Site Loader
Zapalenie mieszków włosowych objawy

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych to dość powszechna dolegliwość, która może wystąpić zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Objawy, które można od razu zauważyć, to zmiany na skórze, zlokalizowane w okolicy mieszków włosowych. W pierwszym momencie może wydawać się, że to zwykłe zaczerwienienie, które z czasem samo zaniknie. Nic bardziej mylnego! Zazwyczaj zaczerwienienie, które pojawi się wokół mieszków włosowych, zmienia się w pęcherzyk, który wypełniony jest ropną wydzieliną.

Czym jest zapalenie mieszków włosowych

Aby móc dokładnie określić, jak objawia się zapalenie mieszków włosowych, należy najpierw wyjaśnić, czym tak właściwie jest ta dolegliwość. Zapalenie mieszków włosowych jest wynikiem infekcji, za którą odpowiedzialne są bakterie gronkowca złocistego i paciorkowca ropnego. To właśnie one zapoczątkowują stan zapalny mieszków włosowych.

Jak objawia się zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych objawia się zaczerwienieniem w okolicy mieszków włosowych. Przyczyną stanu zapalnego są odrastające po depilacji włoski. Kolejnym objawem tej dolegliwości jest pojawienie się ropnego pęcherzyka, któremu towarzyszyć może świąd, pieczenie, a nawet ból.

Stan zapalny mieszków włosowych z pewnością przyczynia się do znacznego dyskomfortu, który niekiedy może być powodem do wstydu ze względów estetycznych

Z kolei gdy mieszki włosowe znajdują się głęboko pod skórą, to może dojść nawet do przewlekłego stanu zapalnego tzw. figówki. Warto również pamiętać, że przewlekłe zapalenie mieszków włosowych może być przyczyną pojawienia się czyraków. Są to bolesne guzki, które najczęściej zlokalizowane są na szyi, klatce piersiowej, twarzy i pośladkach. Dlatego tak ważne jest, aby dbać odpowiednio o higienę ciała, bo zapalenie mieszków włosowych występuje najczęściej w miejscach, gdzie skóra ciała ocierana przez zbyt ciasne ubrania lub tam, gdzie najbardziej się pocimy – pod pachami.

Inne objawy zapalenia mieszków włosowychZapalenie mieszków włosowych objawy

Krosta zapalna, która powstaje wokół mieszków włosowych, powinna zostać usunięta. W przypadku, gdy zrobimy to samodzielnie, musimy liczyć się z tym, że infekcja prędzej czy później powróci. Jeśli zmiana powstała na skórze wokół mieszków włosowych jest większa, niż wiśnia, prawdopodobnie mamy już do czynienia z czyrakiem. Pamiętajmy, że czyraka należy leczyć, a nie wyciskać! Warto pamiętać, że z zapaleniem mieszków włosowych nie można walczyć na własną rękę, lecz udać się do specjalisty.

Próbując samemu zwalczyć zapalenie mieszków włosowych na pewno nie polepszymy, lecz tylko pogorszymy zaistniałą sytuację

Po co się męczyć, skoro lekarz przepisze nam odpowiednie maści i inne specyfiki, które z pewnością zlikwidują wszelkie objawy zapalenia mieszków włosowych. Pamiętajmy również o tym, jakie inne choroby może powodować nieleczony stan zapalny mieszków włosowych. Dbajmy o siebie, bo to my jesteśmy najważniejsi.


Bibliografia

1. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, 2005
2. Romero-Maté A. i wsp., Chronic nonscarring scalp folliculitis: Retrospective case series study of 34 cases. JAAD, 2019
3. Ashton R., Leppard B., Zapalenie mieszków włosowych, Diagnostyka różnicowa w dermatologii, PZWL, Warszawa, 2009

Post Author:

2 Replies to “Objawy zapalenia mieszków włosowych”

  1. Miałem zapalenie mieszków włosowych, a właściwie to cały czas je mam, bo fakty są takie, że przez głupi zakład teraz cierpię. Musiałem sobie ogolić włosy i niestety teraz tak swędzi, że chyba oszaleję. A doskonale wiem, że nie mogę drapać, bo będzie tylko gorzej, pojawi się ropa i inne powikłania. Niech ten koszmar się już w końcu skończy!

  2. hahahah, co za mistrz 🙂 Ile wy ludzie macie lat, że takie rzeczy robicie? Zapalenie mieszków włosowych to nie jest błaha choroba, często nie można po czymś takim przez długie miesiące wrócić do normalności. Zapalenie mieszków włosowych jest tylko swędzące, ale to jest TYLKO, a nie nic nie znaczącego, bo rzeczywiście można przy tym zwariować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 85 = 91