Site Loader
Objawy kiły

Objawy kiły

Objawy kiły bywają mylące, a sam przebieg choroby bardzo często nie jest schematyczny. Z tego właśnie powodu czasami dochodzi do ich ignorowania, co jest ewidentnym błędem. Nieleczona kiła prowadzi do zakażenia wielonarządowego i bardzo poważnych powikłań. Jak rozpoznać kiłę? 

 

Kiła należy do tych chorób wenerycznych, które mogą objawiać się w różnych okresach od momentu zarażenia. Z tego właśnie względu kiła dzieli się na stadia, a do każdego z nich przypisane są różne objawy.

W początkowej fazie choroba często daje mylne sygnały, a jej symptomy mogą zostać zignorowane

Jak rozpoznać kiłę? Kluczem jest właściwa interpretacja objawów. To jak się objawia kiła, zależy w dużej mierze od stadium choroby.

Kiła pierwotna – wczesne stadium

Objawy kiły zwykle zaczynają uwidaczniać się po około 3-4 tygodniach od momentu zarażenia się chorobą. Nie należy jednak traktować tego jako obowiązującą regułę, gdyż symptomy mogą wystąpić już po kilku dniach lub dopiero po kilku miesiącach. Pierwsze objawy kiły są dość charakterystyczne, jednak ze względu na bezbolesny przebieg rozwoju pierwszego stadium choroby, osoby zarażone bardzo często je ignorują. Kiła we wczesnym stadium objawia się owrzodzeniem miejsc intymnych, nieco rzadziej warg, języka czy gardła. Objawy te nie powodują bólu, toteż często pozostają niezauważone. Po kilku tygodniach owrzodzenie ustępuje, ale oznacza to tylko tyle, że choroba przeszła w kolejne stadium.

Kiła wtórna – stadium pośrednie

Kiła wtórna to drugie stadium nieleczonej choroby. W tym czasie dochodzi do wystąpienia wysypki skórnej, głównie na dłoniach i stopach osoby chorej. W tej fazie przenoszenie choroby następuje już poprzez sam dotyk zainfekowanych części ciała. Wysypka, mająca postać plamek i grudek, po pewnym czasie znika samoistnie, co nie oznacza, że choroba została wyleczona. Stadium wtórne często daje dodatkowe objawy w postaci powiększonych węzłów chłonnych, gorączki, bólu gardła i głowy. U niektórych chorych może dojść do wystąpienia zapalenia opon mózgowych.

Kiła utajona – późne stadiumObjawy kiły

Stadium utajone występuje po około roku od zarażenia. Jest to niezwykle groźna faza, gdyż jej bezobjawowy przebieg znacząco utrudnia postawienie diagnozy.

Kiła późna – ostatnie stadium choroby

Kiła późna to ostatnie i zarazem najgroźniejsze stadium choroby. Na tym etapie zakażenie obejmuje niemal cały organizm, a objawy kiły uwidoczniają się w chorobach stawów, kości, układu nerwowego, serca, mózgu i wielu innych organizm. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest długotrwałe rozprzestrzenianie się bakterii, będących źródłem kiły.

Kiła późna może pojawić się nawet po 30 latach od momentu zarażenia się chorobą. Ta faza choroby może trwać nawet kilkanaście lat

W tym czasie chorzy mogą odczuwać różne dolegliwości, jak np. wymioty, bóle głowy, zanik czucia, drętwienie karku, zaniki pamięci i świadomości oraz wiele innych. W fazie późnej objawy są najtrudniejsze, a często też niemożliwe do wyleczenia. Ostatecznie choroba może doprowadzić do śmierci.


Bibliografia

1. Janier M., Europejskie zalecenia diagnostyczne i lecznicze dotyczące kiły, Przegl Dermatol 2014
2. Serwin A., Kiła – informacja dla pacjenta, Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, IUSTI, 2010

Post Author:

3 Replies to “Objawy kiły”

  1. U mnie lekarze zdiagnozowali kiłę dopiero po tym, jak wystąpiły już naprawdę konkretne objawy. Bo na początku nie wiedzieli co mi jest, a rzeczywiście objawy nie były jakieś szczególne. Dwóch lekarzy, z różnych miast, stwierdziło, że to była kiła utajona, więc nie mam pretensji.

  2. Sorry, ale jak ktoś jest młody i prowadzi normalne życie, korzystając z okazji, jakie się trafiają, to przecież prędzej czy później może zarazić się kiłą. Tylko najgorsze jest to, że pierwsze objawy pojawiają się nawet miesiąc od zarażenia. I jak wtedy skumać, która laska miała kiłę i ostrzec innych, że zaraża?

  3. Faktycznie, prowadząc dość „rozrywkowy” tryb życia, o zarażenie się kiłą nie trudno. Dlatego też warto wiedzieć, jakie objawy jej towarzyszą, aby w razie konieczności, możliwe było podjęcie niezbędnego leczenia. Wiele cennych informacji na temat tej choroby można znaleźć na drwenerolog.pl/choroby/kila , a co więcej mamy tutaj możliwość także zamówienia testu, który można wykonać anonomowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

54 − = 53