Site Loader
leczenie azs

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry, nazywane także egzemą, jest chorobą dermatologiczną, polegającą na występowaniu uciążliwego świądu, a także na liszajowaceniu skóry.

Wiadomo, że atopowe zapalenie skóry polega na nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego, a konkretnie zbyt gwałtowną reaktywnością komórek Langerhansa. Leczenie atopowego zapalenia skóry jest zwykle długotrwałe, a w wielu przypadkach nie daje w pełni pozytywnych rezultatów. Choroba ma skłonność do częstego nawracania.

Przyczyny wystąpienia AZS

Nie do końca wiadomo jakie są przyczyny wystąpienia atopowego zapalenia skóry. Wykazano wpływ genetyczny, jednak nie wyróżniono konkretnych genów, odpowiedzialnych za wystąpienie choroby. Mimo to, aby choroba wystąpiła, najczęściej muszą pojawić się alergeny. Należą do nich niektóre substancje drażniące, ale także popularne alergeny, takie jak sierść zwierzęca, czy też roztocze. Ponadto, osoby genetycznie narażone na atopowe zapalenie skóry powinny unikać pewnych pokarmów. Niewskazane są dla nich produkty mleczne, a także czekolada, czy też truskawki.

Warto zauważyć, że wielu specjalistów zwraca uwagę na aspekt psychiczny, który ma znaczenie dla choroby. Zapytani jak leczyć atopowe zapalenie skóry odpowiadają, że często wskazane jest skorzystanie z pomocy psychologa. Choroba przez niektórych uznawana jest za chorobę psychosomatyczną. O ile nie ma pewności co do tego, czy stres emocjonalny może być czynnikiem wywołującym chorobę, o tyle wiadomo, że znacząco utrudnia on leczenie atopowego zapalenia skóry.

Objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry objawia się przede wszystkim swędzeniem skóry, która staje się sucha i pogrubiona. Zmiany chorobowe widoczne są przede wszystkim na zgięciach stawów łokciowych i kolanowych. Ponadto, występują też na twarzy. W niektórych przypadkach choroba może jednak obejmować w zasadzie całe ciało.

Jak się leczy atopowe zapalenie skóry

Uważa się, że atopowe zapalenie skóry spowodowane jest problemami z układem odpornościowym człowieka. Konkretnie – z jego zbyt dużą aktywnością. Dlatego też w terapii stosuje się środki o działaniu immunosupresyjnym. Do takich środków należą kortykosteroidy. Ich działanie najprościej można przedstawić jako zmniejszenie aktywności układu immunologicznego.

Ponadto, leczenie atopowego zapalenia skóry odbywa się także przez zastosowanie leków przeciwhistaminowych. Histamina odpowiedzialna jest za powstawanie reakcji alergicznych, dlatego leki przeciwhistaminowe są skuteczne w leczeniu atopowego zapalenia skóry, które to ma podłoże alergiczne.

Co więcej, uważa się, że dużą skuteczność, jeśli chodzi o leczenie atopowego zapalenia skóry, wykazują fotochemioterapia, a także fototerapia. Zabiegi te polegają na naświetlaniu pacjenta promieniami UVA i UVB.

U chorych na atopowe zapalenie skóry należy także stosować proste zabiegi kosmetyczne. Do takich należy ciągłe natłuszczanie skóry, a także robienie mokrych opatrunków.

Powyższe metody stosuje się w leczeniu objawowym. Czasami możliwe jest także przyczynowe leczenie atopowego zapalenia skóry poprzez usunięcie alergenów obecnych w życiu chorego.

Leczenie atopowego zapalenia skóry
5 (100%) 7 votes

Post Author:

2 Replies to “Leczenie atopowego zapalenia skóry”

  1. Nam lekarz dał kilka maści na atopowe zapalenia skóry. Ciekawe było to, że najpierw mieliśmy stosować jedną, potem drugą, a następnego dnia trzecią. I na tej podstawie ocenić co tak naprawdę działa. Tylko, że po jednym dniu stosowania praktycznie trudno było zdecydować i strzelaliśmy trochę po omacku. Na szczęście to już za nami…

  2. Najlepsze leczenie atopowego zapalenia skóry to naświetlanie tymi promieniami. U naszej Zuzi poszło to naprawdę bardzo szybko, więc polecam z całego serca. Tak jest najlepiej i najszybciej, więc można łatwo wyleczyć i dziecko przestanie się drapać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

59 − 51 =