Site Loader
Wszawica łonowa przyczyny

Przyczyny wszawicy łonowej

Wszawica łonowa (łac. pediculosis pubis) to jedna najbardziej wstydliwych chorób, nawet w grupie chorób wenerycznych. Powody wszawicy łonowej są bowiem kojarzone nie tylko z rozwiązłością seksualną lecz także z brakiem higieny osobistej. To wstydliwe i uciążliwe schorzenie zalicza się do chorób pasożytniczych.

 

Bowiem bezpośrednie przyczyny wszawicy łonowej to pasożyty – wszy łonowe. Ich rozmiar (ok. 1,5 – 2 mm) czyni je najmniejszymi wśród wszystkich pasożytów. Wszawica łonowa rozwija się poprzez złożenie jaj w owłosieniu miejsc intymnych. Samice wszy łonowej składają ok. 25 jaj dziennie. Owe gnidy (jaja wszy) są mocno przytwierdzone do nasady włosów łonowych silną substancją klejącą, by nie oderwać się od ciała zarażonego podczas wykonywania przez niego ruchów.

Mocne przyklejenie do nasady włosów, w połączeniu z miniaturowym rozmiarem wszy łonowych i ich biało-szarym odcieniem, sprawia, że są bardzo słabo widoczne. Utrudnia to początkowe, samodzielne zdiagnozowanie choroby przez zarażonego i pozwala na długie bytowanie jaj na ciele

Okres wylęgu gnid trwa średnio 30 dni, po tym czasie zajęty przez wszy obszar zaczyna przypominać szare lub sino-fioletowe plamy, będące efektem ukłuć przez owady wysysające krew zarażonego. Jest to pierwszy widoczny objaw choroby. Zakażony, który nie rozpozna wszawicy łonowej w ten sposób, bez wątpienia zorientuje się, dzięki niezwykle szybkiemu poruszaniu pasożytów, które powoduje trudne do zniesienia swędzenie okolic intymnych. Wesz łonowa żywi się krwią zakażonego, nie przenosi jednak w ten sposób innych, chorobotwórczych zarazków. Nie stanowi zatem powodu dla rozwoju innych chorób, w tym wenerycznych. Nie atakuje też włosów na skórze głowy.

Zarażenie wszawicą łonowąWesz łonowa

Z uwagi na to, że jest to choroba weneryczna, przyczyna wszawicy łonowej związana jest z aktywnością seksualną. Zarazić mogą się nią głównie osoby dorosłe podczas kontaktów seksualnych. Ważny jest tutaj fakt, że – aby doszło do zarażenia wszawicą łonową – nie musi wcale dojść do penetracji. Jako, że powody wszawicy łonowej to małe przemieszczające się pasożyty, wystarczy kontakt cielesny nagich okolic intymnych osoby zarażonej ze zdrową, by pasożyty mogły przeskoczyć na nową ofiarę. Innej, rzadszej przyczyny wszawicy łonowej, można doszukiwać się we wspólnym używaniu osobistych przedmiotów z osobą chorą. Chodzi tutaj głównie o ręczniki, bieliznę i pościel.

Zdarza się, że wszawica łonowa dotyka całych rodzin. Ten przypadek jest często autentycznie związany z brakiem higieny, z którym powszechnie łączy się przyczynę wszawicy łonowej

Zarażenie wynika bowiem ze spania w nie do końca czystej pościeli, korzystania z brudnej deski klozetowej oraz dzielenia się prywatnymi przedmiotami, jak ręczniki czy bielizna. Głównej przyczyny wszawicy łonowej należy jednak szukać w aktywności seksualnej, która – jeśli polega na kontaktach płciowych z wieloma partnerami o nieznanej historii – stwarza olbrzymie zagrożenie zachorowania. Wszawica łonowa wciąż występuje w Polsce, mimo że istnieje wiele kampanii dotyczących zapobiegania chorobom wenerycznym.


Bibliografia

1. M. Shakya, A. K. Jayraw, M. Singh, Pubic lice infestation in man from Mhow, Madhya Pradesh, Indian Society for Parasitology, 2018
2. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, 2005
3. Grzimek B., Grzimek’s Animal Life Encyclopedia, Gale Group, 2003

 

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny wszawicy łonowej”

  1. Dlatego nie można zapominać o tym, że najlepsza jest całkowita depilacja i to z obu stron. Wszawica łonowa to problem zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Lepiej sobie odpuścić jak widzimy wielki busz i las tropikalny. Nic dobrego zazwyczaj z tego nie wynika.

  2. Depilacja to nie wszystko, Nawet bez niej można uniknąć wszawicy łonowej. Zwłaszcza, że dziś nikt chyba nie ma żadnego kłopotu z dostępem do ciepłej wody i po prostu nie ma problemu z tym, żeby się myć. Dlatego dla mnie wszawica łonowa to problem nizin społecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 4 =