Site Loader

Przyczyny rybiej łuski

Rybia łuska to określenie dla grupy chorób skóry, dla których charakterystycznym objawem jest jej zrogowacenie. Są to choroby, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Innymi słowy mają podłoże genetyczne. Objawy chorób z grupy określanej, jako rybia łuska nieco się różnią, podobnie zresztą jest w przypadku sposobu ich dziedziczenia. Mimo to, istnieją pewne charakterystyki rybiej łuski, które to dotyczą wszystkich chorób z tejże grupy.

Co powoduje rybią łuskę?

Tak więc przyczyny rybiej łuski są w 100% genetyczne. Za najczęściej występującą odmianę tej choroby uważa się rybią łuskę zwykłą. Choruje na nią ponad 1 promil ludzkości, czyli więcej niż 1 osoba na 1000. Łatwo jest odziedziczyć tę chorobę, ponieważ wystarczy, że jedno z rodziców posiada gen odpowiedzialny za wystąpienie rybiej łuski, aby dziecko także było chore. Rybia łuska zwykła jest bowiem dziedziczona autosomalnie dominująco. Jeśli zaś chodzi o inne odmiany choroby, to powody rybiej łuski, a w zasadzie sposoby jej dziedziczenia, są zupełnie innej. Istnieje na przykład rybia łuska, która jest dziedziczona w sposób recesywny. Oznacza to, że aby dziecko było chore, oboje rodzice muszą posiadać geny odpowiedzialne za wystąpienie choroby. Nawet wtedy jednak, niekoniecznie choroba musi się pojawić u dziecka, może być ono jedynie jej nosicielem. Do bardzo poważnych odmian rybiej łuski należą erytrodermia ichtiotyczna, a także rybia łuska jeżasta. W przypadku tego pierwszego schorzenia, często może ono prowadzić do zgonu chorego niemowlęcia. Ponadto, chorobie tej towarzyszy wydzielina, która składa się z krwi oraz surowicy. Jeśli zaś chodzi o rybią łuskę jeżastą, dziedziczona jest w ten sam sposób co rybia łuska zwykła.

Kiedy pojawiają się objawy rybiej łuski?

Ze względu na to, że tym, co powoduje rybią łuskę są zmiany genetyczne, ludzie cierpiący na tę chorobę, chorzy są już od urodzenia. Nie oznacza to oczywiście, że choroba musi się od razu ujawnić. Objawy rybiej łuski zwykle pojawiają się bardzo szybko i są widoczne gołym okiem. Jeśli chodzi o tę odmianę choroby, która dotyczy największej liczby ludzi, to znaczy o rybią łuskę zwykłą, objawy zwykle widoczne są już u dzieci, które kończą 1 rok życia. Jednak co ważne, choroba zwykle towarzyszy chorym tylko przez okres dzieciństwa, a w wieku kilkunastu lat zanika. Większość odmian rybiej łuski widoczna jest już u bardzo małych dzieci. Natomiast w przypadku erytrodermi ichtiotycznej choroba widoczna jest od urodzenia. Co więcej, choroba ta może być przyczyną zgonu dziecka, gdy to znajduje się jeszcze w łonie matki. To jak ciężką chorobą jest rybia łuska i z jak dużym wiąże się cierpieniem, zależy w dużej mierze od tego z jaką odmianą tej choroby mamy do czynienia. Niezależnie od tego, życie z rybią łuską nigdy nie jest łatwe. Choroba ta nie dość, że powoduje cierpienie fizyczne, to jeszcze może być powodem cierpienia psychicznego, ze względu na utrudnione życie społeczne. Osoby cierpiące na to schorzenie zwykle muszą z nim żyć od dzieciństwa, co jest kolejnym utrudnieniem.

Przyczyny rybiej łuski
5 (100%) 3 votes

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny rybiej łuski”

  1. Nie ma się co rozpisywać. Przyczyny rybiej łuski to w pełnej rozciągłości uwarunkowania genetyczne. Nawet jak znajdą się mądrale, którzy będą twierdzić inaczej, to w tym przypadku nauka jest nieubłagana. A raczej konkretna – nie ma żadnego błędu w tym, że badania są jednoznaczne.

  2. Oczywiście, że genetyka to przyczyna rybiej łuski, ale badania w tym kierunku powinny iść dalej. Powinniśmy starać się dowiedzieć jak to się dzieje, że zachodzi do mutacji genu, dlaczego do niej dochodzi i przede wszystkim jak ją powstrzymać lub nawet cofnąć. Bo nauka i medycyna powoli wkraczają już w to miejsce, w którym można cofnąć skutki chorób. Rybia łuska nie będzie w tym miejscu żadnym wyjątkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 9 = 16