Site Loader

Rumień guzowaty to schorzenie dotyczące tkanki podskórnej w jej warstwie tłuszczowej. Jest to schorzenie objawiające się najczęściej u kobiet. Osoby chore obserwują na swojej skórze pojawianie się czerwonych grudek, które z czasem zmieniają kolor na brązowy i siny, aż do momentu samoistnego ustąpienia. Po ustąpieniu nie ma żadnych widocznych blizn. Grudki pojawiają się najczęściej na podudziach i na goleniach. Prawie nigdy nie obserwuje się ich na rękach chorego. Grudki są widoczne na skórze przez dwa do około sześciu tygodni. Każdy z nich ma średnicę jednego centymetra. Nawet jeśli wyleczymy całkowicie to schorzenie, może ono powrócić w swojej dawnej formie po latach.

Kto najczęściej choruje na rumień guzowaty

Rumień guzowaty to schorzenie dotyczące najczęściej kobiet. Rzadko choroba ta pojawia się po trzydziestce: główny przedział wiekowy chorych to 15-30 lat. Zdarza się, że rumień pojawia się u osób obłożnie chorych, leżących, którzy mają odleżyny. Rumień może pojawić się na przykład w przebiegu gruźlicy, sarkaidozy, a także trądu lub grzybicy.

Przyczyny występowania rumienia guzowatego

Rumień guzowaty to najczęściej oznaka tego, że w naszym organizmie występuje inna, groźniejsza choroba, taka jak na przykład gruźlica. Niekiedy występowanie tego schorzenia związane jest z używaniem określonych leków. Należy wówczas wykryć, które leki powodują rumień, a następnie jak najszybciej z nich zrezygnować i poszukać zamiennika.

Powikłania przy rumieniu guzowatym

Mimo że grudki znikają samoistnie, nie można ich ignorować. Nieleczony rumień guzowaty powikłania może mieć wręcz katastrofalne. Każda osoba, która zakończyła leczenie, powinna zrobić dokładne badania krwi. Konieczne jest sprawdzenie ilości danych krwinek. Nawet jeśli czujemy się dobrze, może okazać się, że w naszym ciele toczy się intensywna walka o przywrócenie równowagi. Po wyleczeniu rumienia guzowatego konieczne jest też zrobienie dokładnych testów alergicznych, bowiem najczęstsze powikłania rumienia guzowatego to właśnie alergie, które mogą objawić się nawet kilka miesięcy po zakończeniu leczenia. Badania alergiczne, które należy koniecznie zrobić, to oczywiście badania alergiczne wziewne, pokarmowe, a także kontaktowe. Niestety, niektóre przypadki rumienia leczy się sterydami, po których przyjmowaniu musi nastąpić przywracanie równowagi swojego organizmu. Nie każdy organizm jest w stanie znieść dużą dawkę sterydów oraz antybiotyków. Inne możliwe powikłania po rumieniu guzowatym to oczywiście nowotwory, które mogą rozwijać się na bazie guzków na skórze. Dlatego w pewnym okresie po zakończeniu leczenia istotne jest przechodzenie przez badania onkologiczne.

Post Author:

2 Replies to “Powikłania rumienia guzowatego”

  1. Znam przypadek, kiedy jednej osobie po tym jak chorowała na rumień guzowaty najpierw wykryli kilka alergii a potem miała nowotwór jelita grubego, który skończył się śmiercią. To była dość głośna sprawa w Katowicach, ale nic na temat jej finału nie mogę znaleźć. Pewnie środowisko lekarskie skutecznie zamiotło sprawę pod dywan i winnych nie ma, a lekarze dalej pracują.

  2. Rumień guzowaty może powodować przede wszystkim alergie. To jedno z głównych powikłań rumienia guzowatego. Dlatego chorobę trzeba szybko diagnozować i jak najszybciej leczyć, żeby do tego nie dopuścić i jak najbardziej uniknąć powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

22 − = 19