Site Loader
objawy twardziny

Objawy twardziny

Twardzina to reumatologiczna choroba, pojawiająca się przede wszystkim jako uogólnione zmiany dermatologiczne na ciele chorego. Jest to schorzenie przewlekłe, wymagające wielodziedzinowego leczenia oraz stałego kontrolowania stanu zdrowia. Jak objawia się twardzina? Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, twardzina pojawia się jako stwardnienia skóry. W zależności od typu twardziny zmiany mogą wystąpić na całym ciele do łokci i kolan lub odwrotnie – wyłącznie na przedramionach i goleniach. Objawy twardziny to także między innymi zmiany na paznokciach, ubytki w opuszkach palców, zmiana kolorytu skóry na dłoniach i stopach, bliznowacenie cery.

Etapy objawów twardziny

Bardzo charakterystyczne dla twardziny jest pojawienie się ograniczeń ruchowych na twarzy. Chorzy nie mogą wykonać skłonów, zgięć i rotacji głową, ciężko im szeroko otworzyć usta lub zamknąć oczy. Dodatkowo twardzina łączy się z ogólnymi obrzękami w różnych stawach ciała. Głównie są to stawy rąk i nóg – najpierw pojawia się ból, który przechodzi w uogólniony stan zapalny. Następnie tworzy się obrzęk, który twardnieje i pozostawia zgrubiałą skórę na wybranych fragmentach ciała. Pacjenci czują się sztywni, nie mogą wykonać pełnych ruchów w stawach i skarżą się na ograniczenia w wykonywaniu prostych codziennych czynności, takich jak podnoszenie czegoś z podłogi, wyjmowanie produktów z szafki, zmywanie naczyń, mycie zębów.
Dość wyraźnym objawem twardziny układowej są także liczne blizny. Z początku są to czerwonawe kreski w różnych partiach ciała, następnie zmieniają swój kolor na biały. Również powodują ograniczenia w ruchomości skóry, co uniemożliwia pacjentom całkowite zgięcie palców rąk i stóp oraz poruszanie nadgarstkami i stopami. Jakie są objawy twardziny ze strony innych układów? Niestety uogólniona twardzina może dawać objawy też w układzie oddechowym czy pokarmowym. Bardzo groźnym powikłaniem twardziny jest włóknienie narządów, między innymi płuc, żołądka, nerek czy jelit. Pacjenci z zaawansowaną twardziną cierpią z powodu duszności, problemów gastrycznych, zaparć i zgagi – opisanej tutaj: http://gastryczne.pl/zgaga/ oraz uczucia kołatania serca. Twardzina to bardzo poważna choroba, nie tylko widoczna na skórze, ale także tocząca się ogólnie w organizmie człowieka. Jest związana z przekazywaniem genetycznym – zazwyczaj osoby chorujące na twardzinę mają w rodzinie przypadki reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego czy idiopatycznego zapalenia stawowego. Geneza choroby jest nieznana. Lekarze podejrzewają, że głównymi czynnikami uwalniającymi choroby reumatyczne są autoimmunologiczne zachowania organizmu, przez co należy rozumieć, że nasze ciało w dziwny sposób zaczyna walczyć samo ze sobą. W wyniku uruchomienia odpornościowych mechanizmów powstaje stan zapalny w danym obszarze ciała lub o charakterze uogólnionym, który ma dalsze poważne konsekwencje w innych wymiarach naszego zdrowia. Aby zapobiec poważnym powikłaniem związanym z twardziną należy koniecznie udać się na konsultację z lekarzem specjalistą, który zleci badania diagnostyczne i zaplanuje leczenie.

Objawy twardziny
5 (100%) 9 votes

Post Author:

2 Replies to “Objawy twardziny”

  1. U mnie twardzina objawiała się tak, że od razu twarz mi dosłownie zamurowało. Wyglądałem jak po botoksie i to bardzo nieudanym. Wszystko napięte jak po operacji i do tego napuchnięte. Najgorsze było to, że miałem kłopot z domknięciem oczu, co skutkowało problemami ze spaniem, zmęczeniem ogólnym i tak dalej.

  2. Najgorzej jak twardzina objawia się na twarzy. Zwłaszcza kiedy wcale nie jesteśmy już najmłodsi na świecie i okazuje się, że tak naprawdę to wszystkie objawy twardziny są normalnie bolesne. Z dnia na dzień coraz bardziej to boli i w gruncie rzeczy nie wiem czy bardziej jest to niepokojące co się dziej z moją twarzą czy to jak to boli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 55 = 64