Site Loader

Inwazyjne metody usuwania zmarszczek

Inwazyjne metody usuwania zmarszczek

Powstawanie zmarszczek jest naturalną oznaką procesu starzenia się skóry, jednak obecnie coraz popularniejsze stają się zabiegi kosmetyczne na zmarszczki. Kobiety chcąc dłużej zachować młody wygląd i gładką cerę uciekają się do wielu metod, począwszy od przeróżnych kremów na zmarszczki, a skończywszy na bardziej inwazyjnych zabiegach, jak lifting twarzy czy laser na zmarszczki.

 

Wybór metody usuwania zmarszczek jest bardzo indywidualną kwestią. Zanim jednak podejmie się decyzję o interwencji medycyny estetycznej, warto sięgnąć po mniej inwazyjne sposoby niwelowania zmarszczek dostępne dla każdego.

Kiedy jednak kremy przeciwzmarszczkowe, preparaty na bazie witaminy A czy stosowane miejscowo retinoidy okażą się niewystarczająco skuteczne, a efekty niezadowalające, można z czystym sumieniem sięgnąć po bardziej bezpośrednie metody kuracji

Usuwanie zmarszczek – sposoby inwazyjne

Zmarszczki to niewielkie załamanie na skórze, które wiążą się z utratą kolagenu w skórze, nieodpowiednią dietą, przyjmowaniem leków, wystawianiem się na nadmierne działanie promieni słonecznych czy chociażby z paleniem papierosów. Wraz z wiekiem zmarszczek jest coraz więcej i stają się one głębsze, przez co też bardziej widoczne. Najbardziej uciążliwe i niechciane przez kobiety zmarszczki to przede wszystkim zmarszczki na czole, między brwiami, wokół oczu czy ust. Jak zatem sobie z nimi radzić?

Oto kilka skutecznych, ale i inwazyjnych sposób usuwania zmarszczek:

 • Dermabrazja i mikrodermabrazja – ich celem jest usunięcie zewnętrznej warstwy skóry, co z kolei umożliwia wzrost świeżej, zdrowej skóry. Obie metody różnią się jednak ilością skóry usuwanej podczas zabiegu. Dermabrazja jest zdecydowanie bardziej inwazyjna i może wywołać zaczerwienienie, a nawet powstawanie strupów. Natomiast mikrodermabrazja jest zabiegiem delikatniejszym dla skóry, choć kuracja dla optymalnego efektu musi być powtarzana, czyli wykonywana w kilku seriach.
 • Zabieg laserowy – usuwanie zmarszczek laserem polega na stymulacji produkcji włókien kolagenowych i nowych komórek skóry. Najbardziej inwazyjnym zabiegiem jest ten wykonywany za pomocą lasera ablacyjnego. Wywołuje on silnie ranią skórę, dlatego też pacjent potrzebuje czasu na dojście do siebie. Z kolei lasery działające w mniej inwazyjny sposób podgrzewają skórę, ułatwiając wytwarzanie kolagenu i elastyny. Nie niszczą skóry, ale podobnie jak mikrodermabrazja wymagają powtarzania.
 • Peeling chemiczny – zabieg peelingu wykonuje się celem usunięcia zewnętrznej warstwy skóry. Jednak w tym przypadku sam proces usuwania zmarszczek odbywa się w oparciu o zastosowanie specjalnych kwasów kosmetycznych. Peelingi za pomocą kwasów są zróżnicowane pod względem intensywności, ale dla zadowalającego efektu powinny być powtarzane kilkakrotnie.
 • Wypełniacze – kolejnym sposobem radzenia sobie z efektami starzenia się skóry jest stosowanie wypełniaczy, które pozwalają na wygładzenie i zredukowanie szczególnie głębokich zmarszczek. Do najpopularniejszych wypełniaczy zalicza się kolagen i tłuszcz. Poza tym wyjątkowo skuteczne okazuje się również usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym. Jednak aby utrzymać rezultaty gładkiej skóry ważne jest regularne powtarzanie zabiegu wstrzykiwania wypełniaczy. Ewentualne efekty uboczne stosowanie tejże metody usuwania zmarszczek są minimalne. Zazwyczaj pacjentki skarżą się na obrzęk, zaczerwienienia lub zasinienie miejsc poddawanych zastrzykom.
 • Zastrzyk z botoksu – zabieg polega na zdolności paraliżowania konkretnych mięśni twarzy, co daje efekt gładkiej i bardziej napiętej skóry. Zastrzyki najczęściej powtarza się co kilka miesięcy i wykorzystywane są głównie do usuwania zmarszczek na czole, między brwiami i tzw. kurzych łapek.
 • Lifting twarzy – to najpoważniejszy zabieg usuwania zmarszczek, jednak efekty mogą utrzymać się nawet do 10 lat. Podczas zabiegu usuwa się nadmiar skóry i tłuszczu z dolnej części twarzy oraz z szyi, przy czym tkanka i mięśnie położone poniżej ulegają zacieśnieniu. Po zabiegu przez kilka tygodni może utrzymywać się opuchlizna i zasinienia w okolicach przeprowadzania zabiegu.

Bibliografia

1. Cosmetic Surgery National Data Bank Statistics, The American Society for Aesthetic Plastic Surgery, 2013.
2. K. Padlewska, Medycyna estetyczna i kosmetologia , Warszawa, 2014

Post Author:

4 Replies to “Inwazyjne metody usuwania zmarszczek”

 1. ja korzystałam z laserowego usuwania zmarszczek po 40-tce i też efekt był dobry. Właśnie zastanawiam się, po 1,5 roku, czy nie powtórzyć zabiegu. Szukam informacji czy warto też na dłonie. Ktoś, coś?

 2. Teraz jest najlepszy czas na laserowe usuwanie rozstępów, ponieważ. Po zabiegu powinniśmy unikać słońca i ciepła. Jeśli chodzi o zabieg to dla mnie najlepiej sprawdził się kwas hialuronowy. Niedługo spróbuje również zastrzyku z botoksu 😀

  1. Polecam botoks. Ten zabieg był wybawieniem dla mojej twarzy. Na szczęście lekarz nie musiał zużyć dużo preparatu, więc wyszło nie tak drogo. Teraz moja twarz nie sprawia wrażenia,że jestem zmęczona d;

 3. Wypełnianie zmarszczek jest bardzo dobrą metodą, ponieważ jest bezbolesna i bezpieczna. Substancje, które wykorzystuje są naturalne oraz efekt kuracji można dostosować do naszych preferencji. Ja wykonywałam swój zabieg w Clinica Cosmetologica. Rezultaty utrzymały mi się przez 8 miesięcy, efekt na prawdę był niebywały i pewnie niedługo skorzystam ponownie:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 37 = 41