Site Loader
Pokrzywka leczenie i objawy

Pokrzywka leczenie i objawy

Pokrzywka alergiczna jest najczęściej występującą odmianą tej choroby. Jest to zespół objawów skórnych, które zazwyczaj przyjmują postać silnie swędzących bąbli, przypominających bąble pojawiające się po poparzeniu pokrzywą. Sam wykwit skórny nie zagraża życiu, ani nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Jeśli jednak obrzęk i bąble pojawią się na błonie śluzowej dróg oddechowych, może dojść do niewydolności oddechowej.

Objawy pokrzywki

Szacuje się, że na pokrzywkę cierpi nawet 20 procent całej populacji świata. Przyczyny pokrzywki alergicznej są związane z zetknięciem się chorego z danym alergenem. Objawy zależą od stopnia nietolerancji na dany alergen oraz od jego ilości w danym środowisku, pokarmie, kosmetyku itp. W skrajnych przypadkach pokrzywka może przyjąć postać choroby przewlekłej, a nawet ostrej. Na ten typ choroby najbardziej narażone są dzieci – zwłaszcza do trzeciego roku życia.

Zobacz jakie istnieją objawy pokrzywki

Pokrzywka alergiczna może być efektem kontaktu z alergenami wziewnymi, pokarmowymi (także lekami) oraz czynnikami infekcyjnymi (bakterie, wirusy). Pokrzywka kontaktowa pojawia się natomiast w miejscu bezpośredniego kontaktu skóry z alergenem. W tym typie choroby zmiany nie zawsze przyjmują postać krost – mogą mieć one charakter rozlany.

Mianem pokrzywki przewlekłej określa się chorobę trwającą dłużej, niż 6 tygodni.

U większości chorych ma ona wtedy podłoże nie alergiczne, ale psychiczne. Oprócz dolegliwości skórnych, reakcja na alergen może także wywołać inne objawy: biegunkę, nudności, wymioty, bóle stawów, a nawet obniżenie ciśnienia oraz wysoką gorączkę. Zazwyczaj pokrzywka pojawia się nagle i równie szybko znika. Nagła postać choroby jest jednak znacznie bardziej niebezpieczna, niż jej przewlekła odmiana. Przy typie przewlekłym ryzyko niebezpiecznego dla życia obrzęku krtani niemalże nie występuje, a w przypadku choroby nagłej – jest ono bardzo wysokie.

Leczenie pokrzywkiPokrzywka leczenie i objawy

Leczenie pokrzywki należy rozpocząć od rozpoznania alergenów, które wpłynęły na jej pojawienie się. Gdy alergeny są już znane, należy postarać się wyeliminować je ze środowiska lub z diety. Ponadto konieczne jest leczenie objawowe. Najtrudniej jest wyleczyć pokrzywkę alergiczną na tle pokarmowym u dzieci. Często nie da się bowiem całkowicie wyeliminować alergenu z posiłków dziecka. Rodzice nie zawsze bowiem wiedzą, gdzie dany alergen występuje (zdarza się, że na opakowaniach produktów nie ma o nim informacji). Objawy pokrzywki pojawiające się pod wpływem czynników fizycznych leczy się natomiast za pomocą leków antyhistaminowych.

Można również spróbować terapii odczulającej, jednak takie rozwiązanie wymaga dużo czasu oraz cierpliwości, gdyż wyniki tej formy leczenia mogą pozostawiać wiele do życzenia.

Trzeba pamiętać, że pokrzywka może wystąpić u każdej osoby bez względu na wiek. Może ona samoistnie ustąpić bez leczenia, jednak u osób cierpiących na astmę lub mających problemy z układem oddechowym, może być ona bardzo niebezpieczna. Nie powinniśmy więc bagatelizować tej choroby, ale uważnie ją obserwować i starać się nie dopuścić do jej nawrotów.


Bibliografia

1. B. Rogala, R. Śpiewak, Klasyfikacja pokrzywek, Stanowisko Panelu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Medycyna Praktyczna, 2011
2. E. Rudzki, Choroby alergiczne skóry, Postępy Nauk Medycznych, 2007

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 4