
Powikłania grzybicy paznokci
Grzybica paznokci to jedna z dolegliwości dermatologicznych, z której wiele osób nie zdaje sobie początkowo sprawy. Objawy choroby w pierwszej fazie porównywalne są z tymi, które występują na przykład w przypadku niedoborów witamin. Tymczasem powikłania grzybicy paznokci nie należą do przyjemnych.
Grzybica paznokci często jest następstwem grzybicy skóry. Nawet jeśli ta dolegliwość jest leczona, może się zdarzyć, że grzyb zajmie płytkę paznokcia. Dlatego też warto przedsięwziąć środki zapobiegawcze, takie jak odpowiednie dezynfekowanie butów i skarpetek w czasie trwania kuracji.
Jeśli mimo to paznokieć został zaatakowany, warto jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ samodzielnie nie można określić gatunku grzyba i dobrać najbardziej odpowiedniego leku
Powikłania przy grzybicy paznokci
Powikłania przy grzybicy paznokci obejmują zwykle zniszczenie płytki paznokcia, która zazwyczaj ma tendencję do samoistnego rozwarstwiania się. Początkowo grzybica atakuje zwykle tylko część paznokcia, potem zaś przenosi się dalej. Nieleczona choroba atakuje całą płytkę paznokciową, przez co w końcu cały paznokieć staje się żółty i nieprzezroczysty. Jeszcze przed całkowitą zmianą paznokcia może pojawić się ból, który może powodować znaczny dyskomfort przy chodzeniu. Ale to nie jedyne powikłania po grzybicy paznokcia. Najważniejszym skutkiem ubocznym zwlekania z terapią jest zarażenie pozostałych paznokci. Mogą wystąpić także powikłania, wynikające z zakażeń innymi drobnoustrojami.
Leczenie grzybicy paznokci
Brak wizyty u lekarza i skupienie się na naturalnych metodach terapii nie może wiele pomóc. Środki takie, jak olejek z drzewa herbacianego, mogą w najlepszym razie opóźnić rozwój choroby, na pewno jednak nie pozwolą pozbyć się jej raz na zawsze. W leczeniu grzybicy paznokci wykorzystuje się zwykle maści lub specjalne lakiery oraz środki doustne. Te ostatnie najczęściej są antybiotykiem, dopasowanym na podstawie wcześniej wspomnianego badania, przeprowadzonego u lekarza dermatologa. Tylko w ten sposób można maksymalnie skrócić czas terapii i nie ryzykować tym, iż dany preparat nie zadziała.
W sytuacji, gdy samoleczenie jest w danym momencie jedynym rozwiązaniem, należy pamiętać, że zastosowanie danej substancji niszczącej grzyba może spowodować jego uodpornienie się na nią
Wybierając środek do kuracji trzeba sprawdzić, jakie substancje czynne on zawiera. W razie gdyby nie pomógł, należy wypróbować środek na bazie innej substancji leczniczej. Wybierając się do lekarza w momencie, gdy jest to już możliwe, należy powiadomić go o zastosowanych środkach. W ten sposób można uniknąć zbędnej kuracji preparatem, który nie ma już prawa zadziałać. Grzybica może być również przyczyną poważnej choroby. Choć to schorzenie nie jest zwykle niebezpieczne dla osób zdrowych, to może być wręcz zabójcze dla tych, którzy mają na przykład upośledzoną odporność. W takim przypadku wszelkiego rodzaju grzybice mają łatwy dostęp nie tylko do takich części ciała, jak dłonie i stopy, ale również narządy wewnętrzne. W takim przypadku powikłaniem po infekcji grzybiczej może być nawet zakażenie całego organizmu.
Bibliografia
1. Nowicki R., Czy grzybica paznokci stanowi wciąż problem terapeutyczny? Przegląd Dermatologiczny, 1997
2. Schwartz R.A., Janniger C.K., Onychomycosis, Cutis, 1996,
3. Eugeniusz Baran, Zarys mikologii lekarskiej, Wydawnictwo Volumed, 1998