Site Loader

Objawy łojotoku

Objawy łojotoku

Łojotok to stan zapalny skóry polegający na wzmożonym wydzielaniu łoju (przez gruczoły łojowe) na powierzchnię skóry. Choroba ma podłoże genetyczne, jednak występuje również całe mnóstwo czynników, które uważa się za przyczynę  łojotoku. Wskazać wśród nich można stres, pogodę, przetłuszczającą się cerę, bądź cerę trądzikową, nadwagę, zakażenie wirusem HIV czy choroby neurologiczne. Wystąpienie łojotoku wiąże się także z wpływem hormonów płciowych w organizmie i wiekiem, a także brakiem witamin, takich jak witaminy z grupy A, E, B, C czy PP.

Kiedy pojawia się łojotok

Pierwszym okresem, w którym może nastąpić nasilenie wydzielania łoju, jest okres niemowlęcy. Obserwujemy wówczas tzw. ciemieniuchę. Kolejnym etapem jest okres dojrzewania. Produkcja sebum osiąga swój szczyt, a dodatkowo zmienia się jego skład. Skóra reaguje na te wszystkie zmiany podrażnieniem i nadmiernym złuszczaniem naskórka. Wraz z wiekiem problemy z łojotokiem stają się coraz rzadsze, jednak znane są przypadki występowania choroby nawet po 50-tym roku życia. A jak objawia się łojotok?

Czy to już łojotok? Sprawdź, porównaj objawy i skonsultuj je z lekarzemObjawy łojotoku

Objawów łojotoku może być wiele, w zależności od tego, której części ciała dotyczą i w jakim wieku występują. Do typowych miejsc występowania łojotoku zaliczamy skórę głowy (mówimy wówczas o łupieżu łojotokowym), okolice uszu, nosa, ust, a także czoło, powieki, mostek i okolice międzyłopatkowe.

Natomiast, jeżeli chodzi o objawy łojotoku, na jakie należy zwrócić uwagę to:

  • w początkowej fazie na błyszczącą, wyglądającą nieświeżo cerę,
  • w późniejszych stadiach pojawiają się plamki o nieregularnych kształtach, na których zauważyć można fragmenty naskórka o żółtawym odcieniu (co jest spowodowane przez gromadzący się łój), które ulegają złuszczaniu,
  • w fałdach skóry mogą pojawić się zmiany tzw. wysiękowe, którym może towarzyszyć swędzenie, pieczenie.

Przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy objawy będą następujące:

  • *szybkie przetłuszczanie się skóry głowy,
  • wystąpienie łupieżu. Może on mieć postać łupieżu suchego, dla którego charakterystyczne są drobne płatki, jak i łupieżu tłustego, którego żółtawe łuski niezwykle mocno przylegają do skóry głowy i są trudne do usunięcia,
  • nadmierne wypadanie włosów razem z zaburzeniem ich przyrostu,
  • zaczerwienienie i swędzenie na skórze za uszami, które atakuje również przewody słuchowe,
  • gruba warstwa łuski na skórze głowy, z którym należy zwrócić się niezwłocznie do dermatologa. Jak widać, objawy łojotoku to przede wszystkim dolegliwości, które wyglądają nieestetycznie i to może być największym problemem, zwłaszcza dla nastolatków. Dodatkowo, nie pomaga fakt, że mogą występować pojedynczo, bądź łącznie. Na szczęście łojotok można skutecznie leczyć. W tym celu niezmiernie ważna będzie konsultacja z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leki, kosmetyki i/lub zioła, ale także zmiana diety, która powinna być bogata w witamin (zwłaszcza B, A i E), w cynk i sole mineralne i powinna ograniczać słodycze, ostre przyprawy i tłuszcze, a także wszelkie używki. Pomocne będą również spacery czy gimnastyka.

Bibliografia

1. Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka stosowana, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa, 1999
2. Danuta Nowicka, Choroby łojotokowe skóry Procedury zabiegów kosmetycznych, 2011

Post Author:

2 Replies to “Objawy łojotoku”

  1. Objawy łojotoku łatwo rozpoznać obserwując samą skórę. Ja zacząłem się od razu świecić i wyglądałem koszmarnie, zwłaszcza, że wcześniej nie miałem żadnych kłopotów z cerą i de facto nigdy nie przetłuszczały mi się nawet włosy. Efekt jest taki, że od razu zaczęliśmy leczenie, ale nie od razu ono poskutkowało.

  2. Najgorsze jest to, że objawy łojotoku są tak trudne do zatrzymania. Bo ok, można zrozumieć, że jest huśtawka hormonalna, dojrzewanie i łojotok może się pojawić, ale jak co godzinę myję twarz i nadal świcę jak choinka, to chyba jest coś nie halo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1