Site Loader
Przyczyny pęcherzycy

Przyczyny pęcherzycy

Pęcherzyca jest chorobą, która dotyczy skóry, a także błon śluzowych. W skutek tej choroby, na skórze oraz błonach śluzowych chorego pojawiają się pęcherze.

Mechanizm powstawania pęcherzy

Za powstawanie pęcherzy, będących oznaką pęcherzycy, odpowiada proces akantolizy. Jest to nic innego, jak rozwarstwianie się nabłonka skóry. Akantoliza polega na tym, że komórki nabłonkowe przestają do siebie przylegać. Ponadto, pęcherze w tej chorobie bardzo często pękają. Najcięższą odmianą pęcherzycy, jest tak zwana pęcherzyca zwykła, która nazywana jest dermatozą akantolityczną.

Typy pęcherzycy

Przyczyny pęcherzycy są różne, w zależności od specyfikacji tej choroby.

Pęcherzycę dzieli się na:

  • pęcherzycę zwykłą,
  • pęcherzycę liściastą,
  • pęcherzycę paraneoplastyczną.

Jak już wcześniej wspomniano, zdecydowanie najgroźniejsza jest pęcherzyca zwykła. To z tą chorobą związane są najgorsze rokowania. Czasami pęcherzyca zwykła może doprowadzić nawet do zgonu.

Istnieje także kilka rodzajów pęcherzycy zwykłej. Są to:

  • pęcherzyca bujająca – poza pęcherzami charakterystycznymi dla wszystkich rodzajów pęcherzycy zwykłej, powstają także pęcherze wokół otworów ciała, to znaczy w obrębie nosa, ust, czy też odbytu,
  • pęcherzyca opryszczkowa – w tej odmianie choroby, pęcherze przyjmują inny, charakterystyczny, podobny do opryszczki kształt,
  • pęcherzyca brazylijska – przenoszona przez owady, występuje tylko i wyłącznie w krajach Ameryki Południowej.

Powody pęcherzycyPrzyczyny pęcherzycy

Pęcherzyca jest tak zwaną chorobą autoimmunologiczną. Co to oznacza? Pęcherze powstają wskutek nieprawidłowego funkcjonowania mechanizmu odpornościowego organizmu. Przeciwciała, które są w naturalny sposób produkowane przez organizm, atakują antygeny, które to znajdują się w skórze. Innymi słowy, organizm atakuje sam siebie. Z tej przyczyny, w leczeniu pęcherzycy stosuje się immunosupresanty. Tylko dzięki nim może zostać zlikwidowana przyczyna pęcherzycy, jaką jest produkcja zbyt wielu przeciwciał.

Jak rozpoznać pęcherzycę?

O ile nie do końca zbadane są powody pęcherzycy, i w tej kwestii niewiele można powiedzieć z całą pewnością, o tyle objawy są dość dobrze znane. Tak więc podstawowym objawem tej choroby jest występowanie charakterystycznych pęcherzy. Występują one najczęściej na skórze, ale co ciekawe, mogą występować także na spojówce oka, czy też w przełyku, lub nawet na strunach głosowych. Pomimo, iż nie muszą występować zmiany chorobowe w błonach śluzowych, okazuje się, że występują one u zdecydowanej większości pacjentów. Bardzo charakterystyczny dla pęcherzycy jest tak zwany objaw Nikolskiego. Występuje on także w wielu innych chorobach.

Polega na tym, ze w wyniku ucisku skóry powstają pęcherze. Innym objawem pęcherzycy jest objaw Asboe-Hansena, czyli powiększanie się pęcherza, wskutek potarcia, czy też ucisku

Pęcherzyca to choroba poważna, wymagająca specjalistycznego i zwykle długiego leczenia. Ponadto, jest to choroba nieprzyjemna i bardzo uciążliwa. Jednakże wraz z rozwojem medycyny, leczenie pęcherzycy daje coraz lepsze efekty.


Bibliografia

1. Ahmed A.R., Moy R., Death in pemphigus, J Am Acad Dermatol, 1982
2. Kelly M. Bickle, Tom M. Roark, Sylvia Hsu, Autoimmune Bullous Dermatoses: A Review, American Family Physician, 2002

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny pęcherzycy”

  1. Najgorsze jest to, że tak naprawdę to nikt kompletnie nie wie jakie są bezpośrednie przyczyny pęcherzycy. Wszystko jest w sferze gdybań i domniemywań. Pewnie jest to na tyle rzadka choroba, że w gruncie rzeczy to nikt nie prowadzi na jej temat badań i jeśli coś się okaże to najwyżej przypadkiem wyjdzie, albo jakiemuś młodemu pasjonatowi badań medycznych i eksperymentów.

  2. Nie masz co marzyć, że w najbliższym czasie poznasz rzeczywiste przyczyny pęcherzycy. Wątpię żeby ktokolwiek prowadził w tym zakresie badania. Teraz większość badań naukowych wykonuje się w partnerstwie z biznesem, który je finansuje. I nie można już praktycznie wyszarpać kasy na jakiekolwiek projekty, które nie będą dochodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

68 − = 66