Objawy trądziku różowatego
W obiegowej opinii problemy skórne, takie jak trądzik, dotyczą głównie nastolatków, u których wraz z okresem dojrzewania szaleje burza hormonów, która może powodować pojawienie się tego typu wyprysków. Jest to jednak błędne twierdzenie, gdyż trądzik jest chorobą, która dotyka także i skórę dorosłych ludzi. Jej przebieg jest w tym wypadku znacznie cięższy, niż u nastolatków. Jednym z rodzajów choroby dermatologicznej, która bardzo często występuje u osób dorosłych, jest trądzik różowaty.
Diagnostyka trądziku różowatego
Przy pojawiających się zmianach trądzikowych, duże znaczenie ma rodzaj tego schorzenia, gdyż występuje wiele jego typów i odmian o różnorakim podłożu. Odpowiednia diagnostyka jest więc kluczowa do zastosowania konkretnego leczenia. Nasuwa się więc pytanie, jak rozpoznać trądzik różowaty? Oczywiście jedyną słuszną diagnozę może postawić tylko lekarz dermatolog, do którego powinniśmy się zgłosić w momencie podejrzenia tego schorzenia. Jednak objawy trądziku różowatego możemy rozpoznać sami, kiedy wykwity skórne są w początkowej fazie.
Typowe objawy trądziku różowatego
Głównymi objawami trądziku różowatego są nawracające epizody zaczerwienienia twarzy, rumień, oraz liczne grudki i krosty. Warto zwrócić uwagę na liczne, pojawiające się w okolicach nosa i policzków, rozszerzone naczynka (zwane teleangiektazjami). W zaognionej fazie trądziku różowatego pojawiają się także liczne przerosty i zwłóknienia gruczołów łojowych. Należy pamiętać o tym, że bardzo ciężka postać trądziku różowatego występuje u mężczyzn. Objawia się to przerostem tkanki łącznej na nosie. W medycynie nazywane jest to nosem kalafiorowatym.
U dużej grupy pacjentów cierpiących na trądzik różowaty, objawy chorobowe pojawiają się także poza obrębem skóry i co zaskakujące, dotyczą oczu
Zazwyczaj występuje wtedy przewlekłe zapalenie spojówek i brzegów powiek górnych. Tak naprawdę trudno jednoznacznie stwierdzić, jak objawia się trądzik różowaty w początkowej fazie. U niektórych osób występuje nietolerancja na kosmetyki, liczne zaczerwienienia czy powiększające się skupiska rozszerzonych naczyń krwionośnych.
Przyczyny trądziku różowatego
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że nie ma określonego jednego podłoża tej przewlekłej choroby skóry. Z jednej strony, trądzik różowaty zaliczany jest do nerwic naczynioruchowych, gdyż początek choroby ma zazwyczaj swoją przyczynę w reaktywności naczyń krwionośnych, zlokalizowanych w okolicy twarzy. Z drugiej strony, choroba może rozwijać się z uwagi na zbyt dużą ilość promieni słonecznych, stres, spożywanie ostrych potraw.
W badaniach klinicznych zauważono, że na trądzik różowaty chorują także osoby z problemami endokrynologicznymi i hormonalnymi
Można więc zaryzykować stwierdzenie, że powodami występowania tego typu trądziku są inne choroby organizmu. Przy zauważeniu jakichkolwiek niepokojących zmian w obrębie skóry twarzy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem dermatologiem. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której trądzik różowaty przejdzie do zaostrzonej fazy, gdyż leczenie jest wtedy długotrwałe, kosztowne i często nie przynosi zadowalających rezultatów.
Bibliografia
1. Acharya M.R., Venitz J., Figg W.D.,Sparreboom A., Chemicallymo-dified tetracyclines as inhibitors of matrix metalloproteinases, Drug Resist. Updat., 2004
2. Whitney P. Bowe, Alan C. Logan, Acne vulgaris, probiotics and the gut-brain-skin axis – back to the future?, Gut Pathog, 2011
Przede wszystkim trądzik różowaty objawia się zaczerwienieniem na nosie i innych częściach twarzy. Wygląda to jak pajączki, który każdy chyba widział na stopach na przykład. Małe czerwone niteczki naczyń krwionośnych tuż pod skórą. Ale objawów trądziku różowatego nie powinno się lekceważyć, bo nic dobrego z tego nie wyniknie.
Trądzik różowaty objawia się nie tylko na nosie. Objawy tej choroby dotyczyć mogą praktycznie całej twarzy, ale nie tylko niej. Również na dekolcie może się pojawić, co często wygląda słabo, zwłaszcza przy rozpiętej koszuli. No i oczywiście objawy są coraz większe, gdy tylko wyjdzie się na dwór, zwłaszcza jak jest zimno.