Site Loader
Objawy grzybicy stóp

Objawy grzybicy stóp

Grzybica stóp to bardzo nieprzyjemne schorzenie, które nie dość, że dermatologicznie wygląda niekorzystnie, to i przynosi wiele niekomfortowych objawów. Początek grzybicy stóp jest niepozorny i niewinny, pojawia się zaczerwienienie skóry na stopach. Następnie, w późniejszym etapie, dochodzi do powstawania drobnych pęcherzyków, pojawia się także obrzęk, uporczywe swędzenie i pieczenie. Jeżeli nie rozpocznie się w porę leczenia, zakażona skóra zaczyna pękać i łuszczyć się. Niestety grzybica jest zaraźliwa, chory zaraża poprzez rozsiewanie odpadających łusek skóry.

 

Grzybica jest chorobą zakaźną, którą wywołują grzyby chorobotwórcze, najczęściej są to drożdżaki z rodzaju Candida.

Ciepły, wilgotny klimat jest najlepszą pożywką do rozwoju grzybicy, dlatego też najwięcej zarażeń notuje się podczas lata

Zima jednak także zbiera swoje żniwa, wszystko to za sprawą źle dobranych butów, ponieważ w ciepłych i nieprzewiewnych butach stopy się pocą, co potęguje rozwój grzybów. Niestety jest to schorzenie zaraźliwe, toteż jedna osoba z grzybicą często jest źródłem zakażenia reszty rodziny.

Jak objawia się grzybica stóp

Pierwsze objawy infekcji to uczucie pieczenia między palcami. Następnie powstają pęcherzyki oraz piekące pęknięcia. Kiedy infekcja nie jest leczona, skóra zaczyna się złuszczać, a także wydzielać brzydki zapach. Nieleczona grzybica szybko roznosi się z spomiędzy palców na podeszwy i krawędzie stóp. Pięty w tym stadium zaczynają rogowacieć oraz pękać, co jest bolesne. Dlatego też tak ważne jest, by szybko reagować gdy zobaczymy pierwsze objawy grzybicy stóp. Należy podjąć stosowne leczenie, ponieważ nieleczona infekcja przynosi duży dyskomfort oraz niehigieniczny wygląd. Grzybica stóp może szybko przenieść się na płytkę paznokciową, utrudniając tym samym mocno proces leczenia.

Jak rozpoznać grzybicę stópObjawy grzybicy stóp

Wiele osób zastanawia się zapewne, jak rozpoznać grzybicę stóp, czy to co nam dolega, to właśnie to schorzenie. Grzybicę stóp łatwo jednak zauważyć i rozpoznać. Specyficzny wygląd i dyskomfort w postaci swędzenia, palenia, a także pieczenie skóry – jednoznacznie stawia na tę infekcję. Jeżeli jednak chcemy mieć pewność, a także chcemy skutecznie walczyć z chorobą, warto udać się do lekarza. Specjalista dermatolog może zalecić badanie mikologiczne (badanie za pomocą mikroskopu materiału pobranego ze zmian chorobowych), a także zapisze odpowiednie medykamenty. Kiedy jednak chcemy samodzielnie zweryfikować niepokojące nas objawy, możemy posiłkować się także Internetem. Tutaj także znajdziemy objawy grzybicy stóp ukazane na zdjęciach. Dzięki temu możemy porównać i ocenić sytuację naszych stóp.

Kiedy już mamy pewność, warto udać się do lekarza, ponieważ dobrze dobrane specyfiki warunkują skuteczne i szybkie wyleczenie.

Nie warto zatem dopuścić do zaostrzenia się objawów, czy przejścia infekcji na płytkę paznokcia. Przy zmianach infekcyjnych na skórze najskuteczniejsze są preparaty przeciwgrzybicze (takie jak na przykład Lamisil, Clotrimazol). Trzeba jednak pamiętać, że aby leczenie miało skutek, należy używać ich bardzo regularnie, przez ściśle określony przez dermatologa czas. Po zakończeniu leczenia należy zachować odpowiednią higienę stóp (kremy, pudry, odpowiednie skarpetki).


Bibliografia

1. Elewski B., Grzybicze zakażenia skóry, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała, 2000
2. Trzmiel D., Lis-Święty A., Bergler-Czop B., Klinika zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków w praktyce lekarza rodzinnego – problem ciągle aktualny, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2011

Post Author:

2 Replies to “Objawy grzybicy stóp”

  1. Z własnego doświadczenia powiem wam, że jak tylko pokaże się zaczerwienienie skóry, to warto od razu zasuwać do dermatologa. Początki grzybicy można zatrzymać, ale potem będzie już znacznie trudniej. Dlatego albo od razu akcja atak na grzybicę, albo miejcie świadomość, że potem będzie tylko trudniej i dłużej.

  2. W gruncie rzeczy faktem jest, że objawy grzybicy stóp to już właściwie pewna choroba, niezależnie od tego w jakim stadium się pojawiły. Przecież grzybica to nie jest choroba, którą da się cofnąć. Najczęściej po prostu od razu jest grzybica stóp, którą trzeba leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 22 = 25