Site Loader

Objawy ostudy

Ostuda nazywana jest czasami również melanodermią. Jest to choroba skóry, która objawia się ciemnymi plamami na twarzy, a czasami także na innych częściach ciała.

Jak objawia się ostuda?

Objawy ostudy są dosyć charakterystyczne, stąd też raczej łatwo je zauważyć. Plamki, które się pojawiają, wyróżniają się tym, że są o wiele ciemniejsze od pozostałych części skóry. Jeśli zaś chodzi o ich kształt, to są one nieregularne, mimo to jednak są symetryczne. Plamy zwykle pojawiają się w okolicach policzków, a także czoła i warg. Czasami występują również na szyi, a bardzo rzadko także na niższych partiach ciała.

Rozpoznanie melanodermi

Jak się objawia ostuda? Symptomy są dosyć jednoznaczne. Dlatego też najczęściej lekarz nie musi przeprowadzać żadnych badań, aby ją zdiagnozować. Jedyne co musi zrobić, to obejrzeć chorobowo zmienione fragmenty skóry oraz przeprowadzić wywiad z pacjentem. W niektórych przypadkach jednak lekarze decydują się na dokładniejszą diagnozę. W tym celu wykorzystuje się lampę Wooda. Ponadto, w skrajnych przypadkach, jeśli z jakichś przyczyn diagnoza jest jednak bardzo niejednoznaczna, zaleca się zrobienie biopsji skóry.

Jak leczyć ostudę?

Znane są przypadki ustąpienia ostudy bez interwencji lekarskiej. Czasami plamy po prostu znikają. Jednak dzieje się tak rzadko, dlatego też zwykle warto jednak odwiedzić gabinet lekarski. W celu usunięcia przebarwień skóry stosuje się najczęściej substancje z hydrochinonem. Są to najczęściej kremy, które mają na celu wybielenie skóry. Ważne jest także, aby unikać tego, co może powodować ostudę. Chodzi między innymi o opalanie się. Zawsze warto używać kremu chroniącego przed promieniami UV, gdy wychodzimy z domu. Promienie słoneczne bowiem mogą nasilać ostudę i hamować proces leczenia.

U kogo występuje ostuda?

Objawy ostudy najczęściej pojawiają się u kobiet. W zasadzie u mężczyzn choroba ta prawie nie występuje. Spowodowane jest to tym, że ostuda jest efektem zaburzenia pracy gospodarki hormonalnej, najczęściej podczas ciąży. Ponadto, każda interwencja hormonalna może doprowadzić do wystąpienia tej choroby. Mowa tu na przykład o tabletkach antykoncepcyjnych. Jednak okazuje się, że czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na ostudę jest nie tylko zaburzenie równowagi hormonalnej organizmu. Okazuje się, że duże znaczenie mają promienie słoneczne. Na ostudę częściej chorują osoby, które lubią się często i długo opalać. Warto także zauważyć, że jest to choroba, która częściej dotyka osób o ciemnej karnacji skóry. W przypadku melanodermii, tak jak i w innych chorobach, lepiej jest zapobiegać pojawieniu się symptomów choroby, zamiast zastanawiać się jak objawia się ostuda i dopiero wtedy rozpoczynać leczenie. Jeżeli nie przesadza się z opalaniem, a także kontroluje poziom hormonów w organizmie, można być względnie spokojnym. Ponadto, nawet w przypadku zachorowania nie ma się czym szczególnie martwić, ponieważ ostudę można skutecznie wyleczyć.

Objawy ostudy
5 (100%) 5 votes

Post Author:

2 Replies to “Objawy ostudy”

  1. U mnie ostuda pokazała się podczas drugiej ciąży. Zwłaszcza, że przy pierwszym dziecku nie miałam żadnych objawów. Ale przy drugim pojawiły się ciemne plamy i spanikowałam, na szczęście lekarz okazał się profesjonalistą i udało mu się mnie szybko uspokoić. Nie wiem co bym zrobiła, gdyby nie wiedział co to jest, ale na pewno nie byłoby spokojnie…

  2. Zaczęło się klimakterium i zaczęła się ostuda. Prawda jest jednak taka, że lekarze często nie mają zielonego pojęcia jak objawia się ta choroba. Przy mnie kiedyś jeden wyjął zeszyt i sobie coś doczytywał, nie miałam śmiałości zapytać co to było – może notatki ze studiów????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 34 = 35