Site Loader

Powikłania łojotoku

Powikłania łojotoku

Łojotok jest chorobą dermatologiczną, która polega na zbyt dużym wydzielaniu łoju przez gruczoły łojowe. Jest to najbardziej widoczne na obszarach skóry bogatej w te gruczoły, czyli przede wszystkim na skórze głowy, czoła, brody, nosa. Skóra dotknięta tą przypadłością jest tłusta, ma rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, które często wypełnione są masami rogowo- łojowymi. 

 

Tak naprawdę przyczyny łojotoku są bardzo szerokie i trudno jednoznacznie zdiagnozować, które z nich mają decydujący wpływ na pojawienie się tej choroby.

Tendencja do łojotoku jest z pewnością sprawą dziedziczną, ale ma także związek z hormonami płciowymi, a szczególnie z ich nieprawidłowym funkcjonowaniem, które może mieć miejsce w okresie dojrzewania oraz przekwitania

Na wydzielanie łoju ma także wpływ stres, nadmiar androgenów, niedobory witamin takich jak A, E, C, PP. Łojotok może być także spowodowany zakażeniem drożdżakami.

Groźne powikłania przy łojotoku

Warto wspomnieć o tym, że mogą pojawiać się powikłania przy łojotoku. Jednym z nich jest łysienie łojotokowe, które w głównej mierze dotyczy mężczyzn w średnim wieku. W tym wypadku ma to związek ze zmianami hormonalnymi, które powodują nadmierne wydzielanie łoju, zwłaszcza na owłosionej skórze głowy. Może wtedy pojawić się łupież łojotokowy, który w konsekwencji będzie prowadził do utraty włosów i łysienia. Początkowo włosy wypadają na skroniach, potem na szczycie głowy. Następuje wtedy niemal całkowite wyłysienie, jedynie z tyłu głowy można zaobserwować wąski pasek włosów.

Łupież tłusty po łojotokuPowikłania łojotoku

Inne powikłania łojotoku to między innymi występowanie łupieżu tłustego. Jak rozpoznać akurat ten typ łupieżu? Przede wszystkim ma on postać żółtawych, wilgotnych łusek, które szczelnie oblepiają skórę głowy i włosy u nasady. Jest to nie tylko dolegliwość zaburzająca wygląd zewnętrzny, ale może doprowadzić do innych powikłań, takich jak infekcje grzybicze czy świąd skóry, gdyż skóra głowy i włosy, które są pokryte łupieżem tłustym, mogą o wiele mocniej wychwytywać wszelkie zanieczyszczenia atmosferyczne, bakterie i mikroby.

Nie można zapominać, że nawet po wyleczeniu choroby, pacjenci mogą zostać dotknięci czymś takim, jak powikłania po łojotoku. W dużej mierze ich przyczyną jest stosowanie w trakcie leczenia łojotoku leków, które zwane są kortykosteroidami

Często pacjenci nadużywają tego typu substancji, gdyż dają dość szybkie i łatwo zauważalne rezultaty w leczeniu. Jednak ich zbyt duże użycie może negatywnie odbić się na stanie skóry, nawet wtedy, gdy łojotok będzie wyleczony. Do najczęstszych dolegliwości przy nadużyciu kortykosteroidów należą: rozszerzone naczynka krwionośne (teleangiektazje) – głównie w okolicach nosa oraz policzków, rozstępy, zaniki skóry. Można także zaobserwować cykliczne nawroty choroby, z jednoczesnym uodpornieniem się na dotąd używane leki. W tym wypadku konieczny jest wybór innego leczenia. Dlatego przy leczeniu łojotoku ważna jest cierpliwość, odpowiedni dobór leków i kosmetyków pielęgnacyjnych, a po wyleczeniu odpowiednia pielęgnacja narażonych na chorobę miejsc, tak by nie dopuścić do nawrotu łojotoku.


Bibliografia

1. Trznadel-Grodzka E., Tyc-Zdrojewska E., Kaszuba A., Choroby łojotokowe, Metody diagnostyczne w dermatologii, wenerologii i mikologii lekarskiej, Wyd. Czelej, Lublin, 2015
2. Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka stosowana, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa, 1999
3. Nowicka D., Choroby łojotokowe skóry, Wydawnictwo KosMed, Wrocław, 2011

Post Author:

2 Replies to “Powikłania łojotoku”

  1. Łojotok u dojrzałych mężczyzn to całkiem inna sprawa niż problemy nastolatków. Miałem już chyba wszystkie możliwe powikłania łojotoku. Od czegoś w rodzaju łupieżu, przez stan zapalny, aż do początków łysienia, z którym zmagam się do dziś, bo nie udało się go zatrzymać.

  2. Największym błędem jest uważać, że łojotok jest jaki jest i na pewno sam przejdzie. Wszystkie objawy łojotoku trzeba się starać zrównoważyć, bo jak tego nie będziemy robić to są możliwe dwa scenariusze. Pierwszy to fuks i można założyć, że będzie się miało szczęście i rzeczywiście samo przejdzie. A drugi to powikłania łojotoku, których tak łatwo się już nie wyleczy. Nie radzę liczyć na szczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

21 − 15 =