Site Loader
Trądzik różowaty objawy i zalecenia

Trądzik różowaty objawy i zalecenia

Trądzik różowaty występuje najczęściej u osób w wieku 25-35 i 45-55 lat. Obejmuje on czoło, nos, policzki oraz brodę. Jego cechą charakterystyczną jest zaczerwienienie twarzy. Może mieć związek ze zmianą temperatury, spożyciem gorących potraw i napojów, zdenerwowaniem oraz stresem. W przypadku zaawansowanej postaci choroby pojawia się przerost gruczołów łojowych, zwłóknienia i obrzęki limfatyczne. Choroba ta należy do grona chorób przewlekłych.

Przyczyny trądziku zwyczajnego

Schorzenie znacznie częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Jeśli jednak dotyka ono panów, zwykle ma ono o wiele ostrzejszy przebieg – w bardzo zaawansowanej postaci choroby pojawia się u nich nawet guzowatość tkanek nosa.

Przyczyny trądziku różowatego mogą być różne, jednak zazwyczaj wskazuje się na predyspozycje genetyczne oraz zaburzenia endokrynologiczne. Czynnikiem ryzyka jest również alergia oraz nadciśnienie tętnicze. Objawy choroby mogą się nasilić także u osób mających problemy żołądkowe oraz zaparcia, pijących alkohol, kawę czy u spożywających gorące potrawy. Choroba zaostrza się również na skutek użycia środków chemicznych i niektórych kosmetyków, po wysiłku fizycznym oraz po skorzystaniu z sauny. Drażniąco działają też leki rozszerzające naczynia krwionośne.

Objawy jakie powoduję trądzik różowatyTrądzik różowaty objawy i zalecenia

Objawy trądziku różowatego zależą od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo mogą być mylnie rozpoznane – zwłaszcza w przypadku osób młodych, jednak z wiekiem staną się już jednoznaczne. Kuracja przeciw chorobie przebiega bardzo podobnie, jak leczenie trądziku pospolitego. Miejscowo stosuje się kremy, maści i areozole, które mają w składzie różnego rodzaju antybiotyki: tetracyklinę, erytromycynę, metronidazol lub środki zwalczające roztocza czy drożdżaki, natomiast leczenie ogólnoustrojowe ma na celu zlikwidowanie przypuszczalnej przyczyny pojawienia się zmian skórnych (np. wyrównanie zaburzeń hormonalnych, zwalczenie bakterii w układzie pokarmowym). Niekiedy lekarze zalecają stosowanie doustnej antybiotykoterapii. W przypadku występowania wielu krost, leczenie trądziku różowatego obejmuje również podawanie choremu izotretinoiny, czyli pochodnej witaminy A. Dodatkowo stosuje się witaminy o działaniu przeciwłojotokowym: PP, B2,C. U mężczyzn ze zmianami guzowatymi w obrębie nosa konieczna jest interwencja chirurga lub terapia laserowa.

Osoby cierpiące na trądzik różowaty muszą bezwzględnie unikać słońca, solarium, gorących kąpieli, sauny i nagłych zmian temperatury.

Gdy chory chce przebywać na słońcu w gorące dni, musi stosować preparaty z wysokimi filtrami UVA i UVB (najlepiej tzw. sunblokery). Przy trądziku różowatym odradza się również używanie kosmetyków posiadających w swoim składzie alkohol. Zakazane jest też mycie twarzy wodą z kranu – konieczne jest używanie do tego celu wody destylowanej lub przegotowanej. Panowie powinni także bardzo uważać przy goleniu – wszelkie zacięcia i podrażnienia nasilają objawy choroby i zwiększają liczbę nowych ognisk jej występowania. Niekorzystny wpływ na stan skóry ma także mroźna i wietrzna pogoda, dlatego chorzy powinni unikać wychodzenia z domu przy takiej aurze.


Bibliografia

1.Mehrholz D., Nowicki R., Barańska-Rybak W.M., Czynniki infekcyjne w etiopatogenezie trądziku
różowatego, 2016
2. Woźniacka A, Salamon M, Sysa-Jędrzejowska A., Przeciwciała przeciwjądrowe u chorych na trądzik
różowaty, 2009
3. Burgdorf W.H.C., Plewig G., Wolff H.H., Landthaler M., Braun-Falco Dermatologia, 2011
4. Sielska H., Seneczko M., Trądzik różowaty – postacie nietypowe, 2003
5. Czarnecka A., Tymicka J., Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie, 2005

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

91 − 85 =