Site Loader

Każda zmiana skórna na twarzy o charakterze barwnikowym, powinna zostać zbadana przez lekarza, ponieważ może okazać się ostudą. Zmiany dermatologiczne wywołane ostudą umiejscawiają się najczęściej na czole i policzkach, ale mogą też pojawić się na karku. W grupie ryzyka zachorowania na ostudę znajdują się kobiety w ciąży i osoby zmagające się z chorobami wątroby. Ma ona silny związek ze wzmożonym działaniem hormonów w naszym organizmie, które pojawiają się w takich stanach, jak wyżej wspomniana ciąża, zaburzenia hormonalne, menopauza, przyjmowanie tabletek regulujących pracę hormonów.

Leczenie ostudy

Leczenie opiera się na stosowaniu maści hydrochinonowych, które nieco rozjaśniają nieestetyczne przebarwienia. Ważna jest też ochrona przed promieniami słonecznymi – opalanie nie jest wskazane i w słoneczne dni najlepiej stosować kremy z filtrem UV. Jeśli ostuda jest związane ze stanami fizjologicznymi (np. ciąża), istnieje szansa, że minie sama. Jednak zawsze trzeba brać pod uwagę to, że jej źródłem są groźne choroby tarczycy i nadnerczy, które nieleczone mogą wywołać zagrażające zdrowiu stany, np. przełom tarczycowy związany z nadczynnością tarczycy, która objawia się ostudą, a także schorzenia jajników.

Przyczyny ostudy

Jak widać, powikłania przy ostudzie dotyczą raczej chorób i stanów, które ją wywołują. Czasem to właśnie ostuda jest pierwszym sygnałem z organizmu, że coś dzieje się nie tak. Powinna być ona bodźcem dla każdego człowieka, do pogłębienia diagnostyki. Zaraz po chorobach kobiecych ostudę mogą wywołać choroby wątroby. Niektórzy lekarze oferują zabiegi medycyny estetycznej likwidujące ostudę. Popularne jest laserowe leczenie plam ostudowych. Jeśli chodzi o powikłania ostudy, będą one dotyczyć takich zmian jak blizny po usunięciu ostudy, trudno gojąca się skóra po zabiegu na ostudę czy alergia skórna w reakcji na kosmetyki wybielające ciemne przebarwienia wywołane ostudą. Co ważne, szybkie zgłoszenie się do dermatologa, gdy tylko zauważymy zmianę barwnikową, może ochronić nas przed wystąpieniem kolejnych plam lub powiększaniem się tych już istniejących. Oprócz zdrowotnych konsekwencji nieleczonych chorób objawiających się melasmą, powikłania po ostudzie mają charakter ciągłego poczucia dyskomfortu. Osoba, która zmaga się z przebarwieniami na twarzy, z czasem zamyka się w sobie, ponieważ mogą one stać się źródłem kompleksów. Utrata wiary w siebie i brak akceptacji swojego ciała zmienia spojrzenie na świat i czasem nawet jest to przyczyną wizyty w gabinecie psychologa. Wiele zależy od tego, jak głęboko sięgają przebarwienia ostudowe. Niektóre z nich dotyczą jedynie naskórka i wtedy mogą pomóc peelingi depigmentacyjne. W przypadku ostudy wnikającej w głębsze warstwy skóry, niezbędne są niestety bardziej inwazyjne zabiegi. Należy być ostrożnym, jeśli chodzi o ziołolecznictwo, ponieważ niektóre zioła zwiększają widoczność ostudy. Niewskazane są też pigułki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza przy menopauzie – tabletki hormonalne mogą wywołać ostudę.

Post Author:

2 Replies to “Powikłania ostudy”

  1. Nie można dopuścić do powikłań ostudy, bo prawda jest taka, że można od razu zastosować laser i zmiany szybko się cofną. Zwłaszcza jeśli są to początki choroby i nie ma jeszcze jakichś wielkich objawów, które pokazują, że to zaawansowane objawy ostudy.

  2. Skończyła mi się ostuda, a właściwie jej objawy i od razu zaczęły się jakieś dziwne reakcje skórne. Najpierw zaczerwienienie i zapalenie skóry, a potem to wszystko zaczęło się tak babrać, że nie wiadomo już było co jest objawem choroby, a co jej powikłaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 + = 69