Site Loader
Leczenie egzymy

Leczenie egzemy

Egzema świadczy o stanie zapalnym skóry, który pogłębia się w przypadku braku odpowiedniego leczenia. Osoby, które podejrzewają u siebie egzemę, powinny niezwłocznie zgłosić się do dermatologa, który po zbadaniu zmian zaproponuje metodę leczenia.

Jest to potrzebne, aby nie doszło do dodatkowych infekcji zmian skórnych, a także rozprzestrzeniania wyprysków. Najpopularniejsze i zarazem najbardziej skuteczne są leki miejscowe, które bezpośrednio oddziałują na łuszczące się plamy.

Maści z kortykosteroidami mają na celu zmniejszenie stanu zapalnego i przykrych dolegliwości przy egzemie, m.in. swędzenia i pieczenia wyprysków

Jeśli przy egzemie występuje zakażenie bakteryjne, lekarz może wdrożyć antybiotyki ogólnoustrojowe, które przyjmowane są doustnie. Kuracja antybiotykowa przy egzemie chroni przed powikłaniami zakażenia bakteryjnego. Oprócz tego, leczenie egzemy przewiduje leki antyhistaminowe, które zmniejszają uporczywe uczucie świądu. Ma to ogromne znaczenie w przypadku małych pacjentów, którzy mimo zakazu rozdrapują czerwone i suche wypryski. W najtrudniejszych przypadkach egzemy lekarze muszą użyć ciężkiej broni – są to leki silnie działające na cały organizm, m.in. cyklosporyna A.

Pielęgnacja skóry z egzemąLeczenie egzymy

Podczas wizyty w gabinecie lekarskim przy pytaniu, jak leczyć egzemę, warto od razu zasięgnąć fachowej porady na temat pielęgnacji skóry z egzemą. Tutaj lekarze jednogłośnie polecają emolienty do kąpieli oraz natłuszczania, które pozostawiają na skórze warstwę ochronną i wspaniale nawilżają. Istotną rolę gra zachowywanie higieny osobistej na wysokim poziomie. Osoby z egzemą powinny zrezygnować z ubrań ze sztucznych tkanin na rzecz tych oddychających, wysokiej jakości.

Zalecane są krótkie, kilkuminutowe kąpiele z użyciem hipoalergicznych kosmetyków myjących

Następnie na wilgotną skórę należy nakładać odpowiedni dermokosmetyk na egzemę, który posiada nawilżające i natłuszczające właściwości. Ma to na celu ochronę skóry przed podrażnieniami, do których jest skłonna w przypadku tego schorzenia.

Leczenie egzemy

Ważna jest też diagnostyka i leczenie przyczynowe. Mianowicie, egzemy na tle alergicznym zawsze będą się odnawiać, jeśli nie odizolujemy alergenów. Skóra narażona na alergeny zareaguje utworzeniem się suchych, czerwonych i łuszczących się plam. Jeśli egzema jest powiązana z alergenami pokarmowymi, po wykonaniu testów powinno się zaprzestać ich spożywania. Bardzo częstym winowajcą jest tu mleko i jego przetwory.

Należy uważnie czytać etykiety produktów, ponieważ można tam znaleźć odmleczne składniki typu serwatka w proszku czy mleko w proszku

Jeśli egzema jest spowodowana alergią kontaktową, trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie kosmetyki, materiały i metale (guma, nikiel, proszek do prania, płyn do płukania tkanin), z którymi mamy styczność. Szukając informacji, jak się leczy egzemę, można natknąć się na domowe sposoby wspomagające leczenie egzemy, np. kąpiele w roztworze przyrządzonej przez siebie mieszanki ziołowej. Warto jednak pamiętać, że domowe metody walki z egzemą mogą pełnić funkcję jedynie pomocniczą, a na pierwszym miejscu powinno znaleźć się leczenie zalecone przez lekarza.


Bibliografia

1. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, 2005
2. Pozbądź się chorób skóry, Vital, Białystok, 2017
3. Lewandowska I., Wyprysk, czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry, Pielęgniarstwo Polskie, 2013

Post Author:

2 Replies to “Leczenie egzemy”

  1. Wszędzie wszyscy mówią, że trzeba leczyć przyczyny a nie skutki. I co z tego? Jak poszłam do lekarza z egzemą, to okazało się, że w pierwszej kolejności trzeba przepisać maść łagodzącą swędzenie wyprysków. Dopiero jak się zorientował, że ja nie z pierwszej łapanki, to zaczęła się normalna rozmowa. Gdyby nie to, pewnie by się skończyło na maściach i kolejnych wizytach, żeby się pan doktor nie nudził…

  2. Leczenie egzemy to przede wszystkim leczenie wykluczające. Nie jest tak, jak w innych przypadkach, bo nie leczy się objawów, ale po kolei wyklucza wszystko, co może powodować egzemę. Zwłaszcza, że nie zawsze od razu wiadomo co było przyczyną egzemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

49 + = 54