Profilaktyka zawału serca
Serce jest jednym z organów, który służy nam najintensywniej. Warto więc zadbać o to, aby jak najdłużej pozostawało w dobrej formie. Najbardziej powszechną dolegliwością związaną z sercem i układem krążenia jest zawał. Przyczyny zawału serca są dobrze znane, a na tę dolegliwość sami pracujemy, prowadząc nieodpowiedni tryb życia. Jakie kroki możemy więc podjąć, aby uniknąć zawału?
Jedną z podstawowych kwestii w profilaktyce antyzawałowej jest odpowiednia dieta.
Powinniśmy zatem unikać tłustych potraw, przede wszystkim tłustego mięsa, smalcu, masła, serów, śmietany oraz żółtek jaj. Wyeliminujmy z codziennej diety również nadmiar cukru oraz soli. Niewskazane są także nadmierne ilości alkoholu. Aby nasze serce pozostawało w dobrej formie, jedzmy chude mięso, chude produkty nabiałowe, ryby morskie. Wzbogaćmy dietę o dużą ilość owoców i warzyw. Korzystajmy ze zdrowych tłuszczów, a więc olejów oraz oliwy z oliwek.
Witaminy a zawał serca
Dostarczajmy naszemu organizmowi witamin antyoksydacyjnych, które chronią nasze naczynia wieńcowe przed odkładaniem się w nich „złego” cholesterolu. Do tej grupy witamin należy przede wszystkim witamina E, której naturalnym źródłem są nasiona zbóż. Można również skorzystać z suplementacji i przyjmować ją w formie kapsułek. Ponieważ witamina E wchłania się wraz z tłustymi potrawami, dobrze jest zażywać ją po tłustym posiłku. Witaminami antyoksydacyjnymi są również witamina C oraz beta-karoten. Ich niedobory uzupełnimy jedząc jak najwięcej pomarańczy, marchwi, melonów, moreli, brokułów oraz szpinaku.
Stres a zawał serca
Aby nie pojawiły się u nas objawy zawału serca powinniśmy unikać stresu. Powoduje on bowiem, nawet w nieuszkodzonych tętnicach, silny skurcz naczyń, a w efekcie odcięcie dopływu krwi do mięśnia sercowego. W dzisiejszych czasach omijanie sytuacji stresogennych jest właściwie niemożliwe. Musimy więc nauczyć się radzić sobie ze stresem. Najbardziej niebezpieczny dla naszego zdrowia jest długotrwały stan napięcia. Istnieją jednak sposoby na odreagowanie stresu i jest to najlepsza forma walki z nim. Dla jednych będzie to joga, jazda na rowerze czy spacer, dla innych wieczór z ulubioną książką, ukochanym serialem czy gotowanie.
Atak serca częstszy u otyłych
Profilaktyka antyzawałowa obejmuje również utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Nadwaga oraz otyłość najczęściej wiążą się z podniesionym poziomem cholesterolu we krwi, podniesionym ciśnieniem krwi, cukrzycą. Czynniki te powodują z kolei problemy z sercem. Najlepszy sposób na nadwagę to aktywność fizyczna. Ruch jest jednym z naszych największych sprzymierzeńców w walce o zdrowe serce, poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych oraz dotlenia cały organizm.
Objawy zawału serca
Nawet szeroko zakrojone działania przeciw zawałowi mogą jednak okazać się nie skuteczne. Warto więc znać podstawowe objawy zawału serca. Jak rozpoznać zawał serca? Typowym objawem jest ostry ból odczuwany za mostkiem, w środkowej części klatki piersiowej. Bywa określany jako piekący, rozpierający, uciskający lub dławiący. Zawał serca powoduje też nietypowe objawy, które trudno powiązać z sercem.
Są to przede wszystkim:
- duszność spoczynkowa (nie będąca wynikiem wysiłku fizycznego),
- uciskowy ból pleców między łopatkami,
- bóle stawów łokciowych lub barkowych występujące symetrycznie,
- bóle żuchwy i krtani,
- intensywny ból w górnej części brzucha (jak przy ataku choroby wrzodowej),
- nudności, wymioty, a nawet biegunka nie spowodowane żadnym zatruciem pokarmowym.
Znajomość tych symptomów pozwoli nam błyskawicznie zareagować, gdy zauważymy je u siebie lub osoby w swoim otoczeniu.
Bibliografia
1. prof. Andrzej Kaliciński, Serce i Ty, Wyd. Medyk, Warszawa, 1999
2. Piotr Gajewski, Uniwersalna definicja zawału serca. Medycyna Praktyczna, 2008.
3. Facts KEY. Media centre Cardiovascular diseases, 2014