Site Loader
Powikłania wszawicy łonowej

Powikłania wszawicy łonowej

Wszawica łonowa wydaje się być chorobą archaiczną, a jednak statystyki mówią, że choruje na nią mnóstwo europejczyków. Status społeczny, styl życia, styl dobierania partnerów seksualnych czy poziom dbałości o higienę nie mają tutaj znaczenia – na wszawicę chorują najróżniejsi ludzie. Niewiele się o niej mówi, bo to problem dość wstydliwy. 

 

Wszawica to choroba o podłożu pasożytniczym. Można zarazić się nią głównie przez przeniesienie wesz z jednego człowieka na drugiego.

Z uwagi na to, że jest to pasożyt żerujący wyłącznie we włosach łonowych (nie przenosi się na głowę), ludzie wstydzą się przyznać do tej choroby, bo mówi ona nieco o przejawianiu rozwiązłości seksualnej

Po drugie, nie mówi się o wszawicy, a osoby, których dotknęła, skrywają się za kołnierzem w aptece, kupując leki na tego pasożyta przez to, że przez wieki posiadanie wesz kojarzone było z brudem i ubóstwem. Chcemy, aby inni nas dobrze postrzegali, jak więc przyznać się do posiadania choroby, na którą od zawsze słyszeliśmy, że zapadają osoby, które się nie myją? Niestety jednak, takie społeczne tabu wokół wszawicy powoduje, że choroba się rozprzestrzenia – w Europie Zachodniej notuje się każdego roku coraz większą liczbę zachorowań. Wraz z zachorowaniami przychodzą także liczne powikłania po wszawicy łonowej. Wszy co prawda nie przenoszą chorób, jednak ich ugryzienie i długotrwale bytowanie na ciele człowieka odbija się na jego zdrowiu.

Powikłania przy wszawicy łonowejWsza łonowa

Osoby, których dotknęła wszawica łonowa, zawsze skarżą się na odczuwanie silnego swędzenia w okolicach narządów płciowych zewnętrznych. Swędzenie skóry jest wynikiem reakcji alergicznej na ślinę wszy. Ślina wszy pojawia się na skórze człowieka wtedy, gdy zaczyna ona wgryzać się do organizmu swojego żywiciela w poszukiwaniu pokarmu. Nie każdy z nas bowiem wie, że wszy łonowe żywią się krwią człowieka.

Ślina wydzielana przez wszy może nie tylko powodować trudny do opanowania świąd, ale także może doprowadzić do powstania silnej reakcji alergicznej

Poza tym, istnieją różne możliwe powikłania przy wszawicy łonowej: egzema, stany zapalne w miejscach, gdzie się drapiemy, a także zakażenia bakteryjne, do których może dojść, jeśli drapiemy się do krwi i pozostawiamy rozdrapane miejsce bez żadnego opatrunku. Właśnie ze względu na możliwe powikłania wszawicy łonowej warto zacząć się leczyć jak najszybciej. Jak najszybciej trzeba też udać się do lekarza, który przepisze nam leki oraz maści i szampony. Należy bezwzględnie zdezynfekować wszystkie elementy garderoby, które miały bezpośredni kontakt z naszymi włosami łonowymi. Pomoże nam też oczywiście całkowita depilacja miejsc intymnych – dzięki temu utrudnimy wszom życie. Jednakże depilacja nie spowoduje, że wszy nagle się wyniosą. Niektóre lekarstwa przepisane przez lekarza mogą wywoływać liczne skutki uboczne, dlatego należy stosować je z rozwagą. Zwykle takie medykamenty są niebezpieczne dla osób, które cierpią na astmę.


Bibliografia

1. Stefański W., Parazytologia weterynaryjna tom II, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa, 1970
2. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową PZWL 2005

Post Author:

2 Replies to “Powikłania wszawicy łonowej”

  1. Najgorsze podczas wszawicy łonowej jest to, że nie sposób się nie drapać. Nawet jak robi się to tak, że nikt nie widzi, to i tak efekty są takie, że może dojść nie tylko do stanu zapalnego, ale również a może przede wszystkim do zakażenia bakteryjnego. A to już nie żarty.

  2. Wszawica łonowa jest coraz częściej występująca w krajach Europy Zachodniej. Niestety, ale w Belgii czy Holandii na gościnnych występach trzeba bardzo uważać. I niestety żadna prezerwatywa nas przed tym nie uchroni, bo wszawica łonowa szybko się rozprzestrzenia, a także ułatwia wszelkie powikłania w postaci zakażeń bakteryjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 56 = 65