Site Loader

Przyczyny łojotoku

Przyczyny łojotoku

Sebum wydzielane przez skórę w niewielkich ilościach służy zachowaniu jej miękkości i gładkości. Dodatkowo zabezpiecza ją przed nadmiernym przesuszaniem, utratą wody oraz wilgocią. Łojotok, to nic innego, jak nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Łojotok może dotykać chłopców i dziewcząt w okresie dojrzewania, ale również osoby będące w stanie przekwitania. Łączy się także często z zaburzeniami hormonalnymi oraz zaburzeniami przemiany materii. Łojotok obejmuje te partie ciała, na których skupia się najwięcej gruczołów łojowych, tj. skóra głowy, czoło, nos, okolice za uszami oraz między łopatkami. Wzmożone działanie gruczołów łojowych utożsamia się z tłustą i błyszczącą skórą.

Jakie są najczęstsze przyczyny łojotoku?

  • po pierwsze jest to niezachowana równowaga hormonalna w organizmie. Za produkcję i wydzielanie sebum odpowiedzialne są hormony męskie (androgeny i progesteron), które posiadają także kobiety. Jeżeli ich stężenie jest zbyt wysokie i sebum wydzielane jest w nadmiarze, mogą wystąpić problemy skórne takie jak łojotok. Korzystny wpływ na stan skóry przypisuje się estrogenom.
  • po drugie w okresie dojrzewania, następuje znaczny wzrost stężenia męskich hormonów u chłopców i u dziewcząt. Taka nagła dawka hormonów może być przyczyną wielu zmian na skórze. Mówimy tutaj o przejściowym okresie, ponieważ kiedy hormony się ustabilizują, stan skóry, w tym wydzielanie sebum się normalizuje.
  • skłonności do łojotoku to cecha dziedziczna. Obciążenie genetyczne opiera się na znacznym powiększeniu gruczołów łojowych. Powody łojotoku mogą być powiązane również z trybem życia. Łojotok może być efektem nadmiernego stresu, ale także nieprawidłowej diety, która może skutkować niedoborem witamin tj. A, E, B2, PP, C. Braki witaminy A skutkują skłonnością do rogowacenia ujść mieszków włosowych, witaminy E powodują utlenianie nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy B2 odpowiedzialnej za regulację procesów przemiany komórkowej i rogowacenia, witaminy PP, która wpływa na przemianę wodną w skórze i proces utleniania, witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne, wzmaga odporność organizmu i reguluje czynności wydzielnicze.

Co powoduje łojotok?Przyczyny łojotoku

Nadmiernie wydzielane sebum przez gruczoły łojowe powoduje, że skóra jest tłusta, lśniąca, z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych. Najczęściej prowadzi to do powstawania zaskórników, może być przyczyną trądziku, łupieżu łojotokowego, a nawet łojotokowego zapalenia skóry.

Jak walczyć z łojotokiem?

Najlepszym sposobem będzie wizyta u dermatologa. Lekarz przeprowadzi wywiad i zleci zrobienie odpowiednich badań, dzięki którym łatwiej będzie ustalić przyczynę łojotoku. Dodatkowo warto przyjrzeć się swojej diecie ( ograniczyć używki, spożycie cukrów, tłuszczów oraz ostrych przypraw, włączyć do diety białko oraz składniki zawierające duże ilości witamin). Skóra dotknięta łojotokiem potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji. Należy unikać kosmetyków, które wysuszają i podrażniają skórę w tym m.in. mydło. Niewskazane są także ciężkie, tłuste kremy.


Bibliografia

1. Nowicka D., Choroby łojotokowe skóry, Wydawnictwo KosMed, Wrocław, 2011
2. Trznadel-Grodzka E., Tyc-Zdrojewska E., Kaszuba A., Choroby łojotokowe, Metody diagnostyczne w dermatologii, wenerologii i mikologii lekarskiej, Wyd. Czelej, Lublin, 2015

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny łojotoku”

  1. Z pewnością przyczyną łojotoku są zmiany hormonalne, ale nie bez znaczenia jest też często elementarny brak wiedzy w temacie higieny skóry twarzy. Łojotok zwłaszcza u młodych dojrzewających chłopców nie zostanie zatrzymany przez to, że się zaczną 10 razy dziennie myć i jeszcze bardziej osuszać skórę, NIe tędy droga.

  2. Najczęściej wiek to główna przyczyna łojotoku, bo właśnie wśród młodych ludzi pojawia się łojotok, który sprawia, że jego następstwem są pryszcze i inne kłopoty dermatologiczne. Z reguły jak się ma kilkanaście lat to łojotok jest czymś normalnym i praktycznie każdy nastolatek przez to przechodzi – zwłaszcza chłopak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 7 = 16