Kłykciny kończyste, HPV

Kilka lat temu w mediach wybuchła wręcz panika związana z wirusem HPV, powodującym m.in. kłykciny kończyste okolic płciowych. Choroba ta jest bardzo nieprzyjemna w objawach, a dodatkowo, w razie zaniedbania diagnostyki oraz leczenia, może nawracać z coraz mocniejszymi objawami, powodując dodatkowe dolegliwości i powikłania. Z tego powodu warto wiedzieć, jak ją rozpoznać i jak sobie z nią radzić.

Kłykciny i kurzajki – ten sam wirus

Generalnie rzecz ujmując wirusem HPV zarażonych jest większość osób na świecie. Wirus ten posiada ponad 100 różnych odmian, z których ok. 30 jest dokładnie zbadanych i uznanych za niebezpieczne dla człowieka. Nie każdy jednak wirus HPV będzie powodował kłykciny kończyste – są one wynikiem zarażenia tylko dwoma szczepami z całej setki.

Kłykciny kończyste są zdecydowanie chorobą przenoszoną drogą płciową. W znacznej mierze można zapobiegać ich pojawieniu się przez stosowanie odpowiedniej antykoncepcji mechanicznej w postaci prezerwatyw – zmniejszają one częstotliwość zakażeń nawet o 75%.

Co więcej, na pojawienie się kłykcin kończystych bardziej narażone są osoby, które mają problem z kurzajkami. Okazuje się bowiem, że szczepy wirusa mogą mutować, a wówczas dochodzi do zakażeń wtórnych w obrębie narządów płciowych.

Rozpoznanie i leczenie kłykcin kończystych

Kłykciny kończyste w formie widocznej trudno jest pomylić z czymś innym. Mają one nieregularny kształt wynikający z narastającego na siebie naskórka. Zazwyczaj mają brązowy, albo szary kolor. Często nie są nawet bolesne, a mogą pojawiać się pojedynczo, jak również w dużych, nawarstwionych grupach, obejmując nie tylko obszar narządów płciowych zewnętrznych, ale również okolice odbytu. Zdecydowanie bardziej intensywnie rozrastają się w przypadku kobiet – u mężczyzn zmiany skórne są zwykle o wiele mniejsze.

Jeśli zmiany są niewidoczne, wykonuje się dodatkowe badania. Podstawowym jest badanie z kwasem octowym, który pozwala na wyodrębnienie zmian i ich uwidocznienie w krótkim czasie. U kobiet dodatkowo wykonuje się kolposkopię, cytologię oraz badanie USG szyjki macicy. Wszystko to wynika z faktu, że kłykciny kończyste mogą narastać również obszar wewnątrz organizmu, szczególnie w obrębie błony śluzowej. U kobiet bardzo często powodują dodatkowe pojawianie się komórek nowotworowych.

Leczenie kłykcin jest złożone, a w wielu przypadkach choroba jest przewlekła. Zazwyczaj kłykciny są usuwane – pojedynczo, rzadziej w całości. Dodatkowo stosuje się leki doustne oraz maści. Czasami zabieg chirurgiczny pozwala zwalczyć je na zawsze; innym razem mogą powracać z większym i mniejszym nasileniem.

Kłykciny kończyste, HPV
5 (100%) 5 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>