Site Loader
objawy rybiej łuski

Objawy rybiej łuski

Rybia łuska to dolegliwość, która z reguły ma podłoże genetyczne, co oznacza, że przypadki, z którymi możemy się zetknąć są wrodzone. To z kolei sprawia, że nie mamy wpływu na to, jak ta choroba będzie się objawiać. Najrzadziej przypadki rybiej łuski nabytej występują u osób starszych, a najczęściej występują razem z nowotworem narządów wewnętrznych.

Przyczyny rybiej łuski

Rybia łuska to choroba skóry, która równocześnie wiąże się z nadmiernym i rozległym rogowaceniem skóry. Na szczęście w naszym kraju ta choroba pojawia bardzo rzadko.

Podział rybiej łuski

Rybia łuska to ogólna nazwa, ale występuje w kilku rodzajach:
– rybia łuska wrodzona,
– rybia łuska zwykła (dziedziczona autosomalnie lub w sprzężeniu z płcią),
– rybia łuska jeżasta,
– erytrodemia ichiotyczna,
– rybia łuska nabyta.

Objawy rybiej łuski

Jak objawia się rybia łuska? To pytanie z pewnością zadają sobie osoby, które podejrzewają u siebie występowanie tej dolegliwości. Objawy rybiej łuski u każdego będą nieco inne, dlatego opiszemy wszystkie możliwe objawy rybiej łuski z podziałem na poszczególne typy.

Rybia łuska zwykła i dziedziczona

Jak się objawia rybia łuska w tym przypadku? To po pierwsze najczęstsza postać tej choroby. Wystarczy tylko, aby dziecko odziedziczyło jeden gen, który powoduje wystąpienie tej choroby, aby wystąpiła u niego. Jeśli chodzi natomiast o zmiany skórne, to mogą być one różne, płeć nie wpływa w tym przypadku na możliwość występowania tej choroby. Nie w każdym przypadku objawy tej choroby są widoczne zaraz po urodzeniu, zazwyczaj dowiadujemy się o tym, że dziecko odziedziczyło po rodzicach tą chorobę w paru pierwszych miesiącach życia małego szkraba. Pierwszym objawem rybiej łuski jest łuszczenie skóry, łuski są jeszcze drobniutkie. Choroba ta może objąć jednak całe ciało lub tylko określone partie.

Rybia łuska zwykła sprzężona z płcią

Ten rodzaj rybiej łuski dotyczy tylko i wyłącznie mężczyzn, kobiety są w tym przypadku tylko nosicielami złego genu, który odpowiada za pojawienie się tej choroby. W przypadku, gdy kobieta, która jest obarczona tym genem, urodzi syna, to prawdopodobne jest, że zachoruje na rybią łuskę. Objawy tej choroby są widoczne zaraz po urodzeniu, łuski są duże, a choroba nasila się wraz z wiekiem.

Rybia łuska jeżasta

Ten rodzaj rybiej łuski występuje miejscowo, nie pokrywa całego ciała. Objawem rybiej łuski jeżastej są brodawkowate i rogowaciejące wyrośle niewielkich rozmiarów.

Erytrodemia ichiotyczna

Ten rodzaj rybiej łuski objawia się również zaraz po urodzeniu. Całe ciało noworodka pokryte jest zrogowaciałym i popękanym naskórkiem, spod którego sączy się surowiczo-krwista wydzielina.

Rybia łuska nabyta

Rybia łuska nabyta, podobnie jak rybia łuska zwykła, objawia się niemal identycznie. Ale należy tu zaznaczyć, że rybia łuska nabyta pojawia się w związku z występowaniem innych chorób, związanych z znacznym wyniszczeniem organizmu, który powoduje na przykład nowotwór złośliwy. Niestety do tej pory nie wynaleziono odpowiedniej terapii, która umożliwiłaby wyleczenie tej choroby.

Objawy rybiej łuski
5 (100%) 4 votes

Post Author:

2 Replies to “Objawy rybiej łuski”

  1. Przede wszystkim ważne jest żeby lekarze potrafili rozpoznać objawy rybiej łuski. A co do tego mam całkowicie uzasadnione wątpliwości. Bo jestem jednym z niewielu przypadków w moim województwie, który taką chorobą się musi z konieczności zajmować. I jak widzę niekompetencję niektórych lekarzy, to nie wiem czy się śmiać czy płakać.

  2. Często objawy rybiej łuski są mylone z łuszczycą, bo to choroba znacznie częściej występująca i znacznie bardziej znana. Nie bez znaczenia jest też to, że polska nazwa tej choroby nie jest zbyt szczególnie trafiona. Bo jakoś z żadną dolegliwością się bezpośrednio nie kojarzy z oczywistych względów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 4 =