Site Loader
Przyczyny grzybicy pachwin

Przyczyny grzybicy pachwin

Grzybica pachwin, tak samo jak inne choroby grzybicze, często wiąże się z poczuciem wstydu u chorych osób. Tak naprawdę jednak, nie ma powodu do wstydu, ponieważ powody grzybicy pachwin mogą być od nas zupełnie niezależne. 

Przyczyny grzybicy pachwin

Jedną z głównych przyczyn grzybicy pachwin jest nadmierna potliwość. Niektórzy ludzie pocą się częściej oraz mocniej od innych i nie jest to w żadnym wypadku ich wina. Dzieje się to niezależne od woli człowieka. Pot powoduje, że na skórze powstaje wilgoć, która stwarza idealne warunki do rozwoju grzyba. Co więcej, także częsta obecność w wilgotnych pomieszczeniach może być przyczyną grzybicy pachwin.

Grzybica, aby się rozwinąć, potrzebuje wilgoci, która może być efektem predyspozycji danej osoby do częstego pocenia się, ale także może być spowodowana przez warunki zewnętrzne

Co więcej, często przyczyna grzybicy pachwin to po prostu zarażenie się od kogoś. Dlatego też, gdy uprawia się jakiś sport, w którym często dotyka się innych ludzi, ryzyko zakażenia jest wyjątkowo duże. Co ważne, osoba zakażona nie musi wcale chorować na grzybicę pachwin. Zakażenie grzybicze może występować u niej w dowolnym miejscu. Warto więc zwracać uwagę na to, czy aby nie korzystamy z tej samej gąbki czy ręcznika, z których korzystają osoby chore na grzybicę. Warto zauważyć, że grzybicą pachwin można zarazić się także od siebie samego. Bardzo często przyczyny grzybicy pachwin to zakażenia grzybicą innych części ciała. Jeśli na przykład grzybica występuje na stopach, niewiele trzeba, aby przeniosła się także na pachwiny.

Charakterystyka grzybicy pachwinPrzyczyny grzybicy pachwin

Jest to choroba, która posiada szereg charakterystycznych objawów. Przede wszystkim zauważamy bardzo widoczne zmiany skórne w wyniku zakażenia grzybicą. Na chorym ciele pojawiają się pęcherzyki, a także grudki. Ponadto, w miejscu, w którym znajdują się owe uwypuklenia skóry, obecne są także plamy, które są wynikiem stanu zapalnego. Co więcej, skóra w okolicach zmian chorobowych jest zwykle brązowa oraz swędzi. Grzybica pachwin, tak samo jak każda inna grzybica, jest chorobą przewlekłą. Niestety, ale terapia w przypadku tego schorzenia jest długa i często nie przynosi pożądanych efektów.

Co prawda w większości przypadków udaje się skutecznie zlikwidować zmiany skórne, jednak choroba zwykle nie daje się całkowicie wyleczyć

Rzecz w tym, że bardzo często mają miejsce nawroty grzybicy. Podczas terapii konieczna jest odpowiednia dieta, aby przyniosła ona efekt. Ponadto, już po zakończeniu leczenia grzybicy pachwinowej, trzeba być szczególnie ostrożnym. Należy dbać o to, aby na ciele nie panowała wilgoć, która to sprzyja rozwojowi grzybicy.Grzybica jest chorobą, która gdy raz się pojawi, nieprędko odejdzie. Jest to choroba uciążliwa i nigdy nie możemy mieć pewności, czy udało się nam całkowicie ją wyleczyć. Dlatego też lepiej zachować wszelkie środki ostrożności, aby nie dopuścić do jej wystąpienia.


Bibliografia

1. D. Trzmiel, A. Lis-Święty, B. Bergler-Czop, Klinika zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków w praktyce lekarza rodzinnego – problem ciągle aktualny, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2011
2. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, 2005
3. M. Błaszczyk-Kostanecka, H. Wolska, Grzybice, Dermatologia w praktyce, Warszawa, 2009
4. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo PZWL

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny grzybicy pachwin”

  1. Obecnie znakomita większość przypadków zakażenia grzybicą dotyczy basenów albo sauny. Trzeba wziąć to pod uwagę, bo naprawdę niewiele trzeba żeby zarazić się grzybicą. Najczęściej wystarczy po prostu dobrze się wycierać własnym ręcznikiem i używać własne klapki prysznicowe.

  2. Dlatego brzydzę się wszystkimi sportami, które opierają się na ciągłym kontakcie fizycznym. To najprostsza droga do chorób dermatologicznych, ale też a może przede wszystkim grzybicy. Bo zarazki przechodzą z człowieka na innego i potem nie da się szybko wyleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 6