Site Loader
zdobienie ciała

Urazy skóry goją się zwykle bez śladu. Jednak zdarza się, szczególnie w przypadku większych zranień i oparzeń, że uraz goi się pozostawiając bliznę. Gdy ta powiększy się, wychodząc często poza granice rany, można zwykle mówić o tak zwanym bliznowcu (keloidzie). Warto dowiedzieć się, jak objawia się bliznowiec, pamiętając jednak, że samodzielne wyleczenie tego schorzenia nie jest zwykle możliwe. Objawy bliznowca mogą być zróżnicowane. Przerośnięta blizna może mieć różne odcienie. Wiele osób martwi się nieestetycznym wyglądem takiej zmiany, jednak nie jest to jedyny problem w przypadku tego schorzenia. Bliznowiec może być powodem także innych dolegliwości – miejsce, w którym się pojawi, często staje się bardziej wrażliwe – zdarza się, że boli lub swędzi przy dotyku.

Profilaktyka bliznowca

Zwykle nie można skutecznie zapobiegać tej chorobie. Przyjmuje się, że jest ona uwarunkowana genetycznie. Zmiany najczęściej pojawiają się w takich miejscach, jak małżowiny uszne, plecy czy klatka piersiowa. W przypadku, gdy bliznowce pojawiają się często, najlepiej jest zrezygnować z takich form zdobienia ciała, jak tatuaże czy kolczyki oraz ogólnie uważać na wszelkiego rodzaju urazy. Swego rodzaju profilaktyką może być również stosowanie specjalnej diety w celu prawidłowego gojenia się rany. Taki jadłospis powinien być bogaty w produkty zawierające witaminy A i C. Wartościowe w takim przypadku jest także białko i cynk. Takie działanie ma na celu wspomaganie prawidłowego gojenia i umożliwienie organizmowi wytworzenia właściwej ilości kolagenu. Zapobieganie keloidom powinno rozpocząć się już w momencie, gdy uraz zaczyna się goić. Najlepiej udać się wtedy do lekarza, ponieważ istnieje wiele różnych profilaktycznych maści, które dodatkowo należy stosować w odpowiednim momencie powstawania blizny. Pomocne są także specjalne opatrunki o odpowiednim stopniu ucisku.

Leczenie keloidów

Leczenie keloidów ma wiele wspólnego z tym, jak się objawia bliznowiec w danym momencie. Bywa, że zmiana nie rośnie, ani nie powoduje żadnych dolegliwości – wtedy często kuracja nie jest stosowana. Trzeba bowiem pamiętać, że chirurgiczne usuwanie keloidu wcale nie musi być skuteczne – zmiana może szybko odrosnąć. Wskazaniem do wycinania jest jedynie sytuacja, gdy bliznowiec ulegnie zakażeniu. Jeśli keloid pojawia się w widocznym miejscu, lekarz może zalecić serię zastrzyków zawierających kortyzon. Ma to na celu między innymi poprawę koloru bliznowca, jeśli bardzo odróżnia się on od barwy skóry wokół. Wskazane w przypadku danej zmiany mogą okazać się także zabiegi laserowe. Są one skuteczne w sytuacji, gdy bliznowiec jest bardzo wypukły. Wtedy zastosowanie lasera może pomóc go wygładzić, jednak nie usunie keloidu całkowicie. Jeśli bliznowiec jest bardzo duży, pomocne mogą się okazać także zastrzyki z interferonu. Keloidu nie można usuwać samodzielnie. W przypadku, gdy zmiana jest nieestetyczna, najlepiej poradzić się lekarza, który może dobrać najwłaściwszy rodzaj terapii. Warto udać się do specjalisty zwłaszcza wtedy, gdy keloid powiększa się.

Post Author:

2 Replies to “Objawy bliznowca”

  1. Często objawy bliznowca są lekceważone, a tymczasem nie powinno się tak robić z wielu powodów. Przede wszystkim bliznowiec może mieć różne kolory, a przez to łatwo pomylić go – oczywiście dla laika – np. z czerniakiem, z którym już żartów nie ma. Dlatego w przypadku bliznowca nie diagnozujcie go sobie przez internet, ale lepiej iść do dobrego dermatologa.

  2. Objawy bliznowca nie zawsze są jednoznaczne. Zdarza się, że lekarz pierwszego kontaktu nie będzie wiedział o co chodzi, bo okaże się, że bliznowca widział tylko w książkach na studiach. Z takimi objawami lepiej od razu zgłosić się do specjalisty dermatologa. Niestety trzeba zapłacić a nie liczyć na NFZ, ale przynajmniej szybko można dzięki temu uporać się tym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

94 − = 86