Site Loader
egzema u dzieci

Egzema to stan zapalny skóry. Ta choroba bywa także często nazywana wypryskiem. Chociaż stanowi duży problem estetyczny, jednak nie jest zaraźliwa. Przyczyną tego schorzenia jest zazwyczaj alergia.

Egzema u dzieci

Przyczyna egzemy to najczęściej nadmierna odpowiedź układu immunologicznego organizmu, czyli uczulenie. Z tego powodu pierwszym działaniem, które należy podjąć, bez względu na to czy choroba występuje u dziecka czy u dorosłego, jest zbadanie, co jest alergenem. W przypadku niemowląt i małych dzieci powodem zmian skórnych mogą być na przykład wprowadzane produkty żywnościowe. Częste przyczyny egzemy to także środki myjące, które zawierają detergenty oraz substancje zapachowe. Wyprysk w przypadku małych dzieci jest zazwyczaj bardzo uciążliwy – swędzenie i ból skóry przeszkadza nie tylko w dzień, ale również w czasie snu. W przypadku starszych dzieci oraz osób dorosłych pod uwagę należy wziąć wszelkie substancje, z jakimi stykają się oni na co dzień. Przyczyną alergii mogą być nie tylko produkty spożywcze, choć zalecane jest, by w przypadku egzemy unikać takich produktów jak cebula czy czosnek oraz żywności mocno konserwowanej chemicznie. Wyprysk może być spowodowany także noszoną codziennie biżuterią, jeśli zawiera ona nikiel lub inny nieszlachetny metal.

Powody egzemy

Ze względu na to, iż powodem egzemy mogą być produkty spożywcze, często w ramach leczenia proponuje się stosowanie specjalnej diety. Szczególnie istotne jest to w przypadku tak zwanej egzemy atopowej, czyli atopowego zapalenia skóry. Jadłospis w przypadku tej choroby nie tylko jest oparty na produktach pozbawionych konserwantów. Postuluje się samodzielnie przyrządzanie posiłków i własnoręczne przygotowywanie takich produktów, jak chleb, ponieważ tylko w ten sposób można uniknąć wszystkich potencjalnych alergenów. Powody egzemy nie zawsze muszą być związane z alergią. Warto o tym pamiętać, jeśli ustalenie, co powoduje alergię jest niemożliwe. Wyprysk skórny zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci może być także spowodowany stresem. Czasami te dwa czynniki mogą występować jednocześnie. Jeśli egzema trwa długo i nie reaguje na inne sposoby leczenia, pod uwagę warto wziąć także psychoterapię. Skuteczne mogą okazać się również różne ćwiczenia antystresowe.

Jak uniknąć egzemy

Stan skóry w przypadku egzemy można poprawić nie tylko poprzez leczenie. Wiele osób decyduje się na zmianę otoczenia, jeśli nastąpi nasilenie choroby. Najbardziej polecane są wyjazdy nad morze, ponieważ woda morska ma kojące działanie na swędzące wypryski, w przeciwieństwie do wody słodkiej. Ponadto, ze względu na podrażnienie skóry, należy unikać bezpośredniej ekspozycji na mocne światło słoneczne. Oczywiście należy również stosować lecznicze kosmetyki ochronne. Warto pamiętać, że nasilenie zmian skórnych często pojawia się przy zmianach temperatury, dlatego dla osób chorych najbardziej niesprzyjającą porą roku jest zima. W czasie tej pory roku konieczne jest ciepłe ubieranie się i szczególna ochrona dłoni i stóp, gdzie egzema występuje bardzo często.

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny egzemy”

  1. U mojego Mateuszka egzema pojawiła się praktycznie od razu po tym jak przestałam karmić piersią. I lekarze orzekli – tzn. jeden lekarz, bo żadnego konsylium nie robili – że to uczulenie i reakcja alergiczna. Ale na co? Nikt nie wiedział, więc szybko zaczęliśmy próbować wykluczać kolejne pokarmy, ale nic to nie dawało. I gdy już opadły mi ręce, okazało się, że egzema przeszła sama… Nie wiadomo od czego się pojawiła i nie wiadomo od czego zniknęła.

  2. Bo tak czasami jest, egzema pojawia się pozornie bez powodu, a tak naprawdę jest to alergia. Ale nie ma się co nakręcać, że potrzebne jest do tego konsylium – chyba nie chcesz płacić za trzech lekarzy na jednej wizycie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 8 =