Site Loader
powikłania chlamydiozy

Powikłania chlamydiozy

Chlamydioza to bakteryjna choroba wenerologiczna. Powikłania w przypadku tego schorzenia nadal zdarzają się bardzo często. Powodem takiego stanu jest nie tylko zbyt mała ilość działań profilaktycznych, ale również fakt, iż chlamydioza w początkowym stadium może nie dawać żadnych objawów charakterystycznych. Warto pamiętać o tym, że powikłania chlamydiozy mogą być bardzo poważne i nie ograniczają się one tylko do narządów płciowych. Kiedy schorzenie rozwija się, bakterie mogą swobodnie przemieszczać się wraz z krwią i powodować zapalenia innych organów. Do powikłań w przypadku chlamydiozy należy między innymi zapalenie odbytu i cewki moczowej. Zdarza się również zapalenie mózgu. Wymienione wyżej powikłania mogą dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Choroba powoduje nieco więcej szkód w przypadku płci pięknej, jednak to nie oznacza, że mężczyźni mogą czuć się bezpieczni.

Powikłania chlamydiozy u mężczyzn

U mężczyzn choroba objawia się przede wszystkim trudnościami w oddawaniu moczu, pojawić się może ból i pieczenie. Jeśli te dolegliwości zostaną zlekceważone, choroba będzie postępować dalej. W tym przypadku powikłania przy chlamydiozie mogą obejmować między innymi zapalenie gruczołu krokowego i jąder. Dalszy brak leczenia powoduje, że schorzenie sięga do dalszych narządów. Konsekwencją może być także przewlekłe zapalenie, które zwykle ma negatywny wpływ na płodność.

Powikłania chlamydiozy u kobiet

Możliwe powikłania po chlamydiozie u kobiet dotyczą nie tylko problemów z zajściem w ciążę. W przypadku uszkodzonych przez chorobę jajowodów nie tylko zmniejsza się szansa na naturalne poczęcie dziecka, ale także na prawidłowe zagnieżdżenie się ciąży. Chlamydioza może być również powodem zapalenia błony śluzowej macicy. Wtedy trudniejsze staje się też samo donoszenie ciąży. Warto pamiętać, że takie powikłania mogą pojawić się nie tylko w przypadku, gdy bakterie nadal znajdują się w organizmie, ale nawet wtedy, gdy choroba została dawno wyleczona, jednak uszkodzenia pozostały. U kobiet chlamydioza może powodować również nadżerki, a także nowotwory narządu rodnego, dlatego też warto wykonywać badania profilaktyczne w kierunku wykrywania zarówno samej chlamydiozy, jak i innych schorzeń tych narządów. Powikłania w przypadku tej choroby mogą dotyczyć również kobiet w ciąży. Oprócz wspomnianego wcześniej poronienia, możliwy jest także inny negatywny wpływ choroby. Jeśli matka zakazi się chlamydiozą w czasie ciąży, wtedy istnieje bardzo duża szansa, że jej płód również zostanie zainfekowany. To zazwyczaj oznacza, iż już po porodzie dziecko będzie musiało przejść kurację związaną na przykład z zapaleniem płuc. Kobiecie spodziewającej się dziecka również grożą powikłania, wynikające z opóźnienia terapii. Antybiotyk podaje się dopiero wtedy, gdy nie jest już niebezpieczny dla płodu. Warto leczyć chlamydiozę, kiedy jest ona w początkowej fazie, ponieważ wtedy kuracja jest bardzo prosta i polega na przyjmowaniu antybiotyku. By jednak szybko wykryć to schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie wiarygodnego testu na obecność bakterii chlamydiozy we krwi lub w posiewie.

Powikłania chlamydiozy
5 (100%) 7 votes

Post Author:

2 Replies to “Powikłania chlamydiozy”

  1. Po chlamydiozie praktycznie nie ma co liczyć na normalne poczęcie dziecka. Ciąża praktycznie jest już niemożliwa. Zwłaszcza, że nie ma możliwości cofnięcia się zmian, do których dochodzi po zarażeniu się chlamydią i zaprzestaniu leczenia.

  2. Ja po chlamydiozie miałem jeszcze zapalenie jąder. I nie ważne, że choroba była bardzo szybko, przypadkowo ale szybko, zdiagnozowana. Szybkie wdrożenie leczenia chlamydiozy nie ustrzegło mnie przed powikłaniami, które chyba były bardziej groźne i bolesne niż sama chlamydia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 87 = 97