Site Loader
Bliznowiec powikłania

Powikłania bliznowca

Bliznowiec to schorzenie, w przebiegu którego na skórze pojawia się duża, wystająca, błyszcząca blizna. Jest to blizna na tyle duża i na tyle wyraźnie zabarwiona, że stanowi duży problem natury estetycznej. Co gorsza – blizna taka nie znika z czasem, a nawet może się rozprzestrzeniać.

Przyczyny powstawania bliznowca

Najczęstszą przyczyną powstawania bliznowca jest nieprawidłowo przeprowadzony zabieg chirurgiczny. Nieprawidłowe gojenie się rany po cesarskim cięciu lub po innego rodzaju operacji niestety niesie ze sobą ryzyko przerodzenia się właśnie w bliznowiec. Czasami jednak przyczyna bliznowca bywa bardziej prozaiczna: wiele kobiet i mężczyzn zwraca się do lekarza z tym problemem po odbyciu piercingu.

Czasami także można nabawić się tego problemu po zrobieniu sobie tatuażu, jednakże trzeba tutaj mieć wyjątkowego pecha

Większość takich zabiegów kończy się oczywiście pomyślnie. Inną możliwą przyczyną bliznowca jest przejście przez przewlekły stan zapalny, a także przez drobny uraz skóry, do którego należy na przykład otarcie. Czasami niestety zdarza się też, że bliznowiec pojawia się jakby znikąd, jego przyczyny nie są znane. Lekarze stoją na stanowisku, że tendencja do objawiania się bliznowca zależy od uwarunkowań genetycznych.

Powikłania bliznowcaBliznowiec powikłania

Blizna powstała na bazie schorzenia jest nie tylko problematyczna pod względem estetycznym, ale jest to także problem zdrowotny. Istnieje wiele możliwych powikłań, na które może zapaść człowiek zmagający się z bliznowcem. Przede wszystkim może dojść do groźnego zapalenia skóry, a także do powikłania w nerkach. Często pojawiające się powikłania przy bliznowcu to powstawanie wrzodu, który może przejść w stan zapalny – łatwo o dostanie się do niego bakterii, które mogą być groźne, jeśli wnikają bezpośrednio do rozlanej rany. Wówczas trzeba dokonać operacji wycięcia takiej blizny. Niestety jednak, czasami takie wycięcie nic nie daje, bo po jakimś czasie blizna odradza się, nawet ze zwiększoną siłą.

Leczenie bliznowca

Lekarze twierdzą, że im szybciej zaczniemy interesować się usunięciem blizny oraz rozpoczęciem leczenia farmakologicznego, tym mniejsze ryzyko, że wystąpią powikłania po bliznowcu.

Leczenie odbywa się poprzez otrzymywanie zastrzyków z kortyzolu

Są to zastrzyki bezpieczne i bezbolesne. Można je stosować raz w miesiącu. Wówczas już po ośmiu tygodniach odczujemy, że blizna wyraźnie zmniejszyła się. Niestety jednak, mimo że blizna się zmniejsza, to jednocześnie staje się bardziej czerwona, bo pod wpływem kortyzolu tworzą się wokół niej nowe naczynia krwionośne. Czasami pomocna będzie też krioterapia. Działanie ciekłego azotu na bliznę powoduje złagodzenie ogniska blizny. Niestety jednak, krioterapia może doprowadzić do przyciemnienia kolory blizny, a to również nie jest szczyt marzeń osób, które zapadły na to schorzenie. Niektórzy lekarze stosują również zastrzyki z interferonu. Są to zastrzyki, które faktycznie pozwalają na zmniejszenie rozmiaru blizny, ale działają bardzo różnie, w zależności od konkretnego organizmu.


Bibliografia

1. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową
2. Przylipiak A., Niczyporuk M., Galicka E., Donejko M., Głażewska E., Kakareko K., Przylipiak J., Podstawy Medycyny Estetycznej, Kresowa Agencja Wydawnicza KAW, Białystok, 2014
3. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, 2010

Post Author:

2 Replies to “Powikłania bliznowca”

  1. Ja mam bliznowca i właśnie zaczęło się u mnie paskudne zapalenie skóry, co jest chyba znacznie gorsze, niż sam bliznowiec. No ale oczywiście dowiedziałem się o tym zagrożeniu dopiero na tej stronie internetowej. Żaden lekarz mnie wcześniej nie ostrzegł, że coś takiego może się zdarzyć.

  2. Przecież lekarz nie będzie cię straszył na zasadzie co by było gdyby. Bliznowiec to często i tak dla wielu osób jest spory szok i nie ma sensu im mówić o tym, że powikłania mogą być jeszcze gorsze. Bo w gruncie rzeczy właśnie powikłania bliznowca są groźniejsze, ale nie w każdym przypadku występują. To normalne, że lekarz nie mówi co będzie, jak nie ma żadnych objawów powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

35 − = 26