Site Loader
Leczenie ropowicy

Leczenie ropowicy

Na skutek skaleczenia może dojść do przerwania ciągłości tkanek. Powstaje rana, która niezabezpieczona odpowiednio, może stanowić bramę wejściową dla drobnoustrojów. Są to zwykle paciorkowce, bądź gronkowce, które w normalnych warunkach bytują na skórze, nie stanowiąc większego zagrożenia. Jednak w momencie uszkodzenia skóry, wnikają one do głębszych jej warstw, mogąc wywołać stan zapalny.

 

Zaniedbanie zabiegów dezynfekujących nawet z pozoru błahego skaleczenia, u osób o obniżonej odporności, może się okazać nawet zagrażające dla życia. Dlatego przy uszkodzeniach skóry u diabetyków czy osób chorujących na białaczkę, nie należy lekceważyć nawet niepozornych objawów zapalenia skóry, ponieważ mogą doprowadzić do ropowicy. Zatem, jak się leczy ropowicę, czy są skuteczne sposoby na pozbycie się tej niebezpiecznej choroby?

Jak leczyć ropowicę

Leczenie ropowicy nie jest łatwe. O ile choroba rozwijająca się w okolicach kończyn górnych czy dolnych jest łatwiejsza do wdrożenia odpowiednich standardów leczenia, to pojawienie się ropowicy na piersiach, w okolicach zewnętrznych narządów rodnych czy w jamie ustnej stanowi nie lada problem. Przy pierwszych objawach ropowicy: gorączce, zaczerwienieniu naskórka, twardych obrzęków, należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarskiej. Poinstruuje on jak leczyć ropowicę.

Jeśli pacjent zgłasza się w pierwszym stadium choroby, zazwyczaj początkowo lekarz zaleca schładzanie zajętych stanem zapalnym obszarów 30% alkoholem izopropylowym i unieruchomienie pacjenta. Jeżeli jednak doszło do rozwinięcia choroby, konieczne jest chirurgiczne oczyszczenie zmienionych chorobowo tkanek

Zabieg oczyszczania obszaru zajętego ropowicą wykonuje się w znieczuleniu. Polega on na nacięciu tkanek i dostaniu się do miejsca infekcji. Tam zakłada się sączek, który ma za zadanie odprowadzić zgromadzoną ropę. Jest ona ogniskiem zapalnym i koniecznie należy się jej pozbyć. Gdy zachodzi taka potrzeba, chirurg może być zmuszony do usunięcia martwicy okolicznych tkanek, która również może się pojawić. Pobiera również próbkę do analizy. Odpowie ona na pytanie, jaka bakteria przyczyniła się do powstania ropowicy i na jakie leki pozytywnie reaguje. Oczywiście dodatkowo wdraża się do leczenia antybiotyki o szerokim spektrum działania, które mają na celu zatrzymanie rozwoju bakterii.Leczenie ropowicy

Ropowica prowadzi do sepsy

Zdarza się, że podjęte działania lecznicze trzeba powtarzać kilkukrotnie. Szczególnie osoby chorujące na cukrzycę  i inne poważne schorzenia, nie reagują pozytywnie na wdrożone leczenie.

W skrajnych przypadkach ropowica, pomimo zastosowania leków, rozwija się nadal. Może nawet przybrać najgorszą formę, jaką jest sepsa

To ogólnoustrojowe zakażenie może okazać się śmiertelne. W takich przypadkach jedynym rozsądnym sposobem leczenia jest amputacja. Ten radykalny zabieg wykonuje się w celu ratowania życia. Leczenia ropowicy nie należy zaniechać. Nawet drobne skaleczenie może doprowadzić do stanu zapalnego, który nie leczony w porę, może stać się przyczyną wystąpienia niebezpiecznych powikłań. Dlatego jeśli mamy wątpliwości, co do pojawiających się objawów, zawsze lepiej skonsultować je z lekarzem.


Bibliografia

1. Wojciech Noszczyk, Chirurgia repetytorium, PZWL, Warszawa, 2005
2. Langrod Pedro Ruiz, Eric C. Strain, John G., The substance abuse handbook, Wolters Kluwer Health/Lippincott Williams & Wilkins, 2007

Post Author:

2 Replies to “Leczenie ropowicy”

  1. Mimo że podczas leczenia ropowicy, jak przeprowadza się oczyszczanie zajętego obszaru, to mimo tego, że jest to robione pod znieczuleniem, to i tak nie można powiedzieć, że jest to przyjemne, nawet w żaden sposób nie jest choćby normalne.

  2. Bo oczyszczanie skóry przy ropowicy robione jest tylko pod częściowym znieczuleniem. To tak jak z borowaniem zęba – niby znieczulenie, ale i tak boli. Problem w tym, że mimo nieprzyjemnego zabiegu, ropowica często wcale nie mija i nadal trzeba kombinować nowe leczenie ropowicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1