Site Loader

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, zapalna choroba dermatologiczna. Występuje także pod nazwami: wyprysk atopowy, wyprysk alergiczny lub alergiczne zapalenie skóry. Charakterystyczny dla tej choroby jest uporczywy świąd oraz liszajowacenie skóry (staje się ona szorstka i pogrubiona). Jest to coraz częściej zauważana dolegliwość, dotyczy także dzieci i niemowląt. Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Można je podzielić na kilka grup. Jednak, jak to często bywa w przypadku chorób dermatologicznych, kluczowe znaczenie ma czynnik genetyczny. Jeśli jedno z bliźniąt jednojajowych jest chore, prawdopodobieństwo zachorowania drugiego z nich wynosi aż siedemdziesiąt procent. W przypadku bliźniąt dwujajowych spada ono do około dwudziestu pięciu procent. Dzieci pary, w której dwoje ludzi choruje, mogą cierpieć na to schorzenie z prawdopodobieństwem siedemdziesiąt procent. Jeśli zaś jedno z rodziców jest chore, ryzyko zachorowania dziecka to trzydzieści procent. Co ciekawe, większa szansa na „przekazanie” genu odpowiedzialnego za AZS leży po stronie matki.

Alergeny powodujące AZS

Istotne powody atopowego zapalenia skóry to także te związane z alergenami. Rozkwit choroby powodują zazwyczaj alergeny z dwóch grup: pokarmowe i powietrznopochodne. Produkty, które często powodują alergię, to mleko, jaja, orzechy, ryby. Najbardziej na alergię pokarmową są narażone dzieci do drugiego roku życia. Natomiast alergeny powietrznopochodne to najczęściej roztocza, pyłek roślin, sierść psa czy innych zwierząt.

Inna ważna przyczyna atopowego zapalenia skóry to kontakt z substancjami drażniącymi. Zaliczyć można do nich na pewno silne związki chemiczne zawarte w środkach czystości, detergentach, chemii gospodarczej, a także dym tytoniowy czy twardą wodę. Nie bez znaczenia są także uszkodzenia mechaniczne skóry czy jej podrażnienie, na przykład za pomocą szorstkiego ubrania.

Inne przyczyny atopowego zapalenia skóry

Przyczyny atopowego zapalenia skóry są także związane z klimatem. Podczas okresu bardzo wysokich temperatur, kiedy człowiek narażony jest na dużą potliwość, mogą pojawić się podrażnienia skóry. W wyższej temperaturze zwykle uaktywnia się też wiele alergenów co także nie działa korzystnie na chorych na AZS.

W przypadku tego schorzenia znaczenie mają także czynniki psychogenne. Udowodniono, że wzmożony, długotrwały stres może przyczynić się do nasilenia objawów.

Niestety, na niekorzyść chorych na AZS działa także uprzemysłowienie i duże zanieczyszczenie środowiska. Kolejna przyczyna atopowego zapalenia skóry to związki chemiczne, zawarte w spalinach, które bardzo źle wpływają na mechanizmy obronne w organizmie człowieka. Dlatego do skóry łatwiej dostają się alergeny, które powodują rozkwit choroby.

Powody atopowego zapalenia skóry stanowią dużą grupę różnorodnych czynników ryzyka rozkwitu lub natężenia objawów choroby. Zazwyczaj nie da się zmienić środowiska, w którym chory żyje, ale można wpłynąć na inne rzeczy. Należy unikać kontaktu z alergenami i stosować specjalne, delikatne kosmetyki, przeznaczone dla osób chorych na AZS. W przypadku silnego zapalenia, powinno się także przyjmować odpowiednie leki.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry
5 (100%) 1 vote

Post Author:

3 Replies to “Przyczyny atopowego zapalenia skóry”

  1. Najczęściej przyczyna AZS to alergie, a jak dziecko nabiera odporności, to problemy się kończą. Zwłaszcza widać to po odstawieniu pokarmu matki, gdy zaczynają się kłopoty, to od razu po odstawieniu alergenu (jeśli jest jedzeniem) można liczyć na zmniejszenie objawów atopowego zapalenia skóry.

  2. Tylko, że obecnie bardzo trudno jest sprawdzić co tak naprawdę powoduje alergię u dziecka. U mojego malucha była to alergia krzyżowa i atopowe zapalenie skóry nie ustępowało, mimo ciągłych kombinacji z jedzeniem, odstawianiem i tak dalej.

  3. Mam 28 lat i mi na atopowe zapalenie skóry pomaga olej do kąpieli z ekstraktem z konopii firmy carun zawierający aktywne kannabinoidy. Stosuje go do kąpieli, wlewam trochę do ciepłej wody w wannie. Jest on zalecany do każdego typu skóry problematycznej. Dostaniecie go w sklepie konopiafarmacja.pl .Skóra jest bardzo dobrze nawilżona, nie łuszczy się, a co najważniejsze plamy są dużo mniej widoczne. Także naprawdę polecam ten preparat. Dodatkowo myję się wyłącznie hipoalergicznym mydłem oraz piorę również w hipoalergicznym płynie dla dzieci. Praktycznie wyeliminowałem w ten sposób świąd i łuszczenie się skóry, polecam ten sposób na AZS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

50 − = 40