Site Loader
Zamykanie naczyń krwionośnych

Zamykanie naczyń krwionośnych – dlaczego warto się zdecydować?

Warto wiedzieć, że popękane naczynka krwionośne to często nie tylko problem estetyczny. Zazwyczaj słabsze ściany naczyń krwionośnych, które pękają między innymi pod wpływem gwałtownych zmian temperatury, są uwarunkowane genetycznie.
 
Jednak może to być także objaw niektórych schorzeń, a także niedoborów, na przykład witaminy K. Zamykanie naczynek to często także jedyny sposób, by zapobiec wystąpieniu trądziku różowatego.

Pęknięte naczynka, które pojawiają się na nogach mogą być objawem nie najlepszej diety. Bywają oznaką przyjmowania używek, takich jak alkohol lub papierosy. Także w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą pojawić się zmiany tego typu – jest to niepokojące, ponieważ świadczy o wrodzonej skłonności do zakrzepów.

Zamykanie naczynek można obecnie przeprowadzić różnymi metodami. W przypadku znacznego uszkodzenia ważnych naczyń (żylaki) konieczne bywa zamknięcie i usunięcie danego naczynia chirurgicznie. Dokonuje się wtedy nacięcia i dana żyła zostaje wyciągnięta. Jednak w przypadku standardowych zmian tak inwazyjne działanie nie jest konieczne – wystarczy jedynie zamknięcie naczynia.

By pęknięte naczynko mogło zostać wchłonięte stosuje się różne metody. Jedną z bardziej popularnych jest laseroterapia – dzięki działaniu pulsującego lub skoncentrowanego światła można doprowadzić do koagulacji ścian naczynia, a tym samym jego zamknięcia. Całkowity sukces osiąga się wtedy, gdy naczynie się wchłonie. Niestety zdarza się, że zabieg należy powtórzyć po jakimś czasie, z powodu otworzenia się naczynia.

Zamykanie naczyń krwionośnych

Najbardziej popularnymi metodami laseroterapii są VPL i IPL, każda z nich jest przeznaczona do innego typu zmian. W przypadku dużej liczby pękniętych naczyń krwionośnych zastosowane mogą być obie metody – VPL do zamykania niewielkich, a IPL – większych „pajączków”. Zastosowanie laseroterapii zwykle dobrze wpływa na cerę, jeśli chodzi o likwidację płytkich zmarszczek. Można to uznać za pozytywny „efekt uboczny”, ponieważ wywołują go mikrouszkodzenia podczas fotokoagulacji ścian naczynia krwionośnego.

Chociaż laseroterapię uznaje się za jedną z najbardziej efektywnych metod zamykania naczynek, to jednak trzeba mieć na uwadze fakt, iż zaraz po zabiegu trudno dopatrzeć się spektakularnych rezultatów.

Powodem jest między innymi podrażnienie skóry, a także to, że do całkowitego usunięcia pękniętego naczynka może być konieczna seria nawet ośmiu zabiegów. Nie należy się jedna zrażać – ostateczny efekt widać dopiero po wchłonięciu się pękniętego naczynka.


Bibliografia

1. Zabiegi kosmetyczne. W: L. Baumann: Dermatologia estetyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012.
2. Franceschi Claude, Physiopathologie Hémodynamique de l’Insuffisance veineuse”, Chirurgie des veines des Membres Inférieur, 1996
3. Giannoukas A.D., Dacie J.E., Lumley J.S., Recurrent varicose veins of both lower limbs due to bilateral ovarian vein incompetence, 2000

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =