Site Loader
Powikłania grzybicy stóp

Powikłania grzybicy skóry

Grzybica skóry to bardzo zaraźliwa choroba dermatologiczna, wymagająca leczenia. Po wykryciu objawów tego schorzenia należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Jeśli nie jest to możliwe, można skorzystać ze środków dostępnych w aptece bez recepty, pamiętając, że w terapii nie można korzystać dwa razy z tej samej substancji czynnej, ponieważ nie będzie ona skuteczna.

Kto choruje na grzybicę skóry

Grzybica skóry często ujawnia się u osób aktywnych fizycznie. Ta choroba nie ma zwykle związku z higieną – nie zapobiegnie jej codzienne mycie, chyba że stosuje się specjalne środki profilaktyczne, w tym specjalne kosmetyki. Osobom uprawiającym sport zaleca się dbanie o stopy – chodzi szczególnie o ich osuszanie, ponieważ grzyby lepiej rozwijają się w wilgotnym środowisku.

Warto jednak pamiętać, że tą chorobą można zarazić się praktycznie wszędzie – najczęściej wśród „niebezpiecznych” miejsc wymienia się baseny i sauny

Objawy grzybicy stóp

Wiele osób nie zauważa początkowych objawów grzybicy. Choroba nie zawsze powoduje swędzenie, a pierwszym symptomem może być na przykład zaczerwienienie i złuszczanie się naskórka. Niepokojący jest również nieprzyjemny zapach stóp, którego nie można zlikwidować, nawet poprzez częste mycie. Powikłania przy grzybicy skóry pojawiają się zwykle, jeśli choroba długo jest nieleczona. Pierwszym powikłaniem mogą być rany, spowodowane rozmiękczeniem naskórka. Uniemożliwiają one komfortowe chodzenie i zmuszają chorego do podjęcia kuracji. Jednak w takim stadium choroba może już zacząć atakować płytki paznokci – i to stanowi najczęstsze powikłania po grzybicy skóry.

Jak uniknąć powikłań grzybicy skóryPowikłania grzybicy stóp

Co można zrobić, by uniknąć powikłań? Przede wszystkim warto jest jak najwcześniej rozpocząć terapię. Najlepiej jest w tym celu udać się do specjalisty, który może wykonać badanie i zalecić stosowanie środków działających na wykryty gatunek grzyba. To daje większe pole manewru w sytuacji, gdyby doszło do nawrotu choroby. Środki dostępne bez recepty dostępne na rynku obecnie działają zwykle na wiele rodzajów tych drobnoustrojów, co jest pożądane, gdy nie wie się, jaki grzyb zaatakował w danym przypadku.

Jednak w przypadku ponownego zakażenia nie można użyć drugi raz tego samego preparatu. Sprawę utrudnia fakt, że „ten sam preparat” nie oznacza konkretnej nazwy, a środek z tą samą substancją czynną

To może utrudnić leczenie, ponieważ może okazać się, że grzyb uodpornił się na najlepiej działający środek. Najlepiej jest nie dopuszczać do powikłania grzybicy skóry. O ile leczenie tej choroby trwa zazwyczaj od jednego do dwóch tygodni (w przypadku kuracji zaleconej przez lekarza wliczyć w to trzeba także kilkudniową przerwę), to grzybica paznokci wymaga zwykle o wiele więcej zabiegów. Zazwyczaj jednak osobie zdrowej nie grożą poważniejsze konsekwencje związane z tą chorobą. Inaczej jednak ma się sprawa z pacjentami o osłabionej odporności. W takim przypadku grzybica może zaatakować wewnętrzne organy, co może być niebezpieczne dla organizmu. W takim przypadku już przy pierwszych objawach choroby należy zwrócić się do specjalisty.


Bibliografia

1. Evans E.G.V., Comparison of terbinafine and clotrimazole in treating tinea pedis, Br. Med. J., 1993
2. Szepietowski J., Grzybice skóry i paznokci, Vademecum lekarza praktyka, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2001
3. Szepietowski J., Terbinafina (Lamisil)- skuteczny lek w leczeniu zakażeń skóry u sportowców, Medycyna Sportowa, 1998

Post Author:

One Reply to “Powikłania grzybicy skóry”

  1. Wszystkie powikłania grzybicy skóry pojawiają się po tym jak zastosuje się niewłaściwe leczenie. Zwłaszcza, że często lekarze nie wiedzą, że wcześniej była jakaś terapia, bo przecież ludzie zmieniają lekarza i często o tym nie mówią, bo się okazuje, że grzybica nie przeszła i myślą, że to wina lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 2