Site Loader
Jak wyleczyć trądzik różowaty?

Jak wyleczyć trądzik różowaty?

Na trądzik różowaty obecnie cierpi bardzo dużo osób w Polsce, szczególnie nastolatkowie. Jest to bardzo nieestetyczna przypadłość, objawiająca się charakterystycznymi zaczerwieniami, krostkami oraz pajączkami, które szpecą znaczna część twarzy. Powodów, które sprawiają, że część osób cierpi na tą przypadłość, jest wiele. Winna może być genetyka, gospodarka hormonalna czy też zaburzenia naczyniowo-ruchowe. Jednak czy istnieje skuteczny sposób mówiący, jak wyleczyć trądzik różowaty?

 

Ta przewlekła, zapalna choroba naszej cery, mimo iż nie groźna dla zdrowia, może przyczynić się do powstania licznych kompleksów u cierpiącej na nią osoby. Dlatego tym bardziej ważne jest, aby wyeliminować nie tylko widoczne objawy trądziku, ale również w miarę możliwości jego przyczyny. Nie bez znaczenia będzie tutaj profilaktyka.

Należy uważnie obserwować swoją skórę, jeśli tylko zauważymy na niej pajączki należy zachować czujność, bowiem mogą one szybko przekształcić się w trądzik. Na tym etapie znacznie łatwiej wyeliminować problem, stosując preparaty zwalczające pajączki

Jednak jak wyleczyć trądzik różowaty, w jego rozwiniętej już formie? W trakcie wizyty u dermatologa, lekarz najprawdopodobniej zapisze nam środki farmakologiczne – przeciwzapalne i antybakteryjne, oraz preparaty ułatwiające odbudowę błony naskórkowej. Osobom, które cierpią na trądzik w jego guzowatej formie, zazwyczaj zalecana jest interwencja chirurgiczną, kriochirurgię lub laseroterapię. Te trzy metody pozwalają w łatwy sposób pozbyć się szpecących guzków.

Jednak nawet po ukończeniu leczenia, trądzik różowaty ma tendencję do nawracania

Dlatego trzeba bardzo dbać o kondycję skóry, aby nie wywołać jego ponownego pojawienia się.  Dlatego w miarę możliwości należy unikać promieniowania UV oraz troskliwie dobierać kosmetyki do pielęgnacji skóry. Nie powinny one bowiem w swoim składzie zawierać alkoholu, substancji zapachowych czy innych, podrażniających skórę. Również wyjątkowo ostre potrawy mogą mieć szkodliwy wpływ na skórę o tendencjach trądzikowych, dlatego należy wyeliminować je ze swojej diety.


Bibliografia

1. Culp B., Scheinfeld N., Rosacea: a review, 2009
2. Whitney P. Bowe, Alan C. Logan, Acne vulgaris, probiotics and the gut-brain-skin axis – back to the future?, Gut Pathog, 2011
3. Whitfeld M., Gunasingam N., Leow L.J., Staphylococcus epidermidis: a possible role in the pustules of rosacea, J Am Acad Dermatol, 2011

Post Author:

One Reply to “Jak wyleczyć trądzik różowaty?”

  1. W leczeniu trądziku różowatego ważna jest codzienna, mozolna pielęgnacja oraz utrzymywanie odpowiedniej diety. Nic nie pomogą najlepsze kosmetyki, jeżeli będziemy źle się odżywiać. Co to znaczy źle? Jeść słodycze, pić alkohol czy jeść ostro przyprawione dania – to wszystko ma negatywny wpływ na cerę ogólnie, a przy wrażliwej cerze podwójnie może zaostrzyć wykwity trądziku różowatego. Dlatego ja mimo używania kremów staram się pilnować diety i muszę przyznać, że póki co to działa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

53 − 49 =