Site Loader
leki kortykosteroidowe

Pęcherzyca jest jedną z bardzo wielu chorób dermatologicznych. Nasza skóra jest częścią ciała najbardziej wystawioną na działanie wszelkiego rodzaju wirusów i bakterii.Pęcherzyca – jak sama nazwa wskazuje – polega na powstawaniu pęcherzy na skórze. Jest to jedna z najcięższych chorób skóry. Wynika to z tego, że pęcherze bardzo często powstają także na błonach śluzowych. Leczenie pęcherzycy jest długie i nie zawsze skuteczne.

Jak się leczy pęcherzycę

Podstawą, jeśli chodzi o leczenie pęcherzycy, są leki kortykosteroidowe. Czym są kortykosteroidy? Są to hormony, które w pewnych ilościach produkowane są przez ludzki organizm. Za produkcję tych hormonów odpowiada kora nadnerczy. Prawdopodobnie najbardziej znanym i najważniejszym dla ludzkiego organizmu hormonem z grupy kortykosteroidów jest kortyzol, zwany popularnie hormonem stresu. Kortykosteroidy wykorzystywane są jednak także w farmaceutyce, a to wszystko dzięki ich działaniu przeciwzapalnemu, a także immunosupresyjnemu. Szczególnie to drugie działanie kortykosteroidów powoduje, że są one wykorzystywane w leczeniu pęcherzycy. Leki immunosupresyjne mają za zadanie hamowanie działania układu odpornościowego organizmu. Intuicyjnie wydaje się to zupełnie nieuzasadnione działanie w zwalczaniu choroby. Jak jednak wiadomo, nie tylko w pęcherzycy, ale także w wielu innych chorobach, organizm produkuje zbyt dużo przeciwciał, przez co sam sobie szkodzi. Jako ciekawostkę, warto wspomnieć fakt, że kiedyś jako immunosupresant stosowane były promienie rentgenowskie. Zaprzestano jednak stosowania ich w tym celu, ponieważ częste naświetlanie promieniami x ma wiele skutków ubocznych.

Zwalczanie bakterii

Podczas pęcherzycy nie musi, ale może dojść do wystąpienia stanów zapalnych. Generalnie, jeżeli stany zapalne się nie pojawiają, to rokowania są o wiele lepsze, a leczenie pęcherzycy szybsze i łatwiejsze. Jeśli jednak pojawi się stan zapalny, trzeba zupełnie zmienić plany odnośnie tego, jak leczyć pęcherzycę. W takiej sytuacji, do pewnego stopnia skuteczne mogą być kortykosteroidy, które mają także działanie przeciwzapalne, jednak poza tym, trzeba zwykle zastosować również terapię antybiotykową.

Dieta podczas choroby

Nie wystarczy wiedzieć jak się leczy pęcherzycę, aby pozbyć się tej choroby. Równie istotna jest także odpowiednia dieta. Leczenie pęcherzycy jest skuteczne, jeśli chory unika w swojej diecie tłuszczów. Ponadto, niewskazane są także potrawy wysoko kaloryczne. Chorując na pęcherzycę należy także ograniczyć stosowanie soli. Oczywiście nie jest konieczna całkowita rezygnacja z wyżej wymienionych składników, ważne jednak, aby nie dominowały one w diecie chorego. Co więcej, ważne jest także, aby stale uzupełniać braki pewnych pierwiastków. Szczególnie ważny jest tu wapń i potas, o szczegóły jednak najlepiej pytać lekarza. Pęcherzyca to bardzo poważna choroba, która czasami może być nawet śmiertelna. Jest jednak kilka rodzajów pęcherzycy i każda z nich daje inne rokowania.

Post Author:

2 Replies to “Leczenie pęcherzycy”

  1. Przy pęcherzycy nie można jeść żadnych potraw, które są tuczące. Dieta przy pęcherzycy musi być całkowicie lekkostrawna i nie można zapomnieć o tym, że cukry i tłuszcze będą przeszkadzały w leczeniu choroby. Mogą też prowadzić do powikłań i właściwie nie wiadomo nawet jakich, bo powikłania pęcherzycy to dosłownie wszystko.

  2. Dieta dietą, ale trzeba też stosować leki, które zapobiegną zakażeniom bakteryjnym. Gdyby nie one, to byłby kłopot, bo mogłyby pojawić się jakieś powikłania i nic dobrego by się z tego nie wykluło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

37 + = 38