Site Loader
Proteza zębowa

Protezy zębowe – co musisz wiedzieć?

Protezy zębowe to uzupełnienia stosowane z powodzeniem od wielu lat. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla pacjentów z bezzębiem, jak i dla osób z brakami międzyzębowymi. Gdy osoby zainteresowane zgłaszają się do stomatologa, mają zwykle wiele pytań. Przed konsultacją warto zapoznać się z tym artykułem, w którym można znaleźć na nie odpowiedzi.

Proteza zębowa – jakie są jej rodzaje?

Proteza zębowa to zdejmowane uzupełnienie protetyczne zbudowane z różnych materiałów. Są one nietoksyczne i przystosowane do użytkowania w jamie ustnej. Wyróżniamy dwa rodzaje protez zębowych: akrylowe i szkieletowe. Pierwsze z nich składają się z różowej części tzw. płyty, oraz zębów w niej zatopionych. Dodatkowym elementem mogą być doginane klamry druciane. Uzupełnienia szkieletowe posiadają także metalowy element, w którym umieszcza się różowy akryl wraz z zębami.

dr n. med. Krystian KrupskiNieważne, czy pacjent zdecyduje się na protezę szkieletową, czy akrylową – ważne, że dzięki temu poprawi jakość swojego życiamówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental

W poniższej tabeli zaprezentowane są podstawowe różnice między protezami akrylowymi, a szkieletowymi:

Proteza akrylowa Proteza szkieletowa
Materiał akryl akryl i metal
Do bezzębia tak nie
Rodzaj klamer druciane lane metalowe
Wygoda noszenia mniejsza większa
Refundacja proteza całkowita – tak nie
Cena niższa wyższa

Proteza zębowa – czy to rozwiązanie dla każdego?

Protezy zębowe mogą być wykonywane u większości pacjentów. Jeżeli chodzi o wskazania, możemy wyróżnić:

Proteza zębowa

 • braki międzyzębowe,
 • braki całkowite (bezzębie),
 • konieczność odtworzenia funkcji żucia,
 • chęć zadbania o estetykę uśmiechu,
 • konieczność podniesienia wysokości zgryzu.

Najpopularniejsze sytuacje, które dyskwalifikują ten rodzaj uzupełnień to:

 • brak odpowiednich warunków w jamie ustnej (niewystarczająca ilość kości wyrostka zębodołowego),
 • brak współpracy z pacjentem,
 • aktywne zakażenia grzybicze śluzówki jamy ustnej – w tym wypadku należy najpierw wyleczyć zmiany chorobowe, a następnie przystąpić do wykonywania uzupełnienia,
 • silny odruch wymiotny,
 • brak zgody pacjenta na dokonanie zabiegów przygotowawczych.

Protezy zębowe Gdynia– czy wymagają dodatkowego przygotowania jamy ustnej pacjenta?

Protezy zębowe powinny zostać wykonane po uprzednich zabiegach przygotowawczych. Należy wykonać szereg procedur, w tym między innymi:

 • pantomograficze zdjęcie rtg – pozwoli ono ocenić czy nie występują przewlekłe ogniska zapalne niemożliwe do zdiagnozowania gołym okiem,
 • leczenie próchnicy – wszelkie uzupełnienia protetyczne nie mogą być wykonane w przypadku, gdy w pozostających w jamie ustnej zębach widoczne są ubytki,
 • ekstrakcja zębów nieprzydatnych w zgryzie: rozchwianych, z odsłoniętymi korzeniami, powodujących ból,
 • badanie pod kątem obecności zmian patologicznych na śluzówkach – jeżeli takowe są stwierdzone, w pierwszej kolejności należy je wyleczyć.

Proteza zębowa – jak wygląda proces jej wykonania?

Protezy zębowe wykonywane są według niezbyt skomplikowanej procedury, która może jednak zajmować kilka wizyt, ze względu na konieczność współpracy z laboratorium protetycznym

W pierwszej kolejności wykonuje się tzw. wyciski – do jamy ustnej wprowadza się specjalne łyżki z masą wyciskową i odbija w niej górny i dolny łuk zębowy pacjenta. Następnie, technik odlewa z nich modele gipsowe i projektuje woskowe protezy próbne. Dentysta przymierza u pacjenta prototyp i dokonuje ewentualnych poprawek. Kolejno dobiera się kolor sztucznych zębów i wykonuje protezę ostateczną. Na ostatniej wizycie, po niezbędnych korektach, gotowe uzupełnienie oddaje się pacjentowi.

Protezy zębowe – jaka jest ich cena?

Proteza zębowa może być zarówno rozwiązaniem niskobudżetowym, jak i uzupełnieniem z wyższej półki cenowej. Pacjentom zwykle spędza sen z powiek pytanie o cenę protezy. Odpowiedź nie jest uniwersalna, ponieważ na to ile kosztuje proteza zębowa składa się wiele czynników. Przede wszystkim, zależy to od danego gabinetu stomatologicznego. Faktem jest, że im więcej braków proteza ma odbudować, tym cena będzie wyższa. Również proteza szkieletowa będzie zawsze droższa od akrylowej. Ceny standardowo zaczynają się od kilkuset, a kończą na kilku tysiącach złotych.


Bibliografia

1. Grzesoewska K., Braki zawiązków zębów stałych w powiązaniu z wadami zgryzu u pacjentów Zakładu Ortodoncji Instytutu Stomatologii Śląskiej Akademii Medycznej, Czas. Stomat., 1978
2. S. Majewski, M. Pryliński, Materiały i technologie współczesnej protetyki stomatologicznej, Czelej, Lublin 2013

Post Author:

3 Replies to “Protezy zębowe – co musisz wiedzieć?”

 1. Witajcie . Może ktoś zna odpowiedź co lepsze – proteza czy implanty? Wiadomo, że finansowo implanty droższe, ale może będą trwalsze?

 2. @jessicca_pol – wydaje mi się, że bardziej protezy bo na protezę wydasz może 3-4 tyś, a sam jeden implant kosztuje tyle..

 3. Dokładnie Loratanka. Moja przyjaciółka też miała podobny problem, ale u niej u stomatologa w K2Dental też jej doradzali protezy bo miała za daleko posunięte zmiany w uzębieniu a dwa to właśnie kwestia finansowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 23 = 24