Site Loader
Bielactwo przyczyny

Przyczyny bielactwa

Bielactwo wrodzone, zwane też albinizmem, to zaburzenie spowodowane niedoborem, lub też całkowitym brakiem, melaniny – naturalnego pigmentu skóry. Co więcej, pigmentu może brakować także w oku, we włosach oraz we wszystkich wytworach skórnych. Powody bielactwa wrodzonego są czysto genetyczne. Albinizm dziedziczy się recesywnie, co oznacza, że jeśli dwójka rodziców jest nosicielami genu choroby, to istnieje 25% szans, że dziecko będzie albinosem.

 

Jeśli chodzi o mechanizm choroby, to brak melaniny spowodowany jest brakiem tyrozynazy. Tyrozynaza to enzym, którego zadaniem jest wyprodukowanie melaniny poprzez proces melanogenezy. Brak tego enzymu to bezpośrednia przyczyna bielactwa.

Ludzie często są nieświadomi tego, że są nosicielami bielactwa.

Dlatego też nie rozumieją, w jaki sposób choroba objawiła się u ich dzieci. Przyczyna bielactwa wrodzonego jest jednak zawsze genetyczna. Warto zauważyć, że albinizm pojawia się u ludzi w zasadzie zaraz po urodzeniu.

Objawy bielactwa

Osoby cierpiące na bielactwo wrodzone charakteryzują się bardzo jasną skórą. Ponadto, mają oni jasne włosy, a w zasadzie białe. Osoby z albinizmem często mają czerwone oczy. Wynika to z tego, że mają oni bezbarwną tęczówkę. Barwę tęczówce nadaje bowiem melanina, której ludzie ci nie posiadają, lub mają jej niewiele. Wskutek przezroczystości tęczówki, widoczne stają się naczynia krwionośne, które to nadają barwę oczom. Często jednak chorym wystarcza pigmentu, aby zabarwić nieco oko, wtedy to ma ono kolor jasnoniebieski.

Środki ostrożnościBielactwo przyczyny

Osoby chore na albinizm muszą szczególnie uważać na swoją skórę. Przede wszystkim muszą oni unikać słońca. Nawet stosując mocne kremy z filtrem są narażeni na szkodliwe działanie promieni UV. Nawet po stosunkowo krótkotrwałym wystawieniu na ich działanie, na skórze pojawiają się stany zapalne. Ze względu na to, że przyczyny bielactwa wrodzonego są genetyczne, jak na razie nie jest możliwe wyleczenie tej choroby.

Bielactwo nabyte

Co ciekawe, bielactwo może być także nabyte, jednak jest to inna jednostka chorobowa, niż bielactwo wrodzone. Jeśli chodzi o bielactwo nabyte, to objawia się białymi plamami na skórze. W tej chorobie, dotknięte chorobą mogą być wszystkie części ciała, w których znajduje się melanina.

Jednakże choroba może mieć różne natężenie, przez co czasami wybieleniu mogą ulec większe płaty skóry, czy większa ilość skóry, w niektórych przypadkach dochodzi jednak tylko do niewielkich przebarwień.

Przyczyny bielactwa nabytego nie są tak oczywiste, jak powody bielactwa wrodzonego. W tym przypadku uważa się, że chorobę powodować może nieprawidłowe działanie układu odpornościowego. Uszkodzeniu ulegają melanocyty, w efekcie czego nie powstaje melanina. Okazuje się jednak, że przyczyny bielactwa nabytego mają czasami podłoże psychiczne. Czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest na przykład długotrwały stres.

Największą bolączką chorych na bielactwo jest fakt, że choroby tej nie da się wyleczyć. W zasadzie przez całe życie chorzy zmuszeni są do unikania promieni słonecznych.


Bibliografia

1. Whitton M., Pinart M., Batchelor J.M., Evidence-based management of vitiligo: summary of a Cochrane systematic review, The British Journal of Dermatology, 2016
2. Gregersen P.K, Modern genetics, ancient defenses, and potential therapies. The New England Journal of Medicine, 2007
3. Drukała J., Bobis-Wozowicz S., Żabińska-Płazak E., Wojas-Pelc A., Molekularne podłoże zaburzeń pigmentacji w chorobach skóry, Przegląd Lekarski, 2009

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny bielactwa”

  1. Najgorsze jest to, że póki co musimy radzić sobie z bielactwem we własnym zakresie. Zwłaszcza, że jak dotąd nawet nie słychać żeby ktokolwiek prowadził jakieś badania na temat bielactwa. Ale mam nadzieję, że wiele osób jeszcze się z tego jakoś uda wykaraskać. Nie tak jak nam.

  2. Jeszcze nie poznałem nikogo kto by chorował na bielactwo nabyte, więc musi to być bardzo rzadki przypadek. Dlatego raczej bym się nie założył, że w tym przypadku przyczyny bielactwa też nie ą genetyczne. Tylko, że choroba nie w każdym przypadku będzie się po prostu objawiać od razu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

46 − 42 =