Site Loader
Objawy pęcherzycy

Objawy pęcherzycy

Pęcherzyca to bardzo rzadka choroba autoimmunologiczna. W schorzeniu tym własne czynniki obronne organizmu, czyli przeciwciała, atakują zdrowe komórki, błędnie rozpoznając je jako zagrożenie dla organizmu i niszcząc. W wyniku tego działania dochodzi do licznych uszkodzeń struktur ciągłości naskórka, objawiających się powstawaniem na błonach śluzowych i skórze zmian zapalnych. Początkowo są to pęcherze szybko zmieniające się w bardzo bolesne rany.

 

Objawy pęcherzycy jednoznacznie pozwalają na właściwą diagnozę i trudno je pomylić z innym schorzeniem, niemniej rozróżnia się kilka jej odmian. Najczęściej występującą, a zarazem o najcięższym przebiegu, jest pęcherzyca zwykła. Nie trudno zauważyć jak objawia się pęcherzyca tego rodzaju.

Przede wszystkim pojawiają się liczne zmiany skórne w postaci rozsianych po całym ciele pęcherzy, ale są również partie skóry szczególnie podatne na wystąpienie objawów

Fałdy skórne, owłosiona skóra głowy, twarz – to jedne z miejsc, w których pęcherze pojawiają się najczęściej. W okolicach zmian tworzą się także koliste zmiany o charakterze rumienia. Często pojawia się także objaw Nikolskiego, czyli spełzanie naskórka na skutek pocierania. Po kilku tygodniach tego typu objawów choroba rozszerza się na błony śluzowe.

Początkowe objawy pęcherzyceObjawy pęcherzycy

Jak się objawia pęcherzyca na tym etapie? Niestety choroba jest w tym czasie wyjątkowo dokuczliwa. Bolesne nadżerki pojawiają się na błonach śluzowych jamy ustnej, nosowej, a nawet w odbycie czy pochwie. Może zaatakować cewkę moczową, przewód pokarmowy czy struny głosowe. Wyjątkowo dotkliwe i bolesne zmiany uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie.

Utrudnione są podstawowe czynności, nawet spożywanie posiłków nie jest łatwe

W wyniku nadżerek w jamie ustnej czy strunach głosowych może dojść do bezgłosu. Nieco łagodniejszą odmianą pęcherzycy jest ta, zwana liściastą. Nie jest tak dokuczliwa, jak zwykła. Przede wszystkim nie dotyka błon śluzowych, a jednie tworzy powierzchniowe, mocno swędzące zmiany złuszczające i nadżerkowe. Pojawiają się także pęcherze, ale nie są tak duże i rozbudowane, jak przy pęcherzycy zwykłej. Zazwyczaj pojawiają się krótkotrwale, nie czyniąc aż takich poważnych zmian. Przy pęcherzycy liściastej może dochodzić do uogólnionego stanu zapalnego całej powierzchni skóry, a także do zaniku włosów i paznokci.

Leczenie pęcherzycy

Diagnostyka pęcherzycy jest stosunkowo łatwa, choć zdarzają się pomyłki. Choroba czasami może przypominać opryszczkę, półpasiec czy inne schorzenia, którym towarzyszą wykwity skórne. Dlatego przy podejrzeniu pęcherzycy konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych na obecność przeciwciał. Dodatni wynik potwierdza diagnozę. Leczenie choroby nie jest łatwe. Głownie stosuje się leki sterydowe, oraz medykamenty hamujące niszczące działanie układu odpornościowego. Niestety farmaceutyki tego typu mają wyjątkowo dużo skutków ubocznych. Mogą przyczynić się do wystąpienia innych, niezwykle poważnych chorób przewlekłych. Jednak chory mimo wszystko skazany jest na ich przyjmowanie, ponieważ na tą chwilę nie ma innych, skutecznych leków na pęcherzycę.


Bibliografia

1. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, Warszawa, 2005
2. Hertl M., Karpati S., Borradori L., Feliciani C., Joly P., Kowalewski C. i inni, Development of European Guideline Autoimmune Bullous Diseases guided by The European Academy od Dermatology and Veneorology (EADV), 2014

Post Author:

2 Replies to “Objawy pęcherzycy”

  1. Najgorsze jest to, że pęcherzyca atakuje dosłownie wszędzie. Objawy pęcherzycy mogą być na każdym fragmencie ludzkiego ciała. Także w miejscach dokładnie oddanych pod przekonanie, że tam tylko choroby weneryczne powinny się objawiać. A pęcherzyca do nich jednak nie należy.

  2. U mnie objawy pęcherzycy jakby ominęły pierwszą fazę. Nie było żadnych pęcherzy, tylko od razu pojawiły się rany, jakbym miał rozdrapane strupy. Można wpaść w panikę, gdyby nie to, że mam w rodzinie lekarza i zadzwoniłem od razu i mnie trochę uspokoił, bo myślałem, że to nie wiadomo co.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 5 =