Site Loader
kasłanie bywa pierwszym objawem rumienia guzowatego

Rumień guzowaty jest chorobą zapalną skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej, która objawia się bolesnymi, czerwonymi guzkami na skórze. Guzki znikają samoistnie, nie pozostawiając blizn, jednak – jeśli się pojawią – warto się nimi zainteresować, gdyż mogą być objawem o wiele poważniejszej choroby, jak zakażenie WZW, bądź sarkoidoza.

Rozpoznanie rumienia guzowatego

Jak się objawia rumień guzowaty? Przede wszystkim guzkami o średnicy od 1 do 10 cm, zlokalizowanymi w tkance podskórnej, występującymi na podudziach, a czasem też na udach i przedramionach. Od tych guzków wywodzi się nazwa choroby. Zanim jednak się pojawią, pierwsze objawy rumienia guzowatego przypominają zwykłe przeziębienie. U osób dotkniętych chorobą, na początku pojawia się złe samopoczucie, ogólne osłabienie układu odpornościowego, spadek masy ciała, stany podgorączkowe lub gorączka. Jest to często wynikiem zwykłego zaniedbania i prowadzenia niezdrowego trybu życia, a więc złych nawyków żywieniowych, za małej ilości snu oraz przewlekłego stresu. Około 50 % osób, które cierpią na rumień guzowaty, skarży się także na bóle stawów, w szczególności zaś stawów skokowych, kolanowych oraz stawów nadgarstka. To z kolei jest już objawem stanu zapalnego, który ustępuje zazwyczaj po kilku tygodniach, jednak sztywność i ból stawów mogą trwać nawet kilka miesięcy. Często też, pacjenci uskarżają się na bóle brzucha, biegunki i inne problemy układu pokarmowego oraz zapalenia górnych dróg oddechowych, jak kaszel czy chrypka. Objawy te są dość powszechne przy różnych chorobach, dlatego też, wiele osób nie ma pojęcia, jak rozpoznać rumień guzowaty, zanim pojawią się guzki.

Występowanie rumienia guzowatego

Występujące na ciele guzki, a więc główne objawy rumienia guzowatego, są twarde i żywoczerwone. Zwykle mają średnicę ok. 1 cm, ale mają też tendencję do zlewania się, przez co osiągają wymiary do 10 cm. Są łatwo wykrywalne, z uwagi na zaczerwienienie i nadmierne ocieplenie skóry w miejscu ich występowania. W trakcie choroby barwa guzków zmienia się – najpierw na brązową, później na zieloną. Na początku występują tylko na kończynach dolnych, w czasie postępowania choroby, mogą pojawić się także na rękach i tułowiu. Są też niestety bardzo bolesne. W niektórych, skrajnych przypadkach, guzki występujące na udach i podudziach, mogą nawet uniemożliwić chodzenie. Na szczęście nie pozostawiają po sobie owrzodzeń ani blizn. Po ustąpieniu głównych objawów, miejsca ich występowania mogą być nieznacznie przebarwione. Rumień guzowaty jest chorobą, przez którą mogą objawiać się też poważniejsze schorzenia, takie jak sarkoidoza, zakażenie WZW, toksoplazmoza, gruźlica, ziarniniak weneryczny, zapalenie jelit czy infekcja paciorkowcowa. Dlatego nie należy lekceważyć tej choroby. Jeśli zauważysz u siebie wspomniane wyżej objawy, lecz wciąż nie masz pewności, jak rozpoznać rumień guzowaty – najlepszym sposobem będzie wykonanie badania krwi oraz pobranie fragmentu guzka do badania histologicznego. Osobami padającymi ofiarą rumienia guzowatego w większości są kobiety w wieku 10-40 lat. Prawie 90% pacjentów chorujących na rumień guzowaty to właśnie kobiety. Zapaść na tę chorobę można jednak w każdym wieku, niezależnie od płci.

Post Author:

2 Replies to “Objawy rumienia guzowatego”

  1. Makabra ten rumień guzowaty. Pełno wielkich, czerwonych piegów, które wyglądają jak pryszcze ale wielkości guzików od koszuli. Objawy rumienia guzowatego są najgorsze, bo ta choroba najbardziej boli psychicznie, jak człowiek spojrzy na siebie i widzi jak wygląda…

  2. U mnie objawy rumienia guzowatego były tak intensywne, że miałem nawet kłopoty z chodzeniem. I nie ma się z czego śmiać, bo mam ledwie 40 na karku, a zachowywałem się jak kaleka. 100 metrów nie mogłem przejść, bo bolało jak diabli. Na szczęście lekarz znalazł dość dobry środek, który złagodził objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 7 = 1