Site Loader

Powikłania łupieżu

Powikłania łupieżu

Coraz większa liczba ludzi boryka się z najróżniejszymi dolegliwościami skórnymi. Nie zawsze chodzi o poważne choroby, ale raczej o przeszkadzające po prostu w codziennym życiu schorzenia. Jednym z najczęściej opisywanych w literaturze przeciwników dobrej gospodarki zdrowotnej naszej skóry, jest łupież. Rozpoznanie łupieżu nie jest trudne. Białe drobinki, pojawiające się na naszych włosach, które przy gwałtowniejszym ruchu opadają na kark, bądź ramiona. W małych ilościach może on pozostać długo niezauważony, jednakże kiedy jego skala się znacząco zwiększa, to może to wprowadzić człowieka w stan wysokiego dyskomfortu. Czym jest łupież?

Tajemniczy wróg

Może się to wydać zaskakujące, ale medycyna nie zna dokładnych powodów na powstawanie łupieżu.

Oczywiście są wiadome przypadki, momenty, w których dana osoba wiadomo, że dostanie łupieżu, jednakże pomimo tego nie są znane bezpośrednie źródła jego powstawania

Mamy więc wyłącznie wiedzę pośrednią. Dodatkowym zagadnieniem – i problemem zarazem – jest to czy mogą powstawać jakieś powikłania przy łupieżu? Również i w tej materii mamy wiele niewiadomych. W zasadzie wiadomo jedynie tyle, że sam łupież pojawia się najczęściej u osób, których włosy mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się, ale z drugiej strony u takich, których włosy ulegają nadmiernemu przesuszeniu. Czy jesteśmy w stanie coś z taką szczątkową wiedzą zrobić? Niestety jest to bardzo trudne.

Unikać powikłań

Wiedza jest niewielka, ale pozwalająca na podjęcie walki z przeciwnikiem. Łupież jest domeną osób, których włosy ulegają przetłuszczeniu (między innymi). W takim wypadku powikłania po łupieżu mogą przybrać formę nadmiernego wypadania włosów; w zasadzie czasami uzasadniona może być obawa, czy czasem wystąpienie agresywnego łupieżu nie jest właśnie wstępem do podwyższonego stanu zapalnego skóry głowy. Jeżeli tak, to może właśnie dojść do szybkiej utraty włosów, czasami w miejscu, ognisku zapalnym. Na szczęście nie są to przypadki jakoś szczególnie częste, a same powikłania łupieżu również nie stwarzają jakichś znaczących szkód w ogólne populacji ludzkiej. Należy również nadmienić, że nie są znane medycynie przypadki niebezpiecznych dla zdrowia lub życia powikłań po łupieżu.Powikłania łupieżu

Jak przeciwdziałać łupieżowi

Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z łupieżem. Najbardziej popularnym jest stosowanie specjalistycznych szamponów, których skład jest specjalnie przygotowany i dedykowany pod walkę ze stanem zapalnym czy grzybicznym, który może powodować łupież. Stosowanie takich środków jest stosunkowo bezpieczne i bezproblemowe.

Aby jednak dobrze wykorzystać skuteczność środka, należy uważnie zapoznawać się zawsze ze wskazaniami producenta danego szamponu

Czas utrzymywania środka na głowie jest niejednokrotnie kluczowy w walce z łupieżem. Jeżeli jednak nie przynoszą efektów takie doraźne środki, to należy udać się do dermatologa, który po zbadaniu nas, będzie mógł przygotować specjalną terapię.


Bibliografia

1. Van Wyk H., Treatment options for dandruff: review, SA Pharmacist’s Assistant, 2015
2. Schmidt A., Malassezia furfur: a fungus belonging to the physiological skin flora and its relevance in skin disorders., 1997

Post Author:

2 Replies to “Powikłania łupieżu”

  1. Największe powikłanie łupieżu to przede wszystkim fakt, że łupież robi się coraz grubszy i skorupa na głowie zaczyna się łuszczyć jeszcze bardziej. Efekt jest taki, że sypie się więcej, ale wcale łupieżu nie jest mniej.

  2. Powikłania łupieżu to przede wszystkim przetłuszczanie włosów. Włosy się przetłuszczają przez łupież, co wpływa też na uch osłabienie. Może się nawet zdarzyć, że zaczną wypadać i będzie się wszystko babrać. Bo łupież powinien być leczony, a nie zostawiony sam sobie, z nadzieją, że kiedyś sam przejdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1