pomóc powinien nam ginekolog lub dermatolog.

Schorzenie to wiąże się z wieloma negatywnymi stereotypami, uchodzi za bardzo wstydliwe i właśnie to często opóźnia niezbędną konsultację lekarską

Tymczasem leczenie wszawicy łonowej najlepiej jest rozpocząć jak najszybciej, gdyż wszy mogą się rozprzestrzeniać niemalże po całym ciele – wszędzie tam, gdzie są włosy (nawet na rzęsy). Jest to bardzo zakaźna choroba, dlatego leczeniem należy objąć całą rodzinę, wszystkich domowników – zwłaszcza tych, którzy mogli korzystać z chorym z jednej pościeli czy ubrań.

Nie trać czasu przy wszawicyLeczenie wszawicy łonowej

Pierwszym, niezwłocznym krokiem powinna być zatem zmiana pościeli i bielizny. Należy wyprać je w bardzo wysokiej temperaturze, a jeśli to możliwe – wygotować. Wskazana jest również depilacja owłosienia łonowego. Przez czas trwania choroby koniecznie trzeba także powstrzymać się od wszelkich kontaktów seksualnych, w trosce o niezarażenie partnera.

Leki na wszawicę

Powyżej wymienione zostały niezbędne środki ostrożności, ale jak leczyć wszawicę łonową? Odpowiednie leki na pewno wskaże lekarz dermatolog lub ginekolog – mimo że w Polsce większość z leków jest dostępna bez recepty, warto skonsultować się ze specjalistą, zanim rozpocznie się terapię. Preparaty na wszawicę zazwyczaj stosuje się w kilku cyklach, na przykład co tydzień, aby zabić wszy w różnych stadiach rozwoju, także w jajach. Leki zwykle zawierają permetrynę. Związek ten zawarty jest w szamponach lub kremach. Nakłada się je na suche włosy i pozostawia na około dziesięć minut. Stosowany jest także roztwór dimetikonu i cyklometikonu 5, który wciera się w suche włosy. Uniemożliwia on oddychanie wszom, przez co zabija je.

Terapia zazwyczaj musi potrwać dłużej, jeśli wszy zdążyły znieść jaja – wówczas preparaty nałożyć należy po siedmiu-dziesięciu dniach, aby zabić także gnidy

Leczenie wszawicy łonowej należy zatem rozpocząć od wizyty u lekarza i zastosowania higienicznych środków ostrożności. Najtrudniejszy może okazać się ten pierwszy punkt, bo w społeczeństwie wciąż istnieje przekonanie, że wszawica łonowa wiąże się z nieprawidłową higieną lub jej brakiem. Nie jest to jednak prawda. Wesz łonowa nie przenosi też chorób zakaźnych, zatem po zastosowaniu odpowiednich leków i dokładnym wypraniu pościeli oraz ubrań powinniśmy cieszyć się zdrowiem.


Bibliografia

1. Grzimek B., Grzimek’s Animal Life Encyclopedia, Second Edition Volume 3: Insectes, Farmington Hills, Ml: Gale Group, 2003
2. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, 2005

Post Author:

2 Replies to “Leczenie wszawicy łonowej”

  1. Leki na wszawicę łonową trzeba kupić od razu, a nie czekać na spotkanie z ginekologiem po długim oczekiwaniu. Bo wszawica łonowa przejdzie na pościel, na innych ludzi i zaczyna się całkowicie duży problem i to nie tylko dla kochanków, ale również innych domowników na przykład.

  2. Leki na wszy łonowe trzeba stosować jednocześnie ze zmianami w higienie. Trzeba pamiętać, że lepiej się od razy wydepilować i nasmarować kremem żeby ograniczyć stan zapalny. Obie metody trzeba wprowadzić jednocześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 7 =