Site Loader
objawy egzemy

Egzema to zapalenie skóry. Bardzo często pojawia się jeszcze w dzieciństwie, choć nie jest to regułą. Badania wskazują, że jej najczęstszą przyczyną może być alergia na czynniki zewnętrze lub wewnętrzne. Osoby dotknięte trudną do wyleczenia egzemą często wycofują się z życia, ponieważ wypryski skórne odbierane są przez otoczenie jako coś zaraźliwego. Tymczasem egzema nie jest schorzeniem zakaźnym. Jej pojawieniu się mogą sprzyjać predyspozycje genetyczne. Osoby, które cierpią na egzemę, czasem długo czekają na właściwą diagnozę i skuteczne leczenie, ponieważ wykrycie przez lekarza jej przyczyny jest bardzo trudne.

Charakterystyczne objawy egzemy

Jeśli chodzi o objawy egzemy, są one dość charakterystyczne. Pacjenci dostrzegają u siebie grudkowate zmiany skórne. Skóra jest obrzęknięta i zaczerwieniona ze względu na obejmujący ją stan zapalny. Niektóre osoby opisują wypryski jako suche, czerwone plamy, z których łuszczy się skóra. Plamy te mogą pojawiać się na całym ciele, szczególnie w okolicach stawów – kolana, łokcie, nadgarstki, ale też na twarzy, za uszami. W ekstremalnych przypadkach egzema pojawia się na całym ciele, co obniża jakość życia chorej osoby. Wypryski wywołane egzemą powodują przykre dolegliwości. Nieustanne swędzenie sprzyja powstaniu dodatkowego zakażenia. Na skutek rozdrapywania wyprysków, tworzą się rany i pęcherzyki, a później strupy. Skóra jest nadmiernie sucha, co dodatkowo zwiększa dyskomfort. Warto wspomnieć, że istnieją różne rodzaje schorzenia, dlatego lekarz może mieć dylemat, jak rozpoznać egzemę. Niektóre jej odmiany nie są jednak źródłem wątpliwości, np. egzema zastojowa, związana z żylakami czy egzema łojotokowa, w której zmiany mają zabarwienie lekko żółte i oleiste, a ulokowane są najczęściej na głowie. Podobnie w przypadku egzemy pieniążkowatej, w której plamy są okrągłe i małe. Jeśli chodzi o resztę odmian egzemy, objawiają się one bardzo podobnie.

Egzema przy AZS

Szczególną grupą są ci najmniejsi pacjenci, u których można spotkać się z AZS (Atopowe Zapalenie Skóry). Tutaj stan zapalny skóry to odpowiedź na alergen kontaktowy lub pokarmowy (bardzo często połączenie obu). Dzieci z AZS mają czerwone, błyszczące policzki, które są nawet określane jako „polakierowane”. Skóra jest sucha i w niektórych miejscach może się łuszczyć. Egzema ustępuje po wdrożeniu leczenia, natłuszczaniu skóry i odizolowaniu dziecka od czynnika wywołującego uczulenie. Łuszczące się i swędzące czerwone plamy bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Jeśli egzema nie jest leczona, przez długoletni stan zapalny skóry i liczne urazy (otarcia, drapanie, pęknięcia), wypryski nieco się zmieniają – część z nich pozostaje na długie lata zgrubiała i czerwona, pojawiają się też blizny. Co ciekawe, mimo wiedzy, jak się objawia egzema, bardzo często jest ona lekceważona na zasadzie „trzeba natłuścić i z czasem przejdzie”. Tymczasem lepiej jest walczyć z nią na etapie, gdy jeszcze nie jest zaawansowana, a wypryski skórne pojawiają się miejscowo. Gdy rozprzestrzenią się na większą powierzchnię ciała, stanie się ona trudna do opanowania i co gorsze, zdeterminuje życie pacjenta. Trudno bowiem funkcjonować, gdy każdemu ruchowi towarzyszy ból, pieczenie i swędzenie skóry.

Post Author:

2 Replies to “Objawy egzemy”

  1. Egzemę łatwo pomylić z trądzikiem młodzieńczym, który nie jest może tak bardzo widoczny. Zwłaszcza przy mniejszym trądziku występują właśnie takie bardzo podobne grudki. Są czerwone i nie widać w nich ropy, takiej którą można wycisnąć z normalnych wyprysków.

  2. Egzema to nie trądzik, a najłatwiej to odróżnić to jak się spojrzy na wiek chorego – trądzik występuje tylko u nastolatków i łączy się z przetłuszczaniem skóry, które widoczne jest gołym okiem. Egzema to całkiem inne, powiedziałbym, że suche odpady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 23 = 29