Site Loader
Objawy wszawicy łonowej

Objawy wszawicy łonowej

Wszawica łonowa to jedna z chorób pasożytniczych, która ze względu na drogę przenoszenia kwalifikowana jest także jako choroba wenerologiczna. Objawy tej dolegliwości często nie są właściwie interpretowane, dlatego osoba zarażona może przez długi czas pozostawać nieświadoma źródła symptomów. Jak objawia się wszawica łonowa? 

 

Jak sama nazwa wskazuje, wszawica łonowa dotyka okolice intymne. Najczęstszą drogą, którą dochodzi do zarażenia, są kontakty seksualne z osobą chorą. Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki dolegliwość ta może zostać przeniesiona. Bardzo często wystarczy jedynie kontakt z rzeczami osobistymi osoby chorej. Należą do nich m.in. ręcznik i ubrania.

Wesz łonowa – co to takiego

Wesz łonowa jest jednym z najmniejszych pasożytów, którego środowiskiem bytowym jest ludzkie ciało. Jej rozmiar to około 1,5 mm. Wszy łonowe są doskonale przystosowane do bytowania w okolicach skóry człowieka, a świadczy o tym choćby ich kolor.

Biało-szara barwa sprawia, że niewielki pasożyt pozostaje niemal niewidoczny. Z tego właśnie względu dolegliwość, którą wywołuje, jest bardzo trudna do samodzielnego zdiagnozowania

Objawy wszawicy łonowej często są mylone ze zwykłym świądem lub zapaleniem skórnym. Choroba zaczyna się rozwijać w momencie, gdy wesz złoży jaja. Proces ten zawsze odbywa się w owłosionych okolicach. Jaja, potocznie nazywane gnidami, składane są u podstawy włosa, a silna substancja klejąca sprawia, że w stanie nienaruszonym dotrwają do momentu wylęgu, który rozpoczyna się po około 30 dniach. Wesz łonowa jest w stanie złożyć do 25 jaj dziennie.

Jak rozpoznać wszawicę łonowąObjawy wszawicy łonowej

Pierwsze objawy nie występują natychmiast po zarażeniu. Osoba chora zaczyna odczuwać dolegliwości dopiero w momencie namnażania się pasożytów. Pierwszym znaczącym objawem jest uczucie bardzo silnego świądu. Wbrew obiegowej opinii, nie jest to jednak symptom ugryzień. Uczucie swędzenia spowodowane jest przemieszczaniem się pasożytów. Świąd występuje przede wszystkim w okolicach wzgórka łonowego, pachwin, ud i brzucha. Choć wesz łonowa atakuje przede wszystkim okolice intymne (wskazuje na to sama nazwa), znane są przypadki, kiedy pasożyt „zadomowił się” w rzęsach i w brwiach. Wesz łonowa żywi się ludzką krwią.

W ukąszonych miejscach dochodzi do hemolizy i pojawienia się plam błękitnych. Pod tą nazwą kryją się zmiany skórne, przybierające postać sinych plamek

Prócz wymienionych wyżej objawów, u osób chorych często dochodzi do reakcji alergicznej, której przyczyną mogą być same pasożyty, jak również ich odchody. Jednym z objawów alergii u osoby predysponowanej, mogą być dość znacznie powiększone węzły chłonne. Objawy tej dolegliwości nie przemijają samoistnie. Depilacja miejsc intymnych sama w sobie również nie jest skuteczną metodą, która pozwala na całkowite pozbycie się problemu. Leczenie wszawicy łonowej wymaga konsultacji z dermatologiem, który zaordynuje odpowiednią terapię. Warto pamiętać, że nieleczona choroba może prowadzić do przykrych powikłań.


Bibliografia

1. Grzimek B., Grzimek’s Animal Life Encyclopedia, Second Edition Volume 3, Insectes, 2003,
2. Stefański W., Parazytologia weterynaryjna tom II, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa, 1970

Post Author:

2 Replies to “Objawy wszawicy łonowej”

  1. Objawy wszawicy łonowej to przede wszystkim swędzenie, ale prawda jest taka, że wszy łonowe można dostrzec gołym okiem. Nie potrzeba do tego żadnego mikroskopu czy innych urządzeń. Ale najgorsze jest to, że wszy łonowe to w gruncie rzeczy przerażający widok.

  2. Najgorsze jest to, że objawy wszawicy łonowej nie pojawiają się od razu. Gdyby tak było, chorobę zapewne udałoby się wyleczyć, ale bez tego terapię zaczyna się dopiero wtedy, gdy wszy łonowe mocno się rozmnożą, a wtedy i objawy są znacznie większe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 58 = 59