Site Loader
powikłania twardziny

Twardzina układowa to poważna choroba reumatologiczna, objawiająca się przede wszystkim zmianami dermatologicznymi na całym ciele. Jej geneza nie jest jeszcze znana specjalistom i lekarzom, aczkolwiek uważają oni, że twardzina, jak i inne choroby reumatyczne, może mieć ścisły związek. W załączniku znajduje się aktualny cennik i ogólny zarys naszych warunków dostaw i płatności. dziedziczeniem genetycznym. Zauważono, że osoby, które mają w rodzinie przypadki zachorowań na toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów lub dnę moczanową są bardziej narażone na zmaganie się z twardziną.

Objawy twardziny

Jakie są objawy twardziny? Objawów może być wiele, także pochodzących z różnych układów naszego ciała. Jednak do najbardziej powszechnych należą uogólnione zgrubienia na ciele do kolan i rąk lub wyłącznie na przedramionach i goleniach, bliznowacenie, naparstkowe ubytki w opuszkach palców, zmiana kolorytu płytki paznokciowej, problemy dermatologiczne skóry i paznokci. Poza tym bardzo obszernym objawem twardziny są wszelkie ograniczenia ruchowe, które zachodzą pod wpływem stwardnień i zrogowaceń na skórze. Sztywna skóra uniemożliwia pełne zgięcie palców, wyprost stopy, zamknięcie oczu czy szerokie otworzenie stóp. Jest to objaw bardzo przykry dla pacjentów, uniemożliwiający normalne, zdrowe życie. Ponadto twardzina może objawiać się włóknieniem płuc, nerek, jelita, problemami gastrycznymi, takimi jak zgaga (kliknij tutaj po więcej na ten temat) czy zaparcia lub niewydolność narządowa.

Powikłania twardziny

Najpopularniejsze powikłania twardziny to oczywiście dolegliwości związane ze skórą. Nieleczona twardzina występuje się jako zesztywniała nieruchoma i nieelastyczna skóra, która ogranicza ruchy oraz powoduje dyskomfort natury estetycznej u pacjentów. Osoby chore na twardzinę przewlekle, mają też liczne blizny na twarzy, dłoniach czy stopach, które stanowią barierę w wykonywaniu normalnych czynności, a także obniżają samopoczucie i samoocenę. Powikłania po twardzinie to też ból. Twardzina jest bowiem konsekwencją uogólnionego stanu zapalnego stawów, skóry i tkanki łącznej. Zapalenie doprowadza do gromadzenia się płynu i powstawania obrzęków, która powiększają wymiar kończyn i szyi, a następnie twardnieją. Pacjenci chorujący na twardzinę, często czują się cali obrzęknięci, co jest zgodne z prawdą z punktu widzenia medycyny. Niestety w tym przypadku leczenie odwadniające na niewiele się zdaje. Obrzęki stanowią poważne powikłania przy twardzinie, przez co są oporne na farmakoterapię. Najlepszym sposobem leczenia twardziny jest rehabilitacja i aktywność fizyczna, które pomagają przemieścić limfę do węzłów chłonnych i odprowadzić ją skutecznie z organizmu. Do powikłań twardziny należą także poważniejsze konsekwencje dla zdrowia. Uogólniona zaawansowana forma twardziny może przerzucać się na narządy wewnętrzne, prowadząc do ich stwardnienia, a dalej do niewydolności. Dlatego lekarze powtarzają, że choroba, jaką jest twardzina, to nie tylko poważne przewlekłe schorzenie na całe życie, ale także w najgorszych przypadkach bardzo ciężka choroba śmiertelna. Choroby reumatyczne stanowią trzecią największą pod względem umieralności grupę chorób na świecie, od razu po schorzeniach układu krwionośnego i oddechowego.

Post Author:

2 Replies to “Powikłania twardziny”

  1. U mnie twardzina przekształciła się w coś na kształt martwicy skóry. Skóra została naciągnięta, ściągnięta i zrobiła się tak napięta, że praktycznie uniemożliwiła mi ruchy dłonią. Na szczęście nie jestem malarzem 😉 Ale komfortowe to nie jest i nie ma wielkich szans żeby się zmieniło na lepsze.

  2. Jak sama nazwa wskazuje, twardzina powoduje dosłownie stwardnienie wszystkiego. Szkoda, że nie tego o czym wszyscy teraz pomyśleliście 😀 hahahaa, jak łatwo można nabrać ludzi! Szkoda, że nie widzę teraz twojej miny człowieku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

83 − 81 =