Site Loader
objawy zanokcicy

Zanokcica, to dość mało znana choroba dermatologiczna. Kiedy słyszymy „choroba dermatologiczna” najczęściej kojarzy się nam ona z chorobami skórnymi. W tym przypadku też tak jest – zanokcica dosięga naszych paznokci. Jak wiemy, a paznokcie to przecież wytwór naskórka. Ze względu na swój charakter, zanokcica wprowadza zmiany chorobowe w obrębie paznokcia. Wprawdzie nie muszą one wystąpić po każdym jego złym obcięciu, ale jeśli w naszym organizmie znajdą się czynniki sprzyjające rozwojowi tej choroby – to jak najbardziej może nas ona dosięgnąć.

Jak się objawia zanokcica

1. Zaczerwienienie i obrzęk – to najmniej dokuczliwe objawy tej choroby. Co ważne, występują one najczęściej. Oznacza to, że zastrzał (inna nazwa zanokcicy) nie jest ogólnie schorzeniem groźnym dla ludzkiego zdrowia. Jeśli zobaczymy na swoich palcach wspomniane zaczerwienienia i obrzęki, warto stosować wobec nich ciepłe kąpiele. Roztwór wody i szarego mydła z pewnością zahamuje rozwój choroby, a po pewnym czasie wyeliminuje ją całkowicie. Innym sposobem na eliminację tego schorzenia jest… zaparzanie palca. Jakkolwiek nazwa ta brzmi dziwnie – stosowanie wrzącej wody wobec zmienionego chorobowo palca jest w pełni korzystne dla naszego zdrowia. Przy zaparzaniu, warto pamiętać, by kilka razy dziennie zanurzyć na sekundę palec we wrzątku.

2. Jeśli jednak na zaczerwienieniu i obrzęku się nie kończy, możemy mieć do czynienia z bardziej zaawansowanym schorzeniem. Będzie się ono objawiało poprzez powstanie pęcherza ropnego, który swoim zasięgiem może objąć nawet tkanki paznokcia. W tym przypadku, jedynym sposobem na wyleczenie tej dolegliwości jest profesjonalne usunięcie ropy i oczyszczenie rany. Jeśli mówimy o tkance paznokcia, być może koniecznym będzie odpowiednie jej nacięcie, bądź wycięcie okienka, które będzie służyło do odprowadzania ropy.

3. Jak objawia się zanokcica? Jeśli mówimy o zaawansowanym schorzeniu bardzo prawdopodobnym będzie odczuwanie coraz silniejszego bólu, a może nawet i pieczenia. Nic w tym dziwnego – zanokcica dosięga przecież bardzo silnie unerwionych obszarów naszego ciała. Im ta dolegliwość jest bardziej rozwinięta – tym ból i pieczenie stają się coraz bardziej dotkliwe.

4. Objawy zanokcicy to często również zmiany kolorystyczne w obrębie paznokcia. Dochodzi do nich szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z pałeczką ropy błękitnej – dość często spotykanym, chorobotwórczym drobnoustrojem, tak charakterystycznym dla chorób dermatologicznych.

5. Dość często spotykane objawy zanokcicy wiążą się też z łuszczeniem się skóry dookoła uszkodzonego paznokcia.

Jak widać, zanokcica to choroba o wielu twarzach. Może ona wiązać się z niewielkimi zmianami skórnymi, a po pewnym czasie zwyczajnie może minąć sama. Ale zanokcica, to również bardzo poważna choroba dermatologiczna, która może „zaowocować” poważnymi zmianami chorobowymi, a nawet bliznami – których pozbycie się będzie później bardzo trudne. Dlatego, jeśli zauważymy, że najprostsze sposoby walki z nią nie przynoszą rezultatu, pomyślmy o zaawansowanym leczeniu.

Post Author:

2 Replies to “Objawy zanokcicy”

  1. Trzeba pamiętać, że objawy zanokcicy to nie tylko ból i zaczerwienienie. Często może im też towarzyszyć takie swoiste złuszczanie się skóry. Wszystko wokół odchodzi, całymi płatami i często jest to bardzo bolesne.

  2. Zanokcica to przede wszystkim zmiana koloru paznokcia. U mnie zawsze jest to pierwszy objaw zanokcicy. Dopiero potem zaczyna się odłażenie skóry, zaczerwienienie i inne objawy. Ale najpierw paznokieć robi się ciemny albo czerwony i już wiem wtedy, że się zaczyna, a właściwie już zaczęło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

55 + = 57